PEŁNI PASJI I ODWAGI – POZNAJ HISTORIE O POLSKICH LEGENDACH WSPINACZKI!

09.01.2019

Wanda Rutkiewicz i Tomek Mackiewicz to himalaiści, którzy na zawsze pozostali w górach, które kochali. Ona na Kanczendzondze, On na Nanga Parbat. Oboje mieli niecodzienne życiorysy, walczyli ze schematami, buntowali się i chcieli od życia czegoś więcej!

Nanga Dream. Opowieść o Tomku Mackiewiczu, Mariusz Sepioło

Pod koniec stycznia bieżącego roku żyliśmy tragedią, jaka rozegrała się na Nanga Parbat. Blisko szczytu, na wysokości powyżej siedmiu tysięcy metrów, utknęła para wspinaczy: Elisabeth Revol i Tomasz Mackiewicz. Mimo błyskawicznej reakcji i pomocy uczestników Narodowej Wyprawy na K2, Tomka nie udało się uratować. Himalaista z Nanga Parbat zmagał się po raz siódmy i tym razem wygrał. Zdobył górę 25 stycznia 2018 roku. Niestety zapłacił za to najwyższą cenę. Przed tą tragedią mało kto go znał. Informacje, które można było znaleźć na jego temat pokazywały „tajemniczą postać z trudną przeszłością i niecodziennym podejściem do świata.” Mariusz Sepioło w książce „Nanga Dream” szczegółowo opisuje życie Tomka. Od dzieciństwa po ostatnią wyprawę. Ze wspomnień rodziny i przyjaciół wyłania się postać pełna energii, spragniona wrażeń, przestrzeni i wolności. „Kiedy opowiadał o górach, z jego ust nie schodził uśmiech.”Wspinaczki nauczył się sam, nie robił kariery w klubach wysokogórskich. „Tomek był samotnym białym żaglem […]. Zawsze wolał działać samodzielnie.” Miał niezwykły talent, dzięki któremu wspinał się „jakby płynął”.Często porównywany jest z Kurtyką, ponieważ obaj nie zawsze byli rozumiani i mieli swoją własną, odrębną filozofię wspinania. „To jest właśnie ten paradoks, który mnie przyciągnął w góry. Jest ci strasznie, jesteś zmęczony, wszystko cię boli, ale wewnętrzne poczucie szczęśliwości po prostu jest tak potężne, że można powiedzieć, że to jest silniejsze niż heroina.”Pociesza fakt, że „Tomek pozostał tam, gdzie ulokował swoją wielką miłość – na Nandze.”Po tą książkę warto sięgnąć, nie tylko jeśli jesteś zafascynowany górami i wspinaczką, ale przede wszystkim po to, by poznać wyjątkową osobę, jaką był Tomasz Mackiewicz. „[…] historia Tomka Mackiewicza to historia przemiany: od krnąbrnego młokosa zbuntowanego wobec świata do dojrzałego faceta, który na wysokie góry wspinał się z dodatkowym bagażem – bagażem trudnych doświadczeń. I mimo tego obciążenia dotarł na swój szczyt.”

Wanda Rutkiewicz. Jeszcze tylko jeden szczyt, Elżbieta Sieradzińska

Wanda Rutkiewicz to jedna z najsłynniejszych himalaistek. Jako trzecia kobieta na świecie stanęła na Mount Evereście, najwyższym szczycie Ziemi, a jako pierwsza kobieta na świecie zdobyła K2. Mimo wielu zasług dla polskiej wspinaczki wysokogórskiej była postacią kontrowersyjną, budzącą w środowisku himalaistów skrajne uczucia. Jej życiem i ogromną pasją były góry. „[…] krok po kroku, metr po metrze Wanda przyswaja sobie tajniki wspinaczki, ściera palce do krwi, wiąże linę pod pachami, uczy się zjazdów i zasad asekuracji.”Jej osobę trudno jednoznacznie scharakteryzować. „We wszystkim, co robi, od początku ujawnia cechy, które później wywołają konflikty, przysporzą jej niechęci, a nawet wrogów. Bezkompromisowość, bezpośredniość w okazywaniu własnego zdania, dążenie do bycia lepszą, coraz lepszą, najlepszą.”Kolejne publikacje próbują odpowiedzieć na pytanie, jaka naprawdę była, ale tego nie wie nikt. „Nie odczuwała strachu w górach, gdy wspinała się samotnie lub bez asekuracji. Przeciwnie. Wtedy wszystkie nitki swojego „być albo nie być” trzymała we własnych dłoniach.” Lektura książki Elżbiety Sieradzińskiej potwierdza, że była kobietą nie poddającą się schematom, trudną w ocenie, reprezentującą czasem sprzeczne postawy. Historią jej wyczynów, a później tragiczną śmiercią żył cały świat. „Wanda Rutkiewicz, piękna, kontrowersyjna kobieta z zabójczą pasją i niecodziennym życiorysem […].” Książka Sieradzkiej jest nostalgiczna i refleksyjna, napisana poetyckim, nastrojowym językiem. Zawiera sporo zdjęć, część z nich wcześniej nie była publikowana.

O Polskiej Narodowej Wyprawie na K2, z której Denis Urubko i Adam Bielecki wyruszyli na pomoc Tomkowi Mackiewiczowi i Elisabeth Revol, napisał Piotr Trybalski, dziennikarz i podróżnik. „Wszystko za K2. Ostatni atak lodowych wojowników” to opis wyprawy, która emocjonowała nas na początku 2018 roku. Polacy po raz trzeci próbowali zdobyć górę zimą. K2, 8611 m n.p.m., uznawany jest za najtrudniejszy ośmiotysięcznik i nazywany Górą Mordercą. Do dziś nie został zdobyty zimą. Miał tego dokonać doborowy zespół himalaistów pod dowództwem Krzysztofa Wielickiego. Wyprawę poprzedziły długie i pracochłonne przygotowania. Ostatecznie pogoda zadecydowała o zakończeniu oblegania góry i powrocie do Polski bez sukcesu. Książka Trybalskiego opisuje nie tylko wydarzenia związane z wyprawą, ale także panujące w obozie emocje i charaktery poszczególnych uczestników, które miały ogromny wpływ na przebieg wyprawy.

 

 

Wymienione książki kupisz w Inmedio, Relay, Discover Poland i Virgin. Polecamy!

 

Mariusz Sepioło, „Nanga Dream. Opowieść o Tomku Mackiewiczu”. Znak. Kraków 2018.

Elżbieta Sieradzińska, „Wanda Rutkiewicz. Jeszcze tylko jeden szczyt”. Marginesy. Warszawa 2018.

Piotr Trybalski, „Wszystko za K2. Ostatni atak lodowych wojowników”.Wydawnictwo Literackie. Kraków 2018.

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora