PORUSZAJĄCE HISTORIE DLA KOBIET

12.03.2018

Marzec to miesiąc kobiet! W tym okresie szczególnie warto pochylić się nad książkami o kobietach i pisanych przez kobiety i…. recenzowanych przez kobietę J Ogród Zuzanny i Lot nisko nad ziemią to historie, które nas wzruszą, zadziwią i wzbudzą silne emocje. A o to przecież chodzi w czytaniu książek – o poznawanie ciekawych historii, o uczucia jakie przeżywają bohaterowie, a my wraz z nimi.

ogrod-zuzanny-tom-1-milosc-zostaje-na-zawsze-w-iext52071738

Ogród Zuzanny to historia trójpokoleniowej rodziny kobiet. Cecylia – nestorka rodu kocha malować paznokcie na zwariowane kolory i żartować. Krystyna jest zgorzkniała, ponieważ w swoim życiu nigdy nie odnalazła szczęśliwej miłości. Zuzanna – najmłodsza z kobiet ma synka, jest po nieudanym małżeństwie. Ledwo wiąże koniec z końcem, a szef ciągle daje jej nowe zlecenia. Najnowszym okazuje się zaprojektowanie ogrodu dla majętnego Adama – dawnej miłości Zuzanny.

Ogród Zuzanny to przepiękna opowieść o miłości, rodzicielstwie i kwiatach. Rośliny odgrywają w niej ogromną rolę. Pasją jednej z autorek – Jagny Kaczanowskiej jest ogrodnictwo, zwłaszcza uprawa róż i peonii. W historii tej nawiązała do wiktoriańskiej mowy kwiatów. W tamtych czasach ogromnie dbano o pozory i konwenanse, a więc często nie można było wyznać uczuć wprost. Odpowiednie położenie poszczególnych roślin w ogrodzie czy bukiecie miało wyjaśnić wszystkie tajemnice i właśnie takim sekretnym językiem posługuje się Zuzanna projektując ogród dla Adama. Podczas czytania tej powieści po prostu można poczuć powiew pierwszego, wiosennego wiatru czy zapach świeżych kwiatów. Oprócz tego perypetie bohaterów wywołują szczery uśmiech na twarzy, a więc podczas czytania można zrelaksować się po ciężkim dniu.

lot-nisko-nad-ziemia-b-iext44133244

Lot nisko nad ziemią to zdecydowanie cięższa i trudniejsza lektura. Traktuje o młodej Weronice. Żyje w trudnych czasach PRL-u, pracuje jako przedszkolanka. Dzieci ją uwielbiają. Jej życie rozsypuje się, gdy ukochany mąż zostaje potrącony przez pijanego kierowcę na pasach i umiera. Czy po takiej stracie można się jeszcze podnieść?

Lot nisko nad ziemią to niezwykle przejmująca opowieść o kobiecie przeżywającej ogromną stratę. Ałbena Grabowska znakomicie rozbudowała psychikę bohaterki, której świat został zniszczony w jednej krótkiej chwili. Weronika musiała radzić sobie ze swoją stratą zupełnie sama. Kontakty z rodzicami zawsze były tylko poprawne, a dzieci się z mężem nigdy nie doczekali. Utrata ukochanego męża sprawia, że kobieta zaczyna zupełnie tracić kontakt z rzeczywistością. Lgnie do innych osób, stara się być dla nich matką czy przyjaciółką. Te fragmenty były bardzo trudne do zrozumienia, jednak później okazało się, że wszystko to jest zamierzeniem autorki i ma wprawić czytelnika w prawdziwe osłupienie.

Ogród Zuzanny i Lot nisko nad ziemią to dwie znakomite powieści dla kobiet. Jedna zachwyca rozbudowną psychologią kobiety w żałobie, a druga – wprost przeciwnie – bawi czytelnika i koi jego duszę. Po obie warto sięgnąć.

Autor

Klaudia Kasznicka
Klaudia Kasznicka
Czyta codziennie, choćby tylko kilka stron. Nie gardzi żadnym gatunkiem, czyta wszystko! Prowadzi bloga, a pisanie o książkach, początkowo by pamiętać o przeczytanych pozycjach, z czasem przerodziło się w jej pasję.
Artykuły autora