NA DŁUGI JESIENNY WIECZÓR – KRYMINAŁ I ROMANS W JEDNYM! | Incognito, Paulina Świst

19.10.2023
paulina świst incognito recenzja

Mamy coś dla tych, którzy nie wiedzą czy na długie jesienne wieczory wybrać kryminał czy romans. Paulina Świst serwuje nam wartki kryminał i trójkąt romansowy (bo na „miłosny” jeszcze za wcześnie). Jest gorąco!

Sieć powiązań zawodowo-prywatnych

incognito paulina świstPaulina Świst lubi trylogie, a wszystko wskazuje na to, że „Incognito” będzie początkiem jednej z nich. Warto więc zaznajomić się bliżej z bohaterami: bystrą i pyskatą dziennikarką Anką, solidnym i „kochliwym” prokuratorem Cieniem, ciekawym policjantem Szczepanem. Jest jeszcze morderca, oczywiście, niejaki Anioł. Kwartet idealny, zapewniający czytelnikowi pełny wgląd do śledztwa. Ale po kolei….

Zaczyna się od morderstwa, które jest łudząco podobne do zabójstw seryjnego mordercy sprzed lat. Naśladowca? Być może. Ale możliwa jest też druga opcja, że w więzieniu siedzi niewinny człowiek. Prokurator i policjant zaczynają śledztwo przerażeni tą wizją. Do tego ofiara jest powiązana z Anką. Ona z kolei była obecna zarówno przy poprzednim śledztwie, jak i… w życiu prywatnym Cienia i Szczepana. Zresztą, z każdą kartką trójkąt między nimi się coraz bardziej zacieśnia i zapętla jednocześnie. Ich relacje się zmieniają, komplikują, a temperatura rośnie.

Tymczasem, wszyscy wiedzą, że do kolejnego zabójstwa dojdzie już w ciągu 48 godzin. Muszą więc wziąć się w garść i działać. A nie będzie łatwo…

Pisarska akrobatyka

Paulina Świst zręcznie żongluje wątkami kryminalnymi i romansowymi. Odpowiednio wyważa też dawkę strachu. Jednocześnie wplata w to wszystko sporą porcyjkę humoru. Bywa wulgarnie w każdym tego słowa znaczeniu, ale biorąc pod uwagę charakter postaci i problemy, z którymi się zmagają – to jak najbardziej uzasadniony wybór pisarski.

W fabule nie brakuje zaskakujących zwrotów akcji, szybkiego tempa, ale też momentów oddechu. Bywa, że mamy sporo czasu, by poznać bliżej bohaterów. Mogą też przedstawić swoją wersję zdarzeń własnymi słowami.

„Incognito” ma zaledwie 370 stron, a mamy tu naprawdę rozbudowaną zagadkę, pogłębione sylwetki bohaterów, interesującego przeciwnika, momenty wzruszające, przerażające i… szczyptę komedii. To mieszanka, która sprawia, że powieść się po prostu pochłania w jeden (długi, jesienny) wieczór. A potem zostaje pustka i oczekiwanie na drugi tom…

 

wyszukiwarka niebieska

Wymienioną książkę kupisz w Inmedio, 1 minute, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!
„Incognito”, Paulina Świst, Wydawnictwo Akurat 2023

Autor

Sara Pete
Sara Pete
Z wykształcenia polonistka i anglistka, która uważa, że język jest dla ludzi, a nie ludzie dla języka. Dlatego lubi książki autorów o charakterystycznym stylu i… mrok.
Artykuły autora