POWIEŚCI, KTÓRE ODKRYWAJĄ TAJEMNICE RELIGII UKRYWANE PRZEZ WIEKI!

03.02.2017
religia w książkach

Religie świata to fascynujący temat. Różnego rodzaju wierzenia towarzyszą człowiekowi od wieków i zaspokajają ludzką potrzebę duchowości. Historia kościoła jest bardzo długa i skrywa wiele tajemnic, które pobudzają wyobraźnię. Nic więc dziwnego, że są częstym tematem lub tłem do opowiedzenia ciekawych historii.

Dan Brown serią powieści o Robercie Langdonie wstrząsną czytelnikami na całym świecie, a także rynkiem wydawniczym, ponieważ tym cyklem pobił wiele rekordów. Pierwsza książka z serii Anioły i demony odniosła olbrzymi sukces. Spowodowała nawet ożywienie ruchu turystycznego do Rzymu J Jednak to dopiero druga książka Kod Leonarda Da Vinci sprzedała się w spektakularnej ilości egzemplarzy i wzbudziła wiele dyskusji. Przedstawiła bowiem kościół w niekorzystnym świetle, za co była przez niego powszechnie krytykowana, wręcz bojkotowana. „Zaginiony symbol” został zaś najszybciej sprzedającą się powieścią w historii. Czwarta część pt. „Inferno” została przez dziennikarzy Daily News określona jako „wstrząsająca rozrywka, która trzyma w napięciu do końca”. Tym razem bohater doświadcza wypadku i amnezji. Budzi się w szpitalu ze wstrząśnieniem mózgu, ktoś próbuje go zabić… Opiekująca się nim doktor Sienna Brooks pomaga mu jednak uciec. Robert w kieszeni marynarki znajduje tajemniczy przedmiot. Postanawia go otworzyć, mimo, że opatrzony jest znakiem zagrożenia biologicznego. Odnajduje w nim zmodyfikowaną wersję rysunku Mapy Piekła Botticellego i powiązuje z dziełem Dantego. To dopiero początek skomplikowanej sieci zagadek, które przeplatają się z wiedzą o historii sztuki, nauce i Sądzie Ostatecznym.

W całej serii religia w książkach jest kluczowym wątkiem, a kontrowersje związane z fabułą wzmogły jej popularność – „zakazany owoc” smakuje lepiej 😉 O popularności świadczy także fakt, że trzy części serii zostały zekranizowane, a postać Roberta Langdona brawurowo odegrał Tom Hanks. Warto poznać wszystkie części, ponieważ każda niesie ze sobą sporą dawkę wiedzy i rozrywki!

Dan Brown stworzył wybuchową mieszankę z pogranicza religii, mistycyzmu i teorii spiskowych. Czy Ian Caldwell zdoła go przebić? Ten amerykański pisarz zasłynął napisaną wspólnie z Dustinem Thomasonem „Regułą czterech”. Powieść opublikowana w 2004 roku została uznana za genialną i okrzyknięta bestsellerem! Przez 49 tygodni nie schodziła z list bestsellerów New York Times’a i sprzedała się w około 2 milionach egzemplarzy. Autorzy inspirowali się twórczością Umberta Eco, a w szczególności powieścią „Imię Róży”. „Reguła czterech” zabiera nas do Rzymu końca XV wieku. Dwaj posłańcy Watykanu zostają zamordowani. Zbrodnia wychodzi na jaw po stuleciach i od razu pojawią się nowe ofiary związanej z nią tajemnicy. Powieść pełna jest zagadek i łamigłówek kryptologicznych. Z tego powodu przyrównywana była do „Kodu Leonarda Da Vinci”. Nad drugą powieścią Ian Caldwell pracował dziesięć lat! Były to lata żmudnych przygotowań i szeroko zakrojonych historycznych poszukiwań. Styczniowa nowość – „Piąta ewangelia” – opowiada historię dwóch braci – księży, badających piątą część Ewangelii oraz tego w jaki sposób może ona prowadzić do pojednania Kościoła Rzymskokatolickiego i Wschodniego. Dwaj bracia pracują w Watykanie i próbują rozwikłać tajemnice historii Chrześcijaństwa. Jeden z nich, Alex Andreou – duchowny greckokatolicki, współpracuje przy tajemniczej ekspozycji, która ma się odbyć w Muzeach Watykańskich. Tydzień po jej otwarciu kurator zostaje zamordowany, a do mieszkania Andreou ktoś się włamuje. Ksiądz podejmuje prywatne śledztwo w obawie o bezpieczeństwo własnej rodziny – żony i syna. Wie jedynie, że kurator dokonał sensacyjnego odkrycia na temat najświętszej relikwii Kościoła katolickiego. W miarę odkrywania prawdy, duchowny pada ofiarą prześladowań ze strony człowieka, któremu zależy, by odkryte przez kuratora rewelacje nie ujrzały światła dziennego.

Poza bardzo ciekawą fabułą, książka zawiera także interesujące opisy zwykłego życia w Watykanie i odkrywa przed nami kulisy funkcjonowania tego małego państwa. Fascynujące motywy historyczne potwierdzają erudycję pisarza. Nic dziwnego więc, że powieść została uznana za mistrzowską i ugruntowała pozycję Caldwella wśród najambitniejszych współczesnych pisarzy.

Trzecim pisarzem, u którego występuje religia w książkach jest Michael Cordy. To brytyjski autor na którego twórczość olbrzymi wpływ miał sukces literacki Dana Browna. Jego powieści znalazły się w cieniu książek amerykańskiego pisarza. Pierwsza książka „Kod Mesjasza” została opublikowana 1997r., kolejna „Kod zbrodni” w 1999 roku oraz „Kod Lucyfera” w 2001 roku – w kolejnych wydaniach tytuły zostały zmienione, by nie nawiązywać do słynnej powieści Browna. Pierwsza książka o przygodach Langdona została wydana w 2000 roku, a słynny Kod Leonarda Da Vinci w 2003 roku. Jednak to Michael Cordy był oskarżany i krytykowany za naśladowanie Browna.  „Kod Lucyfera” to powieść badająca temat śmierci oraz tego co dzieje się po niej, także o możliwości nawiązania kontaktu ze zmarłymi. Główny bohater to błyskotliwy neurolog  – doktor Miles Fleming. Dokonuje on odkrycia, którego jednak nie potrafi wytłumaczyć w kategoriach naukowych. By zgłębić temat będzie musiał odpowiedzieć na pytanie czy Niebo i Piekło istnieją, dlaczego są ludzie, którzy pragną, by światem zawładnął chaos. Powieść dotyka złożonej tematyki poruszającej zagadnienia religijne i mechanizmu działania ludzkiego umysłu.

Polecamy!

Wszystkie wymienione książki kupisz w Inmedio, Relay, Discover Poland i Virgin.

logotypy_cw

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora