PABLO ESCOBAR – ROBIN HOOD CZY NAJWIĘKSZY PRZESTĘPCA W DZIEJACH KOLUMBII? WSTRZĄSAJĄCA BIOGRAFIA!

20.07.2018

Król gangsterów wciąż fascynuje i inspiruje pisarzy oraz filmowców. Rozpala wyobraźnię widzów i czytelników. Zarówno książki, jak i produkcje filmowe próbują uchwycić fenomen jakim był najsłynniejszy baron narkotykowy. Virginia Vallejo w biografii opisuje go z perspektywy zakochanej kobiety i dzieli się z czytelnikami najbardziej intymnymi szczegółami związku!

  9ba2d87241aa9c0a23c0d719bfc8                 

Kochając Pabla, nienawidząc Escobara, Virginia Vallejo

„Pablo Escobar jest posiadaczem najbardziej nowoczesnego umysłu, z jakim kiedykolwiek miałam do czynienia, i jest prawdziwym ekspertem w dziedzinie geopolityki karaibskiej. W niecałą dekadę zbudował najbardziej dochodowy interes wszech czasów, a teraz włada nim żelazną ręką niczym prezes międzynarodowej korporacji.”

W tym tonie o Pablu Escobarze wypowiada się w swojej książce Virginia Vallejo. Escobar imponował jej, jednak mimo uczucia jakim go obdarzyła, nie była całkowicie ślepa na to co robił i jako jedna z niewielu osób krytykowała go. Być może dlatego była dla Escobara równie dużym wyzwaniem, jak on dla niej. Jak twierdzi Vallejo, stanowili parę idealną. Mieli lotne umysły, nic nie było dla nich niemożliwe, uwielbiali zabawę i ryzyko.

„Kochając Pabla, nienawidząc Escobara” to nie tylko historia romansu narkotykowego bosa z Virginią, ale także opowieść o narkobiznesie i Kolumbii – kraju skrajnej biedy i nieprzyzwoitego bogactwa, w którym panowała ogromna korupcja, sięgająca nawet najwyższych szczebli władzy. Vallejo opowiada jak za pomocą gróźb i pieniędzy Pablo kupował sobie nietykalność. Bez większych problemów wymykał się władzy, aresztowaniom i sędziom.

„Sędzi, która wydała na mnie wyrok przysiągłem, że do końca życia będzie jeździć autobusami. Wysadzę w powietrze każdy nowy samochód, który kupi.”

Przed działalnością Escobara Kolumbia nie była spokojnym miejscem na ziemi, jednak uważa się, że to jego działalność wywołała w kraju falę przemocy, która nie ustała nawet po jego śmierci. Biznes narkotykowy to korupcja, wymuszenia, porwania i morderstwa. O tej stronie działalności Escobara Virginia również wspomina.

FORTUNA

Pablo początkowo zajmował się drobnym przemytem, ale wciąż szukał możliwości zarobienia wielkich pieniędzy. Tą okazją stała się kokaina. W latach 80-tych jego kartel z Medellin kontrolował 80% światowego rynku kokainy.

„Chciałem po prostu być bogaty, bogatszy niż rodzina Echevarria z Medellin, bogatszy niż jakikolwiek kolumbijski bogacz, dążyć do tego za wszelką cenę, używając wszystkich środków i narzędzi, w jakie wyposaży mnie życie.”

Według magazynu Forbes, Pablo był siódmym najbogatszym człowiekiem na świecie. Podobno były czasy, gdy dziennie zarabiał milion dolarów amerykańskich… Znalezienie się na liście najbogatszych ludzi świata, według Virginii, nie zrobiło na nim wrażenia. Zaprzeczał, że posiada trzy miliardy dolarów. Jednak za swoje pieniądze mógł kupić wszystko o czym pomyślał – samoloty, helikoptery, nawet stworzyć zoo z egzotycznymi gatunkami.

ROMANS

Virginia była popularną dziennikarką, przyzwyczajoną do luksusu, obracającą się w towarzystwie najbogatszych Kolumbijczyków.

„Przez kolejne dwanaście lat moi narzeczeni lub sekretni kochankowie mieli się rekrutować spośród najbogatszych ludzi Kolumbii.”

Pabla poznała w jego bajecznej posiadłości Hacienda Napoles, gdzie urządzał szalone imprezy i safari po swoim zoo. Pojawiła się tu wraz z narzeczonym, jednak dość szybko nawiązała romans z Escobarem. Od tej pory zaczęła należeć do jego świata, wspólnie imprezować, ale także doradzać mu w kwestiach kariery politycznej.

„Nie kocham Pabla miłością wykluczającą ani zaborczą: kocham go całym sercem i całą duszą, szaleńczo, ale nie w sposób irracjonalny, bo bardziej od niego kocham siebie.”

Virginia poznała także świat narkobiznesu. Pablo obdarzył ją całkowitym zaufaniem i zwierzał się jej ze swoich biznesowych powiązań.

„Pablo wiedział doskonale, kto zostanie jego nieprzyjacielem, jeszcze zanim ten wymierzył mu pierwszy cios, a także do czego może mu się przydać każda napotkana po drodze osoba.”

POLITYKA

Drugim celem Pabla, po zdobyciu fortuny, była kariera polityczna. Chciał stać się najpopularniejszym liderem politycznym. Zajął się polityką także dlatego, że aresztowanie kongresmena nie było łatwe. Najpierw trzeba było mu uchylić immunitet, a to w Kolumbii trwało ponoć miesiącami. Jego ruch polityczny Civismo en Marcha budował szkoły i boiska piłki nożnej w biednych dzielnicach Medellin, wybudował także osiedle mieszkań dla biedoty, a podczas wieców wyborczych rozdawał pieniądze. Escobar wzbudzał uwielbienie tłumów, aplauz i podziw, dlatego nadano mu przydomek Robin Hood z Medellin. Jego płomienne przemówienia polityczne zapadały w serca prostego ludu. Ludzie wierzyli w to co mówił. Udało mu się zostać kongresmenem, jednak na jego drodze do kariery politycznej stanął ówczesny minister sprawiedliwości – Rodrigo Lara Bonilla. Escobar był na tyle szalony, że zlecił jego zabójstwo. Virginia twierdzi, że nie wiedziała o jego planach. Była wówczas we Włoszech.

„Mam w perspektywie wyjazd do Włoch i budżet na zakupy wynoszący sto tysięcy dolarów.”

To był moment od którego wszystko zaczęło się zmieniać. Ani łapówki ani groźby już nie działały, zaczął się pościg – setki aresztowań, przeszukań i konfiskat.

POŚCIG

W polowaniu na Pablo Escobara brało udział około ośmiu tysięcy członków organów bezpieczeństwa, konkurencyjne kartele i grupy paramilitarne, dziesiątki funkcjonariuszy DEA, FBI, CIA, Navy SEALs i Delta Force z armii amerykańskiej, samoloty wyposażone w specjalne radary oraz najbogatsi ludzie w Kolumbii finansujący całą akcję. 2 grudnia 1993 roku policja odnalazła kryjówkę Escobara w jednej z dzielnic Medellin. Zginął w strzelaninie, a policjanci robili sobie zdjęcia przy jego zwłokach. Setki mieszkańców z biednych dzielnic Medellin tego dnia płakało…

„Ach, kochanie, czynienie zła to moje ulubione zajęcie na świecie. Jeśli wszystko dobrze zaplanujesz, nie ma sposobu, żeby coś się nie udało.”

Biografia Virginii Vallejo daje możliwość poznania Pablo Escobara widzianego oczami zakochanej w nim kobiety. Autorka opisuje jego willę, wspólne podróże, imprezy, a także intymne spotkania pary w ekskluzywnych hotelach. Virginia zdradza siatkę powiązań Escobara i ujawnia ogromną skalę korupcji w Kolumbii. Życie tej pary z pewnością nie było zwyczajne, dlatego książka opisująca ich romans to niezwykle emocjonująca lektura! W czerwcu do kin wszedł film, oparty na wspomnieniach Virginii, z Penélope Cruz i Javierem Bardemem w rolach głównych. Warto przeczytać książkę i wybrać się na film.

 

Książkę kupisz w Inmedio, Relay, Discover Poland i Virgin. Polecamy!

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora