NAJPOPULARNIEJSZE KSIĄŻKOWE KANAŁY NA YOUTUBIE

13.08.2016
książkowe kanały na YouTubie

Mam wrażenie, że książkowi youtuberzy robią więcej dla promocji czytelnictwa wśród młodych, niż wszystkie państwowe programy razem wzięte. Dlatego warto poznać tych, którzy na co dzień zachęcają młodych ludzi do czytania książek.

Book Reviews by Anita (ponad 22 tys. subskrypcji)

Anita to youtubowa wyjadaczka, która jest znana chyba każdemu, kto ogląda książkowe kanały na YouTubie. Prowadzi swój kanał już od kilku lat, wcześniej działając na innym kanale. Zajmuje się niemalże każdym rodzajem książek. Prezentowane przez nią recenzje ogląda po kilka tysięcy osób. Nie wiem, czy można już ją nazwać gwiazdą youtuba, jest z pewnością ważną postacią w książkowym youtubowym świecie.

Więcej Książków (ponad 11 tys. subskrypcji)

Autorką tego kanału jest Daria, która pisze o sobie, że czyta „fantastykę, powieści dla młodzieży i dorosłych, horrory, powieści psychologiczne, obyczajowe, dosłownie wszystko!”. Do tego prowadzi bardzo profesjonalnie swój kanał na YouTubie. Przede wszystkim filmy cechuje wysoka jakość nagrania i bardzo dobre oświetlenie. Zwracam na to uwagę, bo Daria wyróżnia się na tym tle od innych youtuberów.

Maja K. (ponad 28 tys. subskrypcji)

Maja, podobnie jak Daria, świetnie radzi sobie z technicznymi aspektami nagrywania programów. Jej filmiki ogląda się bardzo przyjemnie. Dodatkowo styl Mai przypomina styl amerykańskich youtuberów książkowych, co jest niewątpliwie komplementem. Na swoim kanale Maja tworzy domowy klimat i od razu staje się twoją koleżanką.

Wielki Buk (ponad 6,5 tys. subskrypcji)

Autorką tego vbloga jest Olga Kowalska, która również wypracowała sobie swój własny niepowtarzalny styl. Jeśli obejrzycie choć raz jeden z jej filmików, to później nie pomylicie jej już z żadną inną booktuberką. Olga opowiada na swoim kanale o różnych książkach, głównie o powieściach, ale ostatnio coraz częściej o reportażach, co mnie osobiście bardzo cieszy.

Czytam Sobie (ponad 1,5 tys. subskrypcji)

Kanał Czytam Sobie może nie jest najpopularniejszy na YouTubie, ale z pewnością jest jednym z najciekawszych, w którym pojawiają się interesujące i najbardziej wartościowe książki. Cieszę się, że kanał niedawno wznowił swoją działalność, bo od jakiegoś czasu nowych filmów nie przybywało. Mam nadzieję, że będzie się rozwijał, bo można tu znaleźć bardzo fajne książki.

Autor

Rafał Hetman
Rafał Hetman
Prowadzi bloga CzytamRecenzuje.pl, który poświęcony jest książkom z kategorii literatury faktu. Jako dziennikarz publikował w „Gazecie Wyborczej”, „Polsce the Times” i magazynach branżowych.
Artykuły autora