NOWA MISTRZYNI THRILLERA PSYCHOLOGICZNEGO – B.A.PARIS

22.02.2019

Duszne, mroczne, intrygujące – takie właśnie są książki B.A.Paris. 11 lutego premierę miała jej najnowsza powieść pt. „Pozwól mi wrócić”. To już trzeci tytuł w dorobku Paris. Jeśli jeszcze nie mieliście okazji zapoznać się z twórczością tej autorki, to myślę, że najwyższy czas to zmienić!

B.A.Paris to pseudonim artystyczny Bernadette Anne MacDougall, urodzonej w 1958 roku, w Anglii. Autorka przyznaje, że powodem, dla którego zdecydowała się na używanie pseudonimu, jest chęć oddzielenia jej twórczości literackiej od życia prywatnego. Poza tym uważa, że jej oryginalne imię i nazwisko jest zbyt długie, nie wpada w ucho i źle wygląda na okładkach. Kobieta mieszkała przez 37 lat we Francji, gdzie uczęszczała do szkoły baletowej „Paris School of Dancing”, w której uczyła Pani Paris. Jak się później okazało, nauczycielka w rzeczywistości posługiwała się innym nazwiskiem, a fakt ten na tyle zaciekawił Bernadette, że również postanowiła zacząć używać takiego pseudonimu.


Pierwszą powieść wydała w wieku 50 lat. Był to tytuł „Za zamkniętymi drzwiami”. Absolutny hit i światowy bestseller, który podbił serca milionów czytelników. To historia idealnego małżeństwa, które jest jedynie przykrywką dla dramatu, jaki rozgrywa się w czterech ścianach ich równie na pozór doskonałego domu. Jack i Grace tworzą nierozłączną parę, która na pierwszy rzut oka uchodzi za kwintesencję miłości, zaufania i małżeńskiej lojalności. Nikt nie podejrzewa, że Grace faktycznie jest w wielkim niebezpieczeństwie i nie może opuścić Jacka. Pomimo tego, że przecież wielokrotnie próbowała… Autorka w wielu wywiadach podkreśla, że to właśnie dzięki „Za zamkniętymi drzwiami” otrzymała dziesiątki listów od czytelniczek, które miały siłę zawalczyć o swoje prawa i wyrwały się z domowego piekła. Paris przyznaje, że jest to powieść, która zmieniła życie nie tylko jej samej, ale też wpłynęła na wzrost pewności siebie wielu tłamszonych kobiet. Prawa do ekranizacji „Za zamkniętymi drzwiami” zostały już sprzedane, także nie pozostaje nam już nic innego jak tylko czekać, kiedy film wejdzie na wielki ekran.

Po ogromnym sukcesie swojej debiutanckiej książki Paris stanęła przed trudnym zadaniem stworzenia drugiej powieści. Postanowiła, że będzie to kolejny thriller psychologiczny, utrzymany w popularnej ostatnimi czasy konwencji domestic noir. „Na skraju załamania” premierę miała w 2017 roku i szturmem zdobyła pierwsze miejsce na wielu księgarskich listach sprzedaży. Okazało się, że Paris udało się stworzyć powieść, która tak jak „Za zamkniętymi drzwiami”, trzyma w napięciu, budzi lęk i powoduje, że po rozpoczęciu lektury nie sposób odłożyć jej na bok. Autorka jest uznawana przez wielu czytelników za mistrzynię tworzenia intrygujących cliffhangerów, przez które jej książki czyta się praktycznie od deski do deski w przeciągu jednego wieczora. „Na skraju załamania” to historia Cass Anderson. Kobiety, która nie jest pewna czy może ufać samej sobie. Jej paranoję rozpoczyna dziwne wydarzenie mające miejsce w lesie niedaleko jej miejsca zamieszkania. Cass wracając do domu, mija zaparkowany na odludziu samochód i widzi w nim kobietę. Niedługo później okazuje się, że tej samej nocy została ona zamordowana, a Cass zaczyna mieć luki w pamięci. Czy jest możliwe, aby to właśnie ona dokonała tej zbrodni? „Na skraju załamania” to historia, którą po prostu trzeba przeczytać.

Paris dała się poznać jako świetna autorka, dlatego wielu czytelników ucieszyła wiadomość o tym, że 2019 rok przyniesie kolejną jej powieść. Jesteśmy krótko po jej premierze i jedno trzeba przyznać na pewno — książka budzi kontrowersję. Jedni chwalą, inni ganią, jednak coraz większa rzesza czytelników z zapartym tchem śledzi dalsze poczynania autorki. „Pozwól mi wrócić” opisuje historię Fina i Layli. Młoda para wybiera się na wycieczkę do Francji, z której wraca tylko on. Fin zeznaje policji, że jego dziewczyna zaginęła, tworząc świetną przykrywkę dla wydarzeń, o których wie tylko on. Co tak naprawdę wydarzyło się w powrotnej drodze do domu? Czemu Layla zapadła się pod ziemię? Mija wiele lat, podczas których Fin układa sobie życie na nowo. Któregoś dnia otrzymuje jednak wiadomość od osoby, która zaczyna prowadzić z nim grę i swoimi działaniami wpędza go w obłęd. Fin nie przewidział, że nie tylko on wie, co stało się tamtej nocy… Paris znowu zaskakuje niesamowitymi zwrotami akcji, sporym napięciem i wydarzeniami, których nie sposób przewidzieć. Autorka sprawnie porusza się między narracją prowadzoną przez dwie osoby, która podzielona jest również na wydarzenia przeszłe i teraźniejsze. Wszystkie wydarzenia w końcu układają się w jedną całość i tworzą niesamowitą historię.

Książki B.A.Paris docenią nie tylko miłośnicy thillerów, ale też osoby, które nigdy po tego typu książki nie sięgały. Polecam Wam zapoznać się z twórczością autorki, bo naprawdę warto. Emocje kreowane przez Paris są ogromne. 🙂

Wymienione książki kupisz w Inmedio, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!

B.A.Paris „Za zamkniętymi drzwiami”, tł. Janusz Ochab. Albatros, Warszawa 2017.

B.A.Paris „Na skraju załamania”, tł. Maria Olejniczak-Skarsgard. Albatros, Warszawa 2018.

B.A.Paris „Pozwól mi wrócić”, tł. Magdalena Koziej. Albatros, Warszawa 2019.

Autor

Natalia Golis
Natalia Golis
Prowadzi bloga prostymislowami.com, uwielbia czytać i od wielu lat nałogowo robi zdjęcia. Miłośniczka kawy, gier planszowych i swoich dwóch kotów. Mieszka w Poznaniu i nie wyobraża sobie życia w żadnym innym miejscu.
Artykuły autora