TA JEDNA NOC | ŻADANICA, KATARZYNA PUZYŃSKA

20.07.2022

Czy po raz czternasty można wymyślić ciekawą historię bazując na tych samych bohaterach i miejscu? Otóż można! Katarzyna Puzyńska doskonale to udowadnia pisząc “Żadanicę” – 14. już tom z serii o policjantach z Lipowa. Choć Podgórski policjantem już nie jest, to nadal jest uwikłany w sprawę morderstwa, choć tym razem jako… uczestnik wydarzeń. Czym tym razem zaskoczy nas pisarka? Przekonajcie się!

Noc duchów

żadanica katarzyna puzyńskaKatarzyna Puzyńska już po raz czternasty wraca do Lipowa. Choć bohaterowie ci sami, to okoliczności w których ich spotykamy są nieco inne. Daniel Podgórski choć nadal młody, jest już emerytowanym policjantem. Chce zacząć od zera i otwiera agroturystykę. Jednak jego pierwsi goście nie przyniosą mu niczego dobrego. Zapraszają go na seans spirytystyczny, podczas którego ginie człowiek. Klementyna Kopp daje się poznać jeszcze lepiej od prywatnej strony. Razem z Marią, matką Podgórskiego, rozbijają obóz w lesie. Chcą się poczuć, jak za dawnych i powspominać czasy młodości.
Tych starych znajomych, bohaterów których dobrze znamy, połączy jedna sprawa. Dla niektórych może okazać się ostatnią…

“W ciemności dał się słyszeć metaliczny odgłos przeładowywania broni. Podgórski przełknął ślinę. Bywał już nieraz w opałach, ale teraz czuł, że to się może naprawdę źle zakończyć”.

Relacja na żywo

W powieści “Żadanica” czas biegnie nieubłaganie. Zegar tyka, wybija minutę po minucie. Ile może się wydarzyć w jedną noc? Okazuje się, że całkiem sporo. Puzyńska w niezwykle ciekawy sposób, który dodatkowo buduje napięcie, opowiada historię tej październikowej nocy. Minuta po minucie relacjonuje wydarzenia, które dzieją się (dosłownie!) przed naszymi oczami. To zabieg, który sprawia, że czujemy, jakbyśmy oglądali reality show. Mocne, dosadne i pełne napięcia!

Miks stylów czy styl autorski?

Jednak “Żadanica” nie jest tylko typowym kryminałem, w którym najważniejsze jest rozwiązanie zagadki. To powieść, z mnóstwem wątków obyczajowych. Do takiego stylu Katarzyna Puzyńska już nas przyzwyczaiła. Tutaj dodaje także elementy… horroru. Mało tego, pojawia się także mały motyw słowiański – plecione ręcznie lalki – który jednak odegra istotną rolę. Ten ciekawy miks w zgrabny sposób połączony przez pisarkę daje ciekawy efekt. Warto sięgnąć po powieść, aby się o tym przekonać!

Wymienioną książkę kupisz w Inmedio, 1 minute, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!
Katarzyna Puzyńska “Żadanica”. Prószyński i S-ka. Warszawa 2022

Autor

Karolina Bury
Karolina Bury
Specjalistka od contentu, nałogowa czytelniczka książek, miłośniczka kryminałów i literatury faktu. Znaki szczególne – duża dawka humoru okraszona odrobiną ironii. Związana z blogiem czytamwszędzie.pl od jego początków.
Artykuły autora