NADWYDAJNI I WYSOKO WRAŻLIWI – CZY SĄ W STANIE ODNALEŹĆ SIĘ W SPOŁECZEŃSTWIE?

28.02.2022

„JAK MNIEJ SIĘ MĘCZYĆ W ZWYCZAJNYM ŚWIECIE?” CHRISTEL PETITCOLLIN

Christel Petitcollin to autorka pięciu poradników dla często analizujących i wysoko wrażliwych ludzi. W swojej nowej książce “Jak mniej się męczyć w zwyczajnym świecie” zdradza tajniki, które mają pomóc przetrwać nadwydajnym mentalnie osobom w „normalnej” rzeczywistości.

jak mniej się męczyć petitcollinAutorka na co dzień jest mówczynią i instruktorką w zakresie komunikacji i rozwoju osobistego. Specjalizuje się w manipulatorach, a także w nadwydajności mentalnej i dzieli się swoją wiedzą oraz doświadczeniem w swoich leksykonach. Czy faktycznie jej najnowsza książka może być pomocna?

Czy neuroatypowi mogą odnaleźć się w „świecie neurotypowych”?

Ludzie neuroatypowi mentalnie nieustannie czują się wyalienowani. Mają poczucie, że jest z nimi coś nie tak. Często szukają wskazówek, które mają mieć stuprocentową skuteczność, a u nich się nie sprawdzą, co utwierdza ich przekonaniu, że mają problem… Są świadomi, że nie wpisują się w normy społeczne, co jest dla nich ogromnie zasmucające i mocno wyczerpujące. Nie da się ukryć, że życie takich osób w społeczeństwie jest trudniejsze, niż dla osób neurotypowych. Czy kompendium „Jak mniej się męczyć w zwyczajnym świecie” będzie w stanie im pomóc? Czy pomoże im w przystopowaniu galopujących myśli, wiecznie kłębiących się pytań i analiz?

Wnioski…

Autorka bardzo przystępnie dzieli się swoimi obserwacjami i wnioskami, które osoba wiecznie analizująca może wprowadzić w życie i uczyć się tego, jak zharmonizować się z otoczeniem. W poradniku znajdziemy różnice pomiędzy nadwydajnymi mentalnie, a myślącymi „normalnie”.

Książka składa się z ośmiu rozdziałów, z czego każdy bierze pod lupę inną materię, m.in. small talk, w którym możemy się dowiedzieć, w jaki sposób unikać „emocjonalnego zarażania”, które może prowadzić do zepsucia dobrej atmosfery.

Christel nieustannie zasypuje czytelnika wskazówkami, anegdotkami i dzieli się swoim doświadczeniem. Fajną ciekawostką, którą miałam okazję poznać, dzięki tej lekturze jest to, że badania naukowe przeprowadzone przez profesora Arthura Arona w roku 1997 wykazały, że człowiek jest w stanie zakochać się w zaledwie czterdzieści pięć minut, odpowiadając na maksymalnie trzydzieści sześć pytań. Akurat do tego jestem sceptycznie nastawiana, ale… kto wie?

Kalkulacja…

Podsumowując, uważam, że jest to ciekawa pozycja, z którą osoby nadwydajne mentalnie mogłyby się zapoznać, niemniej powinni ją potraktować półżartem, półserio. Należy pamiętać, że jest to pozycja pełna wskazówek, a nie „instrukcja”. Warto z niej czerpać i dopasowywać do siebie, a nie traktować jak jedynie słuszny poradnik. Dla przykładu, autorka radzi, by osoba wysoko wrażliwa, która przeżywa żałobę, nie dzieliła się swoim żalem z innymi. Jest to porada dość kontrowersyjna i zdecydowanie nie dla wszystkich. Takie zamknięcie się w sobie może prowadzić do pogłębienia poczucia smutku i wyalienowania.

Czy więc faktycznie lektura książki Christel Petitcollin może być pomocna? Na pewno im nie zaszkodzi.

Wymienioną książkę kupisz w Inmedio, 1 minute, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!
Christel Petitcollin, „JAK MNIEJ SIĘ MĘCZYĆ W ZWYCZAJNYM ŚWIECIE. DLA ANALIZUJĄCYCH BEZ KOŃCA I WYSOKO WRAŻLIWYCH”. Feeria 2021

Autor

Barbara Łubowska
Barbara Łubowska
Żyje według maksymy Umberto Eco „Kto czyta, żyje podwójnie”. Ma więc już kilka żyć, bo czyta bardzo dużo. Autorka bookstagramu _my_world_book_ , na którym dodaje niekonwencjonalne zdjęcia. Uważa, że książki nadają się nie tylko do czytania i do tego, by zdobić domowe półki, ale mogą również uchodzić za puzzle, które w połączeniu tworzą piękną całość.
Artykuły autora