PRZERWA ŚWIĄTECZNA TO CZAS NA ZASŁUŻONY ODPOCZYNEK. SKORZYSTAJ Z NIEGO I SIĘGNIJ PO KSIĄŻKĘ!

28.12.2017

Za nami rok pełen obowiązków i ciężkiej pracy. Dodatkowo Boże Narodzenie poprzedza czas świątecznej gonitwy i prezentowej gorączki. Wigilia jednak już za nami. Mieszkanie wysprzątane, prezenty rozdane, lodówka pełna różnych smakołyków, możemy więc wreszcie odetchnąć i ostatnie chwile 2017 roku spędzić na odpoczynku i relaksie przy świątecznie wystrojonej choince, z dobrą książką w ręku. Zobacz, które książki polecamy i dlaczego właśnie z nimi warto spędzić ten czas!

nie-opuszczaj-mnie-w-iext51452906

Kazuo Ishiguro to tegoroczny Noblista. Urodził się w Japonii, ale od 1969 roku mieszka i tworzy w Anglii. Należy do grona pisarzy przybyłych z dalekich stron świata i innych kultur, ale mających wpływ na nową literaturę angielską. Za swoją trzecią powieść „Okruchy dnia” otrzymał w 1898 roku Nagrodę Bookera. Powieść z 2005 roku „Nie opuszczaj mnie” była również do tej nagrody nominowana i to właśnie ją Wam polecamy. Odbiega ona od znanych schematów, od pierwszej strony panuje w niej nastrój tajemnicy i niedopowiedzenia. Akcja toczy się w ekskluzywnej szkole z internatem na angielskiej prowincji. Główni bohaterowie – Kathy, Ruth i Tommy snują plany na przyszłość, próbują urzeczywistniać ukryte marzenia i pragnienia. Życie w szkole zdaje się toczyć normalnym trybem, jednak stopniowo wychodzi na jaw ponura i przerażająca tajemnica. Książka ma charakterystyczny klimat i styl. Warto poznać bliżej twórczość Laureata Nagrody Nobla!

Artemis-Book-Cover-Andy-Weir

Andy Weir zachwycił wszystkich swoim debiutem, czyli „Marsjaninem” – powieścią, która została zekranizowana  zaledwie rok po premierze! Jego nowa książka to „Artemis”. Akcja powieści rozgrywa się w 2069 roku na Księżycu, w mieście Artemis, które liczy około dwóch tysięcy mieszkańców. Miasto zbudowane jest z kilku stref, które różnią się standardem i zamieszkiwane są przez ludzi różnego pochodzenia. Główną bohaterką, która opowiada nam historię jest Jasmine „Jazz” Bashara – dwudziestosześcioletnia Saudyjka, która od szóstego roku życia zamieszkuje Artemis. Dziewczyna posiada wiele umiejętności, jest nieprzeciętnie inteligentna i ma tupet, dzięki któremu radzi sobie w wielu trudnych sytuacjach. Pracuje jako kurier, ale jest to zajęcie kiepsko płatne, dlatego dorabia przemytem. Marzy o dobrobycie, więc kiedy pojawia się okazja zarobienia wielkich pieniędzy, nie waha się ani chwili. Zadanie wydaje się być niewykonalne i bardzo niebezpieczne… Fabuła tej książki jest niezwykle wciągająca, wydarzenia toczą się bardzo szybko, a powieść stanowi ciekawe połączenie fantastyki i kryminału!

9788381230421

Śpiące królewny” to książka napisana wspólnie przez  Stephena Kinga i jego syna Owena! Cały świat ogarnia epidemia tajemniczej śpiączki zwanej „aurora”. Chorują na nią jedynie kobiety. Kiedy zapadają w sen, otacza je coś w rodzaju kokonu. Nie można ich zbudzić, gdyż wtedy wpadają w niepohamowany szał. Nie ma jakiegokolwiek sposobu, by je uratować. Naukowcy bezskutecznie próbują znaleźć antidotum. Mężczyźni robią wszystko, by obronić swoje kobiety. Kobiety zaś pragną przeżyć, łamią więc wszystkie zasady.  Świat ogarnia przemoc. Akcja powieści osadzona jest w małym mieście Dooling. Do zakładu karnego trafia kobieta podejrzana o zabójstwo. Evie jako jedyna nie zapada na aurorę. Kiedy wieść o tym się rozchodzi, w zakładzie karnym dochodzi do zamieszek, a mężczyźni szykują atak na więzienie. „Śpiące królewny” to nadzwyczajnie wciągająca historia, skłaniająca do przemyśleń o świecie bez kobiet i przemocy, po którą sięgają mężczyźni, myśląc że to jedyne rozwiązanie.

b6fcafcb2dd6136a121ada3db3ba3c37250ac618

Morderstwo w Orient Expressie” to kultowa powieść Agathy Christie, a jednocześnie kilka godzin doskonałej rozrywki! Ten klasyczny kryminał ma genialnie skonstruowaną fabułę, trzymającą w napięciu akcję i nieoczekiwane zakończenie. Jest to jeden z najważniejszych kryminałów w historii literatury. Herkules Poirot wraca do Europy pociągiem po rozwiązaniu sprawy kryminalnej w Azji. Orient Express, którym podróżuje, grzęźnie jednak w zaspie śnieżnej. W nocy w niewyjaśnionych okolicznościach ginie jeden z pasażerów. Detektyw Poirot rozpoczyna dochodzenie, w którym każdy pasażer jest podejrzany. Dopiero pod koniec wszystkie wydarzenia i szczegóły łączą się w spójną układankę!

jak-zawsze-b-iext51379293

Zygmunt Miłoszewski w „Jak zawsze” zaprasza nas do zabawy. Mamy okazję wyobrazić sobie jak pokierowalibyśmy swoim życiem, gdybyśmy otrzymali od losu drugą szansę! Taką właśnie otrzymują główni bohaterowie – Ludwik i Grażyna. Małżeństwo z bardzo długim stażem cofa się o pięćdziesiąt lat, ale oboje pamiętają wszystkie przeżyte wspólnie chwile. Swoje doświadczenia i zdobytą wiedzę próbują wykorzystać tak, by polepszyć swój los. Muszą ratować także Polskę, bo okazuje się, że trafili do rzeczywistości, w której historia naszego kraju potoczyła się zupełnie inaczej… Ta pełna ironii komedia zapewni Wam sporo zabawy w świąteczne dni!

brett

Dużo pozytywnych emocji i optymistycznego nastawienia na Nowy Rok niesie ze sobą nowa książka Reginy Brett „Kochaj. 50 lekcji jak pokochać siebie, swoje życie i ludzi wokół”. O miłości napisano już wiele, ale to wciąż bardzo ważny temat, na którym zależy większości z nas. Pragniemy miłości jednak nie tak łatwo ją otrzymać. Na wiele rzeczy nie mamy wpływu, kształtują nas różne, nie zawsze miłe sytuacje. Z książki Reginy można wyciągnąć wiele mądrości. Autorka opisuje własne, często bolesne i intymne doświadczenia, dzięki którym wie, że najpierw trzeba zmienić własne nastawienie i postępować tak, by samemu nauczyć się kochać innych. Wtedy świat naprawdę się zmieni, bo każdy z nas podświadomie emanuje emocjami, które inni odczytują. Nowa książka Brett to 50 wartościowych lekcji na koniec roku!

 

Wszystkie wymienione książki kupisz w Inmedio, Relay, Discover Poland i Virgin. Polecamy!

 

 

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora