POSZUKIWANIE, BRYAN REARDON

17.03.2016

Poruszająca okładka pokazująca przytulonych do siebie ojca i dziecko. Emanuje miłością i delikatnością. To z pewnością musi zwiastować lekturę pełną emocji.

Simon to ojciec, który zrezygnował ze swojej kariery, aby w domu zająć się wychowywaniem dzieci. Pewnego dnia dostaje niepokojącego esemesa. Mówi on, że w szkole do której chodzą jego dzieci doszło do strzelaniny. Czy to możliwe, żeby ukochany syn zrobił coś tak okropnego?

Lektura, która już od pierwszych stron wywołała u mnie wiele różnorodnych emocji. Od niepokoju po wewnętrzne rozdarcie w moich osądach i wrażeniach.

Strzelanina. Oczywiście podejrzenie od razu pada na zamkniętego w sobie nastolatka. Co mają zrobić jego rodzice? To ich syn i nie ma tutaj prawa do jakichkolwiek wątpliwości.

To książka idealna do przeczytania i późniejszego wielokrotnego przegryzania, zastanawiania się czy bohaterowie postępowali słusznie i jak ja postąpił bym na ich miejscu. Zmusza do dyskutowania. Nic nie jest w niej czarno-białe, dlatego wywołuje tak wiele emocji i wątpliwości. Razem z postaciami dusimy się i miotamy w całej tej sytuacji, która wydaje się bez wyjścia. Bohaterowie mają wiele zalet, ale jednocześnie tyle samo wad. Tak jak każdy z nas. Nie można nikogo jednoznacznie ocenić.

Liczne retrospekcje pozwalają nam spojrzeć na jeszcze jeden aspekt powieści –  ojciec, który zostaje w domu z dziećmi, aby ułatwić żonie karierę. Zdarza się, ale nieczęsto. Tworzy się specyficzna więź, która również nie obędzie się bez bólu i wzajemnych pretensji. Simon cały czas przypomina sobie przeszłość swojego synka – jego najmłodsze lata. Zastanawia się czy to nie on jest winnym całego wydarzenia.

Książka jest napisana bardzo lekko. Całość obserwujemy z perspektywy zrozpaczonego ojca. Wnikamy w jego umysł i odczucia.

To piękna opowieść o miłości rodzicielskiej, wielkiej odwadze i wierze w drugiego człowieka. Smutna i dogłębnie przejmująca, a jednocześnie dająca nadzieję. Zmuszająca do refleksji, czasami podnoszących na duchu, innym razem niezwykle gorzkich. Lektura jakich szybko się nie zapomina.

Autor

Klaudia Kasznicka
Klaudia Kasznicka
Czyta codziennie, choćby tylko kilka stron. Nie gardzi żadnym gatunkiem, czyta wszystko! Prowadzi bloga, a pisanie o książkach, początkowo by pamiętać o przeczytanych pozycjach, z czasem przerodziło się w jej pasję.
Artykuły autora