PATRICK MELROSE I OSTRE PRZEDMIOTY – DO CZYTANIA I DO OGLĄDANIA

20.08.2018

Oparty na własnych doświadczeniach wstrząsający cykl powieści angielskiego pisarza opowiadający o jego traumatycznym dzieciństwie i równie niełatwym dorosłym życiu oraz debiutancki thriller amerykańskiej pisarki z bohaterkami, które tragedia z dzieciństwa naznaczyła na całe życie definiując ich osobowości – to mocne, intensywne powieści po których trudno będzie Ci wrócić do rzeczywistości. Losy bohaterów wzbudzają wiele emocji, wciągają, szokują i nie pozwalają przerwać czytania ani na chwilę!

 i-patrick-melrose-edward-st-aubyn-dostawa-gratis-szczegoly-zobacz-w-sklepie

Patrick Melrose, Edward St Aubyn

Edward St Aubynpochodzi z arystokratycznej rodziny. W dzieciństwie był ofiarą molestowania i znęcania psychicznego ze strony ojca. Przeżycia te doprowadziły do uzależnienia od alkoholu i heroiny. W wieku dwudziestu pięciu lat pisarz próbował popełnić samobójstwo. Doszedł wówczas do wniosku, że w ramach terapeutycznej pracy, spisze swoje doświadczenia w książce. Pisanie rozpoczął po śmierci ojca w 1986 roku. Z jego wspomnień powstał pięciotomowy cykl, który stał się źródłem skandalu, gdy pisarz przyznał publicznie, że powieści mają charakter autobiograficzny.

Publikowane w latach 1992-2012 książki zostały właśnie wydane jako jeden zbiór. W jego skład wchodzą powieści: „Nic takiego”, „Złe wieści”, „Jakaś nadzieja”, „Mleko matki” i „W końcu”. Głównym bohaterem każdej z nich jest Patrick Melrose, czyli tak naprawdę Edward St Aubyn, bo nie da się tu oddzielić życia pisarza od losów bohatera. Autor opisuje życie w zamożnej, utytułowanej i jednocześnie dysfunkcyjnej rodzinie. Na kartach powieści dzieli się z czytelnikami intymnymi i nierzadko drastycznymi szczegółami ze swojego życia, pisze m.in. o gwałcie, którego dopuścił się na nim ojciec oraz uzależnieniu od narkotyków i innych używek. Dzięki terapii i pisaniu książek udało mu się zerwać z nałogiem. Edward St Aubynuważa wręcz, że pisanie uratowało mu życie.

Mimo że losy autora, bohatera powieści, są przygnębiające, książki które napisał spotkały się z entuzjazmem krytyków i czytelników. To mieszanka dramatu i czarnej komedii. St Aubyn pisze z ironią, dowcipem i jak nikt inny potrafi zobrazować słowem emocje. Trudno czyta się o krzywdach, których zaznał w dzieciństwie, a poziom zepsucia angielskiej arystokracji szokuje, choć czasem też bawi. Ta pozycja, mimo często przytłaczającej treści, niesamowicie wciąga!

Od 12 maja w HBO GO emitowany jest miniserial, który jest luźną adaptacją cyklu. Każdy, z pięciu epizodów, jest oparty na kolejnej części. W rolę tytułową wcielił się, kilkukrotnie nominowany do nagród dla najlepszego aktora, Benedict Cumberbatch. Ponury żart towarzyszy tu pokazaniu wstrząsającego a jednocześnie zabawnego portretu angielskiej klasy wyższej.

hkybfwhanefphefcqhfk-1

Ostre przedmioty, Gillian Flynn

Gillian Flynn to amerykańska pisarka, autorka trzech powieści. „Ostre przedmioty” to jej debiut literacki. Kolejne dwie powieści to „Mroczny zakątek” i „Zaginiona dziewczyna”. Na podstawie tej ostatniej książki powstał dreszczowiec w reżyserii Davida Finchera z Benem Affleckiem i Rosamund Pike w rolach głównych. „Mroczne zakątki” również zostały zekranizowane, a główną rolę zagrała Charlize Theron. W lipcu swoją premierę miał miniserial, który powstał na podstawie „Ostrych przedmiotów”. W roli Camille występuje pięciokrotnie nominowana do Oscara Amy Adams. Serial emitowany jest w HBO od 9 lipca.

Główna bohaterka powieści to Camille Preaker. Pracuje jako reporterka Daily Post. Od swojego szefa otrzymuje polecenie, by udać się do Wind Gap i napisać artykuł o tajemniczych zabójstwach dwóch małych dziewczynek. Wind Gap to rodzinne miasteczko Camille. Bohaterka z niechęcią wraca w rodzinne strony. Szczerze nienawidzi małomiasteczkowego klimatu z szeregiem tajemnic i intryg. Zatrzymuje się w domu, w którym dorastała. Z despotyczną matką Adorą od wielu lat nie utrzymywała żadnego kontaktu, a swojej przyrodniej siostry Ammy praktycznie nie zna. Trzy kobiety reprezentują trzy różne pokolenia i charaktery. Wypadki z przeszłości odcisnęły głębokie piętno na każdej z nich. Powrót jest dla Camille bardzo trudny. Zaczynają prześladować ją wspomnienia z dzieciństwa, odżywają stare demony, a zabliźnione rany otwierają się.

Jednocześnie kobieta stara się odkryć prawdę o brutalnych zbrodniach. Wyjazd z miasta i profesja reporterki sprawiają, że mieszkańcy dają jej odczuć, że nie jest już jedną z nich, co nie ułatwia jej prowadzenia śledztwa. Stopniowo jednak odkrywa mroczną prawdę. Camille musi także rozwikłać zagadkę własnej przeszłości.

Debiutancka powieść Gillian Flynn potwierdza, że Amerykanka jest utalentowaną pisarką. Doskonale oddała duszną atmosferę małego miasteczka. W oddalonym od wielkich miast Wind Gap nie uchowa się żadna tajemnica, wszyscy o wszystkim wiedzą i żyją sprawami innych. Atmosfera jest aż gęsta od toksycznych relacji i niezdrowych emocji. Wraz z odkrywaniem kolejnych szczegółów tajemnicy wzrasta także napięcie, a wstrząsające zakończenie wprawia w zdumienie!

 

Wymienione książki kupisz w Inmedio, Relay, Discover Poland i Virgin. Polecamy!

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora