Powrót do Hemingwaya | Zaś słońce wschodzi, Ernest Hemingway

29.07.2022
zaś słońce wschodzi ernest hemingway recenzja

Od pewnego czasu zauważam pewien nowy trend – czytanie klasyki. Cieszy mnie to zjawisko, bo to świetna okazja nie tyle, by sięgnąć po znane teksty, ale przede wszystkim, by spojrzeć na nie świeżym okiem.

zaś słońce wschodzi Ernest HemingwayNa odświeżanie klasyki załapał się ostatnio również Ernest Hemingway, znany chyba polskim czytelnikom i czytelniczkom przede wszystkim z opowiadania „Stary człowiek i morze”. Ów amerykański pisarz i reporter napisał jednak również wiele innych, docenianych przez krytyków i historyków literatury utworów. Do najważniejszych z nich zalicza się „Pożegnanie z bronią” z 1929 roku, a także „Komu bije dzwon” wydane w 1940 roku.

Co ciekawe, dość szybko utwory Hemingwaya przekładane były na język polski. Wydaje się jednak, że dyskusja o wartości literackiej tego pisarza nie jest jednak zamknięta.

Nowy… debiut

Wydana przed kilkoma tygodniami powieść „Zaś słońce wschodzi” z roku 1926 to debiut Hemingwaya. Osadzona w Paryżu w pierwszych latach po pierwszej wojnie światowej opowieść rozgrywa się w środowisku młodych amerykańskich artystów. Codzienność upływa im na wizytach w barach, romansach, a także oczywiście na rozmowach, między innymi o sprawach twórczych. Ale wbrew pozorom ten świat wcale nie jest sielankowy. Bohaterowie wkrótce będą świadkami przygnębiającego spektaklu.

Tytuł powieści pochodzi – jak pisze w posłowiu tłumacz, Maciej Potulny – z „Księgi Koheleta” i w kontekście użytym przez Hemingwaya odnosi się do pokolenia powojennego. Wbrew rozpowszechnionemu wyobrażeniu o złotych latach dwudziestych, dla wielu mieszkańców i mieszkanek Europy i Ameryki pierwsza wojna przyniosła dramatyczną zmianę. Ludzie żyli z dnia na dzień, bez celu, zagubieni i rozproszeni.

Nowy przekład pierwszej powieści Hemingwaya służy nie tylko przypomnieniu wyobraźni amerykańskiego pisarza, ale i odświeżeniu języka. Maciej Potulny pisze, że potraktował pracę nad tekstem jako przygotowanie kompletnego remake’u: „Chciałem, żeby dało się w nim usłyszeć nowe brzmienia. Jak w filmie „Wielki Gatsby” Baza Luhrmanna albo w serialu „Peaky Blinders”, gdzie tłem muzycznym historii dziejącej się w tym samym okresie co akcja powieści Hemingwaya są utwory Nicka Cave’a, PJ Harvey, Radiohead czy Artic Monkeys.

Wymienioną książkę kupisz w Inmedio, 1 minute, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!
Ernest Hemingway, Zaś słońce wschodzi, Wydawnictwo Marginesy, 2022

Autor

Marcin Wilk
Marcin Wilk
Marcin Wilk – dziennikarz, publicysta, kurator. Freelancer. Współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Znak“ oraz „Charaktery” i Instytutem Goethego w Krakowie. Współtwórca i przez wiele lat kurator pasma Przemysły Książki na Festiwalu Conrada. Autor m.in. biografii „Tyle słońca. Anna Jantar“ (2015), „Kwiatkowska. Żarty się skończyły” (2019) oraz reportażu historycznego „Pokój z widokiem. Lato 1939” (2019). Aktywny w mediach społecznościowych jako Wyliczanka, a także jako twórca cyklu na YT #rozmoWyliczanki oraz podcastu „U Wilka mowa”.
Artykuły autora