NIEZWYKŁE HISTORIE ZWYKŁYCH LUDZI

23.04.2019

Czy łatwo być dobrym człowiekiem, kiedy w życiu nie zaznało się miłości? Jak żyć ze świadomością, że ojciec siedział w więzieniu skazany za zbrodnie komunistyczne? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w tych książkach. Poznacie w nich historie zwykłych ludzi, których życie potoczyło się w sposób niezwykły, nie zawsze zgodny z ich planami i marzeniami.

Katarzyna Borowska i Anna Matusiak-Rześniowiecka “Skazane. Historie prawdziwe”

W świecie,w którym najbardziej liczy się wizerunek, wykreowana rzeczywistość, piękne zdjęcie opublikowane w mediach społecznościowych, nie ma miejsca dla ludzi wykluczonych. Więźniarki nie zrobią sobie selfie i nie wrzucą go na fejsa, nie pochwalą się swoim nowym samochodem czy stylówką. Tam życie toczy się innym trybem, tam życie niemal znika.

Katarzyna Borowska i Anna Matusiak-Rześniowiecka pojawiły się w grochowskim więzieniu, żeby wysłuchać historii osadzonych kobiet. 12 dziewczyn, więźniarek, zgodziło się opowiedzieć im o sobie. Te historie chwytają za serce, wyciskają łzy z oczu i zmuszają do refleksji. Marta pobiła na śmierć osiemdziesięcioletnią staruszkę, ale w celi wyplata z czułością bransoletki dla córki. Danusia to mała dziewczynka w ciele dojrzałej kobiety, która nigdy nie zaznała miłości. Wanda urodziła ośmioro dzieci, jeden syn zaginął, ale uznano, że go zabiła. Te kobiety różni wszystko: wiek, długość wyroku, historia. Łączy jedno – marzenie, aby w końcu trochę pożyć. Normalnie.

Więzienie nie pasuje do współczesnego świata. Przypomina nam o tym, że nie wszystko jest  kolorowe, wygładzone i pozbawione rys. Ta książka przypomni ci, że obok istnieje życie tak bardzo odległe od tego, które znasz. Z drugiej strony pokazuje, jak łatwo jest zboczyć z prostej drogi i znaleźć się po tej drugiej stronie.

Krystyna Naszkowska “My dzieci komunistów”

Jak to jest być dzieckiem człowieka, który został skazany za stosowanie okrutnych tortur wobec więźniów? Czy Bolesław Bierut był takim samym tatą, jak inni „normalni” ojcowie? Jak to jest wychowywać się w rodzinach komunistycznego aparatu? Krystyna Naszkowska podsuwa nam  odpowiedzieć na te pytania. Nie robi tego jednak samodzielnie, udziela głosu dzieciom komunistów. Aleksandra Jasińska-Bierutówna, Piotr Fejgin, Aleksander Smolarz, Agnieszka Holland, Andrzej Titkow, Włodzimierz Grudziński i Ernest Skalski mówią o swoich rodzinach, relacjach z rodzicami, o tym co im przekazywali.

Dowiesz się z tych rozmów, czy komunistyczna wiara była dziedziczona, czy dzieci poczuwają się do odpowiedzialności za czyny rodziców, a także, czy można kochać kogoś, kogo nienawidzą niemal wszyscy. “Niedawno byłam na promocji książki o córce Stalina. Autorka przedstawiła mnie jako córkę Bieruta. I siedzący obok mnie pan powiedział: ‘Ach, Bierut to był dla mnie kiedyś najbardziej znienawidzony człowiek’. Odparłam, że bardzo się różnimy, bo dla mnie to był najbardziej kochany człowiek” mówi Aleksandra Jasińska.

Książkę Krystyny Naszkowskiej warto przeczytać dlatego, by zrozumieć, jak różne doświadczenia kształtują nas Polaków. Zobaczyć, z jak różnych tradycji się wywodzimy, jak bardzo odmienny mamy stosunek do przeszłości. Dzięki temu lepiej zrozumiemy współczesność, naszych rodziców i siebie nawzajem.

 

Wymienione książki kupisz w Inmedio, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!

 

Katarzyna Borowska i Anna Matusiak-Rześniowiecka “Skazane. Historie prawdziwe”. Wielka litera. Warszawa 2019

Krystyna Naszkowska “My dzieci komunistów”. Czerwone i czarne. Warszawa 2019

 

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora