SZWEDZKI I WŁOSKI TEMPERAMENT W DWÓCH WYŚMIENITYCH KRYMINAŁACH… O KOBIETACH!

29.03.2018

Warto czytać książki różnych autorów, ponieważ każdy z nich ma odrębny, charakterystyczny dla siebie styl. By jeszcze bardziej urozmaicić lekturę, trzeba zmieniać nie tylko nazwiska, ale i kraje, z których pisarze pochodzą. Skandynawskie thrillery na rynku goszczą już od dawna i cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem, natomiast włoscy autorzy są przez nas słabo znani. Zachęcamy więc do konfrontacji dwóch bardzo dobrych kryminałów – szwedzkiego i włoskiego. Dwa zupełnie inne światy, a rozrywka w obu przypadkach świetna!

318361750

Intrigo, Håkan Nesser

Håkan Nesser to szwedzki pisarz, który specjalizuje się w powieściach kryminalnych. Dawniej pracował jako nauczyciel w liceum, obecnie utrzymuje się z pisania. Stworzył bardzo popularną serię książek, w których bohaterem jest Van Veeteren – emerytowany komisarz policji i właściciel antykwariatu. Jego druga bestsellerowa seria kryminalna opowiada o śledztwach prowadzonych przez inspektora Barbarotti’ego. Nesser zaliczany jest w Szwecji do grona największych autorów kryminałów. Wymieniany jest obok takich pisarzy jak Henning Mankell, Åsa Larsson czy Åke Edwardson.

Intrigo” to zbiór różnych historii, które nie są ze sobą powiązane, jednak to co dla nich wspólne to łączenie przeszłości z teraźniejszością. Opowiadania przedstawiają mroczne historie m.in. kobiety, która planuje zemstę na niewiernym mężu; zdradzonego męża, który postanowił wziąć odwet na chcącej go opuścić żonie oraz dziewczyny, która przed trzydziestu laty zaginęła w niewyjaśnionych okolicznościach… Autor w swoim charakterystycznym stylu, krok po kroku odkrywa tajemnice kryjące się za wydarzeniami i analizuje psychologiczne tło każdej zbrodni. Nie zdradzimy zakończenia, ale kobiety odgrywają tu ważną rolę!

Powieść znanego na całym świecie autora to typowy szwedzki thriller o zimnym, skandynawskim klimacie, który w Polsce tak bardzo przypadł czytelnikom do gustu! Świetna, mroczna rozrywka!

indeks

Dziewczyna we mgle, Donato Carrisi

Donato Carrisi to włoski pisarz, scenarzysta i dziennikarz. Ukończył studia prawnicze, na stałe mieszka w Rzymie, który często czyni miejscem akcji swoich kryminałów. Jego pierwsza powieść „Zaklinacz” przyniosła mu pięć międzynarodowych nagród literackich!

Dziewczyna we mgle” nie rozgrywa się jednak w wielkiej metropolii, a w małym, włoskim miasteczku.  Anna Lou – tytułowa dziewczyna we mgle, dzień przed Wigilią Bożego Narodzenia udała się do kościoła. Nigdy tam jednak nie dotarła… Sprawę zaginięcia prowadzi ekscentryczny agent specjalny o nazwisku Vogel. Wszystko wskazuje na to, że szesnastolatka została porwana. Akcja kryminału rozwija się stopniowo i zagłębia się coraz bardziej w szczegóły poszukiwań zaginionej dziewczyny. Mroczna tajemnica jaką skrywa miasteczko, sprawia, że nie jest łatwo odkryć prawdę. Poszukiwania są mozolne i nie przynoszą rezultatu, mimo iż detektyw Vogel robi wszystko, aby rozwikłać zagadkę. Śledztwo utrudnia olbrzymie zainteresowanie dziennikarzy, którzy masowo zjeżdżają do miasteczka. Detektyw widzi w tym jednak szansę. Ma nadzieję, że w zamieszaniu odkryje trop, który doprowadzi go do rozwiązania i szybkiego zakończenia śledztwa. Jednak czas mija, a zabójca wciąż jest nieuchwytny, zdaje się wręcz bawić z detektywem podsyłając mu fałszywe tropy, które tylko oddalają Vogel’a od prawdy. Jeden z nich prowadzi do nauczyciela Martiniego, który mimo iż nie uczył dziewczyny, staje się głównym podejrzanym. Media i opinia publiczna żądają jego krwi! Na jaw wychodzi także dawna sprawa zaginięcia z miejscowości aż szóstki dziewcząt…

Nowa książka Carrisi’ego jest mroczna, pełna napięcia i wciąga od samego początku! Manipulacje sprawcy doprowadzone są tu do mistrzowskiego poziomu i wbijają w fotel! Nie sposób przewidzieć zakończenia. Pisarz podjął się również ekranizacji swojej powieści, która do polskich kin trafi 20 kwietnia. Do współpracy zaprosił Toniego Servillo, którego możecie kojarzyć z filmu „Wielkie piękno” i Jeana Reno, którego oczywiście wszyscy pamiętamy z głównej roli w filmie „Leon zawodowiec”.

Wymienione książki kupisz w Inmedio, Relay, Discover Poland i Virgin. Polecamy!

 

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora