O nas, o świecie i… o kotach | „Mama od tortur”, „Spisek”, „Cat Power”

23.03.2023
o nas o świecie i o kotach artykuł

Szybka trójka, dla tych którzy lubią zaglądać głębiej. Jeśli lubicie pytać „Jak to działa?”, „Dlaczego?”, „Czy to prawda” albo „Jak mogło do tego dojść?”– te lektury są dla Was! To trzy książki, które zaspokajają ciekawość. Zaczynamy mocno, ale kończymy przyjemnie.

Mama od tortur, Ryan Green

Mama od tortur Ryan GreenZdecydowanie lektura 18+ i nie dla osób wrażliwych. Gertrude Baniszewski znają wszyscy fani podcastów i programów true crime. Gertrude „opiekowała” się siedmiorgiem dzieci. Pod jej dach trafiają siostry Linkers (Sylvia, Jenny), których rodzice podróżują z cyrkiem. W domu panuje prawo dżungli, ale prawdziwa gehenna zaczyna się, gdy przestają napływać pieniądze na utrzymanie sióstr. Gertrude zaczyna się nad nimi znęcać i zachęcać do tego swoje dzieci. W wyniku tortur Sylvie umiera.

Autor nie szczędzi przerażających opisów. Jest brutalnie, bardzo brutalnie. Ryan Green próbuje dojść dlaczego do tego doszło. Co ukształtowało morderczynię? Trudne dzieciństwo czy już późniejsze zawody, a może po prostu już taka była? Dlaczego nikt nie reagował? To książka, która opowiada nie tylko o makabrycznych wydarzeniach, ale też o znieczulicy i społeczeństwie, które zawiodło.

Spisek. Czyli kto nam wszczepia czipy i inne popie***one teorie, Jonn Elledge, Tom Phillips

Tom Phillips Jonn Elledge spisek teorie spiskoweDo tej pory zwykliśmy traktować teorie spiskowe o kosmitach i innych jaszczurach trzymających władzę z przymrużeniem oka. To niegroźne historie, w sam raz do opowiadania sobie przy świątecznym stole, tak samo zabawne jak straszne historie usłyszane na koloniach w dzieciństwie.

Co się zmieniło? Same teorie, skuteczny „model dystrybucji” i ich wpływ na społeczeństwo. Dziś mają znaczenie i wiara w nie niesie ze sobą poważne konsekwencje.

Co naprawdę stało się na Kapitolu w styczniu 2021 roku? Czy w szczepionkach są czipy? O czym mówi QAnon?

Jonn Elledge i Tom Phillips rozkładają teorie spiskowe na czynniki pierwsze. Analizują też dlaczego są takie „poczytne” i jaki wpływ na ich rozprzestrzenianie ma algorytm w mediach społecznościowych. A przede wszystkim podpowiadają, jak odróżnić bujdę od wiarygodnych źródeł informacji.
Dziś matura z czytania ze zrozumieniem już nie wystarczy, trzeba umieć czytać krytycznie.

Cat Power. Uzdrawiająca moc kotów, Urlica Norberg , Carina Nunstedt

cat power Urlica Norberg Carina NunstedtKoty są magiczne! Czczone w starożytnym Egipcie, słyną ze spadania zawsze na cztery łapy. I mają 7 żyć… albo to 9 żyć? No właśnie. Urlica Norberg i Carina Nunstedt wyjaśniają fenomen tych zwierząt, obalają mity i odpowiadają na pytania nurtujące każdego miłośnika kotów.

To książka pełna ciekawostek, ciekawych legend, ale też informacji prosto od naukowców. Tak, naukowców, bo to nie jest przypadek, że mruczenie kota działa na nas… uzdrawiająco. „Cat Power” weźcie do ręki, jeśli chcecie zrozumieć swojego mruczącego domownika, zastanawiacie się nad wzięciem kota lub po prostu jesteście ciekawi o co tyle hałasu.

znajdź button 2

Wymienione książki kupisz w Inmedio, 1 minute, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!
„Mama od tortur”, Ryan Green, Wielka Litera 2023”
„Spisek. Czyli kto nam wszczepia czipy i inne popie***one teorie, Jonn Elledge, Tom Phillips, Wydawnictwo Albatros 2023
„Cat Power. Uzdrawiająca moc kotów”, Urlica Norberg , Carina Nunstedt, Wielka Litera 2023

Autor

Sara Pete
Sara Pete
Z wykształcenia polonistka i anglistka, która uważa, że język jest dla ludzi, a nie ludzie dla języka. Dlatego lubi książki autorów o charakterystycznym stylu i… mrok.
Artykuły autora