POWAŻNIE ZABAWNE, NIESKOŃCZENIE CYTOWALNE

02.01.2018

Nieżyjący od prawie trzech lat Terry Pratchett wychował całe pokolenia czytelników. Jego niezliczone humorystyczne powieści fantasy o Świecie Dysku cieszyły się i wciąż cieszą ogromną popularnością, dalece wykraczającą poza granice fantastycznego fandomu, ale byłoby niesprawiedliwością oceniać dorobek autora wyłącznie przez ich pryzmat. „Poważnie zabawne, nieskończenie cytowalne” to niewielki zbiór cytatów brytyjskiego pisarza. Pokusiłbym się o nazwanie go esencją, prawdziwym destylatem z Pratchetta.

Cytaty podzielono na dziewięć kategorii tematycznych. Dotyczą między innymi zwierząt, polityki, wykształcenia i mądrości, ale też tematów ostatecznych: ludzkiej natury czy życia i śmierci. Odarte z kontekstu humorystycznych fabuł wciąż skrzą się żartem, błyskotliwością i niewymuszoną mądrością. Przypominają, że Terry Pratchett potrafił nie tylko bawić, ale także dawać do myślenia.

Cieszy, że autorzy zbioru nie ograniczyli się do wybrania najciekawszych cytatów z cyklu o Świecie Dysku. Na kartach „Poważnie zabawnych, nieskończenie cytowalnych” znajdziemy też myśli pochodzące z mniej znanych utworów Brytyjczyka – między innymi napisanego wspólnie z Neilem Gaimanem „Dobrego omenu” czy powieści o Nomach. Pojawiają się także wypowiedzi, których autor udzielił fanowskiej stronie internetowej, włącznie z moją ulubioną: Miałbym więcej entuzjazmu dla nieszablonowego myślenia, gdyby istniały dowody na myślenie jakiekolwiek, choćby szablonowe.

Podejrzewam, że oddanym fanom Terry’ego Pratchetta nie muszę polecać tej książeczki – prawdopodobnie już ją posiadają. Na pewno warto pokazać ją wszystkim tym, którzy lubią bagatelizować wartość literackiej spuścizny autora „Równoumagicznienia”, sprowadzając ją do czysto rozrywkowych czytadeł. Między kolejnymi gagami Pratchett przemycał naprawdę celne spostrzeżenia. Sam zapewne nie miałbym już czasu ani chęci sięgać ponownie po powieści o przygodach Straży Miejskiej czy maga Rincewinda, którymi zaczytywałem się jako nastolatek. Tym bardziej cieszy, że dzięki temu tomikowi mogę bez wysiłku wrócić do błyskotliwych myśli Pratchetta. Świetny pomysł na prezent!

Autor

Piotr Rogoża
Piotr Rogoża
Rocznik 1987. Prawie ukończył kulturoznawstwo. Autor trzech książek i szeregu opowiadań, scenarzysta gier komputerowych, tłumacz angielskiego, copywriter. Członek „Writers Guild of America.
Artykuły autora