ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH

23.04.2016
światowy dzień książki

Co roku, 23 kwietnia obchodzimy „Światowy dzień książki i praw autorskich”.

Jaki jest cel tego święta?

Święto organizowane jest przez UNESCO, a jego celem jest oczywiście promocja czytelnictwa. Dzień ten jest okazją do zwrócenia uwagi na to, że każdy powinien mieć dostęp do książek. Nie tylko dlatego, że książki to dziedzictwo kulturowe, ale także ze względu na to, że dają one możliwość zdobywania wiedzy. Dla nas jest to oczywiste, jednak w niektórych krajach afrykańskich, arabskich czy Indiach i Pakistanie, są regiony, gdzie książki to luksus, a dzieci nie mają możliwości kształcenia się.

Święto zwraca uwagę także na ochronę własności intelektualnej. Do łamania praw autorskich dochodzi obecnie bardzo często, szczególnie w Internecie.

Kiedy powstał pomysł?

Inicjatorem organizacji Dnia Książki był wydawca z Walencji – Vicente Clavel Andrés. Pomysł zrodził się już w 1926 roku. Początkowo chciano, by obchodzono go w dniu urodzin Cervantesa – 7 października, ale ponieważ data ta nie jest pewna, ostatecznie zdecydowano się na 23 kwietnia, czyli datę śmierci pisarza. W Katalonii 23 kwietnia to także hucznie obchodzone święto narodowe, związane z jego patronem Św. Jerzym. Kobiety tego dnia obdarowywane są kwiatami, a mężczyźni książkami.

W Hiszpanii Dzień Książki obchodzony jest już od 1930 roku, a od 1964 także w innych krajach hiszpańskojęzycznych. W pozostałej części Europy obchodzi się go od 1995 roku. Wyjątkowo w Wielkiej Brytanii i Irlandii Światowy Dzień Książki przypada na pierwszy czwartek marca, tak aby święto wypadało w trakcie semestru szkolnego.

Z organizacją Światowego Dnia Książki wiąże się także ustanowienie przez UNESCO tytułu Światowej Stolicy Książki. W tym roku tytuł ten otrzymał Wrocław! Jest to okazja do organizacji wielu wydarzeń związanych z czytelnictwem, promowania Polski i twórczości młodych autorów, a także spotkań z pisarzami.

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora