TERAPIA POLSKIEJ TRAUMY | Traumaland, Michał Bilewicz

18.04.2024

„Traumaland. Polacy w cieniu przeszłości” nie tylko diagnozuje lęki współczesnych Polaków, ale również podsuwa narzędzia, które mogą pomóc w przepracowaniu traumy. Książka Michała Bilewicza to także interesujący wykład popularnonaukowy.

traumaland michał bilewiczHistoria Polski do łatwych nie należy. Trudna, pełna przemocy opowieść o dziejach towarzyszy nam nie tylko w szkole, ale i w życiu społecznym, kulturalnym czy politycznym. Echa wojen słychać w literaturze, widać w przestrzeni miejskiej, oglądamy ją na wielkim ekranie.

„Wszyscy żyjemy na grobach” – pisze autor książki „Traumaland. Polacy w cieniu przeszłości”, zaznaczając, że „bez zrozumienia historycznej traumy nie sposób pojąć tego, jak wygląda dzisiejsza Polska, jak Polacy reagują na porażki i sukcesy, jak radzą sobie z kryzysami i konfliktami, dlaczego nie potrafią rozmawiać o historii i traktują innych jak wrogów”.

Profesor Michał Bilewicz, psycholog społeczny, zagadnienia poruszane w książce traktuje szeroko. Przekonuje, że pewnych mechanizmów nie da się wyjaśnić bez sięgania po przykłady ze świata społecznego czy politycznego. Jako ilustracje służą mu przypadki zresztą nie tylko z naszego kraju. Problematyka traumy przecież to wyzwanie wielu różnych społeczności.

Polska jest o tyle szczególna, że nam – czytającym tę książkę tu, nad Wisłą – na swój sposób bliska. Ta bliskość bywa jednak skomplikowana, co da się wyjaśnić, uwzględniając traumatyczny wymiar historii. Czyni to właśnie Bilewicz, zwracając uwagę, że na pełne objawy PTSD, czyli zespołu stresu pourazowego, po drugiej wojnie światowej cierpi prawie 30 proc. Polek i Polaków. Dla porównania na PTSD w Niemczech cierpi 4 proc. a w Austrii jedynie 2 proc. populacji. Jest więc, nad czym się pochylać.

Aby zrozumieć właściwie wywód Bilewicza, potrzebujemy zapoznać się w podstawową wiedzą z zakresu psychologii, traumatologii czy socjologii. Klarowne argumenty przedstawione w książce nie tylko w tym pomagają, ale inspirują i zachęcają do dalszych poszukiwań. Ułatwiają to przypisy, które stanowią spis interesujących tekstów, po jakie warto sięgnąć, by zgłębić poszczególne zagadnienia.

„Traumaland” to książka terapeutyczna, o ile moment konfrontacji z własną historią można tak potraktować. Bilewicz kreśli ramy, w jakich można zmierzyć się z takim niełatwym procesem. Podsuwa też poręczne narzędzia. Dzięki temu ta książka może stać się nie tylko specyficznym autoporadnikiem, ale również instrukcją obsługi współczesnego społeczeństwa i kultury polskiej.

wyszukiwarka pomarańczowa

Wymienioną książkę kupisz w Inmedio, 1 minute, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!

„Traumaland. Polacy w cieniu przeszłości”, Michał Bilewicz, Wydawnictwo Mando 2024

Autor

Marcin Wilk
Marcin Wilk
Marcin Wilk – dziennikarz, publicysta, kurator. Freelancer. Współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Znak“ oraz „Charaktery” i Instytutem Goethego w Krakowie. Współtwórca i przez wiele lat kurator pasma Przemysły Książki na Festiwalu Conrada. Autor m.in. biografii „Tyle słońca. Anna Jantar“ (2015), „Kwiatkowska. Żarty się skończyły” (2019) oraz reportażu historycznego „Pokój z widokiem. Lato 1939” (2019). Aktywny w mediach społecznościowych jako Wyliczanka, a także jako twórca cyklu na YT #rozmoWyliczanki oraz podcastu „U Wilka mowa”.
Artykuły autora