NA WAKACJE WYBIERZ FANTASY

02.08.2018

Lato, wakacje. To dobry czas, by usiąść z ciekawą książką, która potrafi pobudzić fantazję. Poniżej znajdziecie dwie lektury, które idealnie się na ten wolny czas nadają. „Drażliwe tematy” Neila Gaimana i „Jadowity miecz” Rafała Dębskiego przeniosą was w świat wierzeń, zjaw i potworów.

Debski_JadowityMiecz_front-768x1188

„Jadowity miecz” Rafała Dębskiego to historia z akcją toczącą się w czasach panowania Bolesława Krzywoustego. Od Chrztu Polski minęło już wiele lat, ale pogańskie wierzenia i obrzędy są jeszcze cały czas żywe, a w lesie czają się strzygi i wilkołaki. W tym samym czasie oddany palatyn – Skarbimir Awdaniec, powstaje przeciwko swojemu władcy. Wojna niesie ze sobą śmierć i strach, a to tylko przyciąga przerażający Mrok. Jaką rolę odegra tu słynny jadowity miecz, posiadający pradawną moc?

„Jadowity miecz” to pełna mroku, strachu i niepokoju historia. Idealna do czytania wieczorem, kiedy jej klimat jeszcze się potęguje. Praktycznie od pierwszej strony zostajemy rzuceni w wir wydarzeń, brutalne bitwy pełne makabrycznych opisów i scen walki. Oprócz nich autor wypełnia świat powieści najróżniejszymi demonami wywodzącymi się z wierzeń słowiańskich. Od strzyg aż po wilkołaki. Wszystko to sprawia, że to historia dla czytelników o mocnych nerwach i lubiących poczuć na skórze dreszcz niepokoju.

Ciekawym pomysłem jest z pewnością osadzenie fabuły powieści w czasach Bolesława Krzywoustego. Autor rozwija jedną z hipotez, według której przydomek „krzywousty” nie pochodzi od skazy czy blizny na twarzy, a od ogromnej niesłowności i dwulicowości Bolesława. My możemy tylko snuć przypuszczenia, jak było naprawdę.

drazliwe_tematy

„Drażliwe tematy” Neila Gaimana to zbiór krótkich form literackich, opowiadań i wierszy. Autor w obszernym wstępie wyjaśnia nam genezę tytułu. Użył słowa „drażliwe”, ponieważ mają wywołać u czytelnika dreszcz przerażenia, dyskomfort, zmusić go do zastanowienia się nad przeczytanymi przed chwilą słowami i wyciągnąć go z jego strefy komfortu. Właśnie takie są teksty Gaimana. Odnajdziemy w nich elementy grozy: zjawy poszukujące zadośćuczynienia za doznane krzywdy, zabójstwa, dawne wierzenia. Jest tutaj też fantastyka i przerażający w swoich działaniach lud z kosmosu próbujący opanować Ziemię. W „Drażliwych tematach” każdy znajdzie coś dla siebie.

Neil Gaiman ma specyficzny styl pisania, jego opowiadania są zaskakujące i na zaledwie kilku stronach jest w stanie stworzyć rządzący się swoimi prawami świat, który skutecznie rozbudzi naszą wyobraźnię. Mimo wielu niedopowiedzeń, czytelnik nie ma poczucia niedosytu, ponieważ to one zmuszają do refleksji, zastanowienia się nad opowieścią i historia toczy się dalej, ale już w głowie osoby, która ją przeczytała. Takie pisarstwo to wyjątkowy dar, ponieważ często opowiadania nie zaspokajają czytelniczych oczekiwań i niektórzy nie lubią po nie sięgać.

Literatura polska czy zagraniczna? Rafał Dębski czy Neil Gaiman? Wybór należy do was. Możecie przeczytać je obie, ponieważ potrafią naprawdę skutecznie rozbudzić wyobraźnię, sprawić, że wydarzenia toczą się przed naszymi oczami, a my sami jesteśmy częścią historii.

Autor

Klaudia Kasznicka
Klaudia Kasznicka
Czyta codziennie, choćby tylko kilka stron. Nie gardzi żadnym gatunkiem, czyta wszystko! Prowadzi bloga, a pisanie o książkach, początkowo by pamiętać o przeczytanych pozycjach, z czasem przerodziło się w jej pasję.
Artykuły autora