NOWA KSIĄŻKA LAUREATKI BOOKERA!

09.11.2018

Książka zawiera dwie niesamowite historie, w których bohaterami są mężczyźni. Na kartach książki Olgi Tokarczuk przeżywają oni historie, które zmienią ich na zawsze, a czytelnika nie pozostawią obojętnym!

W obu opowiadaniach autorka porusza kwestie izolacji i samotności. Przedstawia zupełnie odmienne sytuacje, które spowodowały, że bohaterowie nagle zostali osamotnieni.

 

Profesor Andrews w Warszawie.

Tytułowy Profesor trafia do Warszawy w momencie, gdy zostaje wprowadzony stan wojenny. Nagle zostaje pozostawiony sam sobie.

„Mój Boże – pomyślał – niemożliwe, żeby to działo się naprawdę. Mam epizod psychotyczny. Coś mi się stało niedobrego.”

Zagubiony tuła się po wyludnionym mieście. Zamknięte sklepy, żołnierze na ulicach, koksowniki i smutni ludzie stojący w długich kolejkach po karpia na Wigilię.

„Przeszedł go dreszcz. Miał wrażenie, że bierze udział w religijnym rytuale. Zabijanie ryby. „Żywą czy na miejscu?”, te powtarzane słowa hipnotyzowały go.”

Dla Brytyjczyka Warszawa w tych dniach to tak, jakby znaleźć się nagle na innej planecie! Opowiadanie rozbawia, a zagubiony Profesor rozczula.

Wyspa.

To niesamowita historia wojenna. Jest 1944 rok. Mężczyzna płynie statkiem z Grecji do Palestyny. W trakcie rejsu statek zostaje storpedowany, a on cudem uchodzi z życiem i trafia na bezludną wyspę.

„[…] czasami zdarzają nam się rzeczy, które sięgają w jakieś głębie, są w poprzek ogólnie przyjętym rozwijanym wzorom […]”

Przeżywa tu dramatyczne chwile. Nęka go głód, samotność i różne irracjonalne lęki. Z całą mocą odczuwa izolację i uwięzienie. Prowadzi rozmowy z samym sobą i cały czas wędruje po wyspie poznając jej różne oblicza. Czas mija… dni, tygodnie, a może miesiące?

„Było nas dwóch – jeden sprzed katastrofy i jeden po katastrofie. Jeden z przeszłości i jeden z najbliższej przyszłości, która z każdą minutą stawała się teraźniejszością.”

Wykonuje chaotyczne czynności, które nadają sens jego istnieniu. Dręczą go koszmary. Aż w końcu zdarza się cud…

Podobno prawdziwe mistrzostwo pisarza uwidacznia się w krótkiej formie pisarskiej. Olga Tokarczuk na około siedemdziesięciu stronach przekazała bardzo dużo treści, w niewielu słowach. Oba opowiadania robią niesamowite wrażenie!

 

Książkę kupisz w Inmedio, Relay, Discover Poland i Virgin. Polecamy!

 

Olga Tokarczuk, „Profesor Andrews w Warszawie. Wyspa.” Wydawnictwo Literackie. Kraków 2018.

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora