Silne kobiety, które potrafią walczyć o swoje – 5 książek

28.11.2017

Nie wiem, czy ktoś jeszcze wierzy w podział na słabą i silną płeć. Jeśli takie osobniki stąpają po ziemi, powinny koniecznie przeczytać te pięć książek, o których piszę poniżej. Te pięć tytułów dowodzi, że silne kobiety są ponad tego rodzaju podziałami.

Chutnik_kobiety_rozrys.indd
„Kobiety, które walczą”, Sylwia Chutnik

Pretekstem do powstania tego tekstu jest niedawna premiera najnowszej książki Sylwii Chutnik pt. „Kobiety, które walczą”. To zbiór rozmów z zawodniczkami sportów walki, w których bohaterki opowiadają o swojej karierze lub pasji, ciężkich treningach i walce z samą sobą. To książka, która odrobinę zmienia definicję kobiecości, przesuwa jej akcenty i uwalnia od stereotypów. Świetna lektura zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Bohaterkami książki są m.in. Joanna Jędrzejczyk i  Iwona Guzowska. Do tej pierwszej jeszcze wrócimy na końcu tekstu.

370212-352x500
„Chłopczyce z Kabulu”, Jenny Nordberg

To jeden z najciekawszych reportaży wydanych w Polsce w 2015 roku (znalazł się w finale Nagrody im. R. Kapuścińskiego), w 2014 roku uznany za książkę roku magazynu “Publishers Weekly” oraz portali Business Insider i Truthdig. Jest to książka, która opowiada o afgańskich dziewczynkach i młodych kobietach, które z różnych powodów muszą przebierać się za chłopców i całkiem oficjalnie pełnić ich role w swojej społeczności. Tzw. bacza pusz odgrywają swoją rolę tylko przez pewien czas, później, kiedy osiągną dorosłość, znów stają się kobietami. Ten moment to często bardzo bolesne doświadczenie. Książka Nordberg to opowieść o silnych kobietach, które w społeczeństwie zdominowanym przez mężczyzn nie odpuszczają i potrafią walczyć o swoje.

stefa
„Pani Stefa”, Magdalena Kicińska

Wszyscy słyszeli o Januszu Korczaku, ale niewielu słyszało o Stefanii Wilczyńskiej. „Pani Stefa” to książka o kobiecie, która przez całe swoje dorosłe życie żyła w cieniu Korczaka, choć zajmowała się praktycznie tym samym. Prowadziła dom sierot, układała program wychowawczy, pomagała młodym ludziom. Książka Magdaleny Kicińskiej przywraca należyte miejsce Stefanii Wilczyńskiej, nie w cieniu, a obok Korczaka, ramię w ramię z nim. A przy tym to świetnie napisana książka. Polecam każdemu, bez względu na zainteresowania.

stancje-b-iext50139080
„Stancje”, Wioletta Grzegorzewska

W niewielkiej powieści „Stancje” młoda dziewczyna z małej wsi przyjeżdża na studia do wojewódzkiego miasta i próbuje odnaleźć się w nowym świecie. Choć jest zagubiona, czasem samotna, nie poddaje się. W książce obserwujemy jej zmagania z nowym miejscem, a właściwie z nowymi miejscami, bo tytułowe stancje zmieniają się w życiu bohaterki dosyć często. W „Stancjach” odnajdziemy też ciekawy obraz lat 90. To książka, która może trafić do tych wszystkich, którzy z niewielkich miejscowości i wsi przeprowadzili się do dużych miast.

joanna-jedrzejczyk-wojowniczka-b-iext47950670
„Wojowniczka”, Joanna Jędrzejczyk

I na koniec chciałbym wam przypomnieć książkę, o której niedawno pisałem. To autobiografia Joanny Jędrzejczyk, mistrzyni MMA, boksu i kick-boxingu (napisana we współpracy z Przemysławem Osiakiem). Jeżeli spodoba się wam książka „Kobiety, które walczą”, sięgnijcie też po tę autobiografię. Więcej o niej przeczytacie tutaj.

Autor

Rafał Hetman
Rafał Hetman
Prowadzi bloga CzytamRecenzuje.pl, który poświęcony jest książkom z kategorii literatury faktu. Jako dziennikarz publikował w „Gazecie Wyborczej”, „Polsce the Times” i magazynach branżowych.
Artykuły autora