MIŁOŚĆ W CZASACH ZARAZY| „ARABSKA KOCHANKA” TANYA VALKO

20.01.2022
tanya valko arabska kochanka recenzja

„Arabska kochanka” Tanyai Valko to kolejny tom arabskiej sagi. Niech Was nie zwiedzie kuszące słowo „kochanka”. Ta lektura to zdecydowanie nie jest prosty romans. To świetnie skonstruowana powieść obyczajowa.

Co jest prawdą? Emocje!

arabska kochanka valkoŚledzimy losy kobiet znanych z poprzednich tomów: Darii Salimi, która stara się oczyścić z poważnych zarzutów; Doroty, która stara się wspierać męża-lekarza w trudnych czasach oraz Nadii Binden, która zdążyła już wyrosnąć na atrakcyjną kobietę (jak ten czas leci!), co niesie ze sobą niespodziewane konsekwencje.

Przenosimy się do Arabii Saudyjskiej i Izraela. Z jednej strony, za pomocą tej książki możemy podróżować na Bliski Wschód „uciekając” od rzeczywistości, z drugiej – szybko do niej wracamy, bo akcja toczy się współcześnie – w trudnych czasach pandemii Covid.

Takie połączenie rzeczywistości i fikcji to w zasadzie kwintesencja stylu autorki. Tanya Valko to Polka, która ponad 20 lat mieszkała w krajach arabskich poznając tamtejszą kulturę na wylot. Zanim zacznie pisać, wspiera swoje doświadczenia potężnym akademickim researchem. Fakty i ciekawostki o tym wyjątkowym świecie osadza w interesującej romantyczno-obyczajowej fabule. Przyprawia szczyptą humoru, okrasza emocjami. Opisuje wypełnioną akcją historię w lekkim stylu. Tym samym tworzy niesamowity misz-masz prawdy i wyobraźni tworząc świat jedyny w swoim rodzaju. Przez ponad 700 stron balansujemy na granicy wciągającej fikcji i fascynującej prawdy. A Tanya, jako orientalistka z Polski, potrafi bliskowschodnią kulturę świetnie opisać w naszym polskim języku.

Jak wejść do arabskiego świata?

„Arabska kochanka” to z jednej strony kolejny tom serii, z drugiej zamknięta historia. Dla tych, którzy kontynuują swoją przygodę, to będzie nostalgiczny powrót do historii znanych bohaterów. Dla tych, którzy dopiero zaczynają poznawać świat stworzony przez Valko, to może być piękny początek długiej przyjaźni. Lektura nie wymaga znajomości poprzednich części.

Powieść wzrusza, uczy o odmiennej kulturze, pokazuje kontrasty społeczne, bogactwo i… ograniczenia dla kobiet. A do tego, oczywiście, nie zabraknie opowieści o miłości (nie tylko tej męsko-damskiej, ale też matczynej). To istna czytelnicza podróż. Wielowątkowa, więc wymagająca. Dlatego najlepiej przeczytać ją jednym tchem i w skupieniu. To nie będzie trudne, bo „Arabska kochanka” wciąga!

Wymienioną książkę kupisz w Inmedio, 1 minute, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!

Tanya Valko “Arabska kochanka”. Prószyński Media, 2021

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora