RAZEM BĘDZIE LEPIEJ, JOJO MOYES

19.08.2016

Pierwszy rzut oka na okładkę tej książki, połączenie zieleni, różu i błękitu i już wiemy, że będzie to niezwykle optymistyczna opowieść. W takich specjalizuje się Jojo Moyes, autorka, której opowieści przetłumaczono na 35 języków i sprzedano w nakładzie 9 milionów egzemplarzy.

Jess to samotna matka z dwójką dzieci na dwóch etatach, której mąż dokładnie od dwóch lat nie płaci alimentów. Ledwie wiąże koniec z końcem. Czuje jednak, że jeśli nie będzie się poddawać to może wszystko np. pojechać z córką i pomóc zdobyć jej stypendium podróżując z ogromnym psiskiem, małą dziewczynką z chorobą lokomocyjną i trudnym nastolatkiem. W tę wyprawę życia zabierają też Ed’a- bogacza, który stracił wszystko.

Jojo Moyes w tej opowieści zderzyła dwa zupełnie odmienne światy: skrajną biedę i bogactwo. Zwraca uwagę na fakt, że w dzisiejszych czasach jeśli nie masz dużo pieniędzy to ciężko się w życiu wybić, a sukces zdarza się tylko w niektórych wypadkach. Biednemu zawsze wiatr w oczy, musi się dwa razy bardziej postarać, często bez skutku. Smutne to i irytujące. Takie emocje często mi podczas tej lektury towarzyszyły.

Jess to jedna z najsilniejszych, a jednocześnie najpozytywniejszych bohaterek jakie spotkałam na swojej książkowej drodze. Trochę ich było ale jednak to z niej chciałabym brać przykład w życiu. Każdą przeciwność losu stara się zwalczać, traktuje jak kolejny punkt do odhaczenia na liście, nie traci przy tym uśmiechu na ustach i kobiecej siły. To bohaterka jaką moglibyśmy spotkać w sąsiedztwie.

Praktycznie cała historia toczy się w trakcie podróży, u celu której córka Jess ma zdobyć stypendium, szansę na naukę i lepsze życie. Dziwna zbieranina postaci, które będą uczestniczyć w tej wyprawie zaowocuje w mnóstwo śmiesznych wydarzeń wywołujących uśmiech na twarzy i zmieniających coś w każdym z bohaterów.

„Razem będzie lepiej” to naprawdę mądra i wartościowa opowieść, która aż zionie spomiędzy kartek swoim optymizmem i ciepłem ogrzewającym serce. Opowiada o wartościach ważnych w życiu każdego człowieka: uczciwości i prawdomówności. Pokazuje, że problemy życiowe należy rozwiązywać z optymizmem, nie załamywać się porażkami, traktować je jak sprawdzian, który absolutnie musimy zaliczyć i być zawsze dobrym dla ludzi, a to sprawi, że los się kiedyś do nas uśmiechnie.

Autor

Klaudia Kasznicka
Klaudia Kasznicka
Czyta codziennie, choćby tylko kilka stron. Nie gardzi żadnym gatunkiem, czyta wszystko! Prowadzi bloga, a pisanie o książkach, początkowo by pamiętać o przeczytanych pozycjach, z czasem przerodziło się w jej pasję.
Artykuły autora