NOWOŚCI OD 3 MISTRZÓW KRYMINAŁU!

12.01.2017
kryminalne nowości

Po prześledzeniu list bestsellerów ostatnich lat, szybko okazuje się, że zawsze w pierwszej dziesiątce znajdowała się przynajmniej jedna powieść ze zbrodnią w tle. Kryminały są chętniej czytane niż powieści czy fantastyka. Na czym polega ich fenomen?

To książki uniwersalne! Jest to literatura, którą czytają wszyscy, bez względu na wykształcenie czy płeć. Cóż innego lepiej reanimuje po ciężkim dniu niż kryminał? To dobra rozrywka, choć aby w pełni cieszyć się historią trzeba użyć umiejętności analitycznych 😉 Kryminał stawia przed nami zagadkę, którą trzeba rozwikłać. Przechytrzenie autora daje dużo przyjemności!

Historie detektywistyczne bardzo zmieniały się na przestrzeni lat. Kryminał jako gatunek zadebiutował w 1829 roku, jednak pierwsze historie tego typu nie zapadły w pamięć czytelników. Dopiero słynne opowiadania Edgara Allana Poe o Auguście Dupinie otworzyły drzwi do kariery tego typu książkom. Następne były przygody Sherlocka Holmesa napisane przez Conana Doyl’a i oczywiście Herkulesa Poirota stworzonego przez Agathę Christie. Od tej pory gatunki i podgatunki kryminałów zaczęły mnożyć się i ewoluować w rozmaitych odmianach. Poza klasycznymi zagadkami detektywistycznymi, pojawiły się kryminały przygodowe, szpiegowskie intrygi, archeologiczne zagadki, sądowe potyczki, polityczne spiski czy kryminały drogi. Wśród tego gąszczu odmian jest także ciekawa powieść milicyjna – wytwór krajów socjalistycznych. Dzięki takiej różnorodności kryminały to podróże  – w czasie, geograficzne i psychologiczne.

Ostatnio w książkach o zbrodniach dominuje typ psychologicznego kryminału, który bada ciemne strony ludzkiej natury, a autorzy prześcigają się w wymyślności popełnianych zbrodni – z lepszym lub gorszym skutkiem 😉 W ostatnich latach powstało także wiele serii kryminalnych z charakterystycznymi śledczymi lub bohaterami nie związanymi z policją, jednak niezwykle dobrze radzącymi sobie z rozwiązywaniem zagadek. Do najpopularniejszych należą stworzony przez Henniga Mankella Kurt Wallander, Harry Hole wymyślony przez Jo Nesbo, Jack Reacher Lee Childa, Ericka Falk Camilli Lackberg czy genialna Lisbeth Salander Stiega Larssona. O sprytnych śledczych przeczytasz w naszym artykule „O słynnych detektywach literatury”.

Co tu ukrywać, kryminały są po prostu potrzebne! Co innego czytalibyśmy na plaży, w autobusie, w piątek skonani po całym tygodniu pracy czy nauki 😉 Poniżej trzy propozycje, na kryminalne nowości które powinny znaleźć się na Waszych półkach.

Wotum nieufności. Cykl W kręgach władzy. Tom 1, Remigiusz Mróz

Nowa powieść mistrza polskiego kryminału. Reklamowana jest jako polskie House of cards! Mróz wprowadza nas w świat polityki i wielkiej manipulacji. Bohaterami są Daria Seyda – marszałek sejmu, która pada ofiarą manipulacji oraz Patryk Hauer – polityk prawicy, który odkrywa polityczny spisek, w który zamieszane są osoby z kręgów władzy. Seyda i Hauer, mimo że dzielą ich poglądy, wspólnie starają się rozwiązać węzeł intryg. Akcja nie zwalniała ani na chwilę, nie ma czasu na złapanie oddechu 😉 „Wotum nieufności” przez wielu fanów, uważana jest za najlepszą powieść Mroza!

Sto milionów dolarów, Lee Child

Nowa powieść, w której występuje Jack Reacher. Lee Child stworzył jedną z najpopularniejszych serii sensacyjnych na świecie. Jack to postać, której nie sposób nie polubić. To człowiek o przenikliwym umyśle, obdarzony poczuciem humoru i sprawiedliwości, który walcząc o nią nie przebiera w środkach. W nowej powieści cofamy się do lat dziewięćdziesiątych, gdy Jack jest jeszcze wojskowym i w ramach tej organizacji prowadzi śledztwo. Jeśli nie odnajdzie ukrywającego się dżihadysty, dojdzie do zamachu terrorystycznego. To prawdziwy wyścig z czasem!

Adept, John Grisham

To wznowienie powieści, która wcześniej ukazała się pod tytułem „Prawnik”. Grisham to autor znany z kryminałów prawniczych. Charakterystyczny sposób pisania i prowadzenia zagadki powoduje, że trudno jest porzucić lekturę, nie dobrnąwszy do końca. „Adept” to obraz prawniczego świata, w którym najważniejszą rolę odgrywają pieniądze. Kyle McAvoy, główny bohater, to młody prawnik o niezwykłym talencie, którego czeka wielka kariera. Niestety wydarzenia z przeszłości kładą się cieniem na jego życie, zostaje poddany szantażowi i manipulacjom. Dość szybko dowie się jak naprawdę działa ten świat…

Które z kryminałów najchętniej czytacie? Sympatią darzycie raczej wrażliwych brutali wychodzących cało z każdej opresji, eleganckich detektywów z klasą czy nie stroniących od nałogów, zmęczonych życiem policjantów, a może sprytne kobiety?

Wszystkie wymienione książki kupisz w Inmedio, Relay, Discover Poland i Virgin.

01_cw_loga_inmedio 02_cw_loga_relay 03_cw_loga_discover 04_cw_loga_virgin

Zapisz

Zapisz

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora