TOP 5 bohaterów polskich serii kryminalnych – profilerzy, prawnicy, detektywi…

24.05.2023
polscy detektywi

Kryminały to jeden z najpopularniejszych gatunków literackich. To nie dziwi, biorąc pod uwagę jak bardzo angażujące bywają zagadki kryminalne, a sam gatunek jest bardzo różnorodny. Powieści bywają mroczne, ale też pełne humoru (nawet jako komedia kryminalna). Tak samo interesujący są ich bohaterowie. I wcale nie muszą to być „tradycyjni” detektywi. W polskiej literaturze kryminalnej mamy cały przekrój łowców sprawiedliwości!

1. Profiler Hubert Meyer – Katarzyna Bonda

Katarzyna Bonda nazywana jest królową polskiego kryminału. To uzasadnione stwierdzenie, nie tylko dlatego, że jej książki to arcydzieła gatunku. Autorka wprowadziła do naszej literatury zupełnie nową postać – psychologa policyjnego (inaczej: profilera). Jest nim właśnie Hubert Meyer – postać wzorowana na pierwszym polskim profilerze – Bogdanie Lachu.

Hubert Meyer najpierw pracował przy „Sprawie Niny Frank”, a teraz już ma za sobą kilka ładnych tomów akt. Pomaga policjantom, wchodzi głęboko w psychikę sprawcy. Niestety, to duże obciążenie emocjonalne, które odbija się na życiu prywatnym bohatera.

POZNAJ KSIĄŻKI KATARZYNY BONDY

2. Prawniczka Joanna Chyłka – Remigiusz Mróz

Joanna Chyłka to błyskotliwa prawniczka, która lubi słuchać metalu i jest bardzo wygadana z sarkastycznym poczuciem humoru. Można więc powiedzieć, że „ostra babka”. Tymczasem „w środku” zmaga się z traumami i ich konsekwencjami. Jej głównym nemezis jest Piotr Langer – bezwzględny i potężny przestępca.

Poznaliśmy ją w „Kasacji”. Teraz znana jest nie tylko z kilkunastu powieści Remigiusza Mroza, ale też z serialu „Chyłka” emitowanego na antenie TVN i w powiązanym ze stacją serwisie streamingowym. Stała się popkulturowym fenomenem. Warto więc sięgnąć choćby po jedną książkę z cyklu, by być na bieżąco w kulturalnych dyskusjach towarzyskich.

POZNAJ WROGA CHYŁKI „LANGER” REMIGIUSZ MRÓZ

3. Policjanci z cyklu LIPOWO – Katarzyna Puzyńska

W przypadku twórczości Katarzyny Puzyńskiej mamy do czynienia nie z jednym głównym bohaterem, a wieloma postaciami. We wsi Lipowo dochodzi wciąż do zbrodni, które muszą rozwiązywać policjanci. Dokonują tego między innymi: Daniel Podgórski, Weronika Nowakowska, Paweł Kamiński i Klementyna Kopp (już na emeryturze). Nie są to postacie jednoznaczne, są to zwykli ludzie, jak my. Popełniają błędy, a ich nieprzewidywalne wybory mogą wzbudzać mieszane uczucia. Dzięki temu w książkach Puzyńskiej zaskakują nie tylko plot twisty w samej zagadce kryminalnej, ale też decyzje przedstawicieli prawa.

Do tej pory, począwszy od „Motylka”, powstało już kilkanaście książek z tej serii. Co ciekawe, autorka stworzyła też krótki, bo trzytomowy, cykl „Policjanci” oparty na faktach – opowiadający o prawdziwych stróżach prawa. Ciekawe, w jakim stopniu spotkani przez nią prawdziwi policjanci są inspiracją do postaci z Lipowa…

POZNAJ KSIĄŻKI KATARZYNY PUZYŃSKIEJ

4. Komisarz Jakub Mortka – Wojciech Chmielarz

Jakub Mortka lubi działać w pojedynkę, co nie zawsze jest dobrze widziane przez przełożonych. Poza rozwiązywaniem spraw kryminalnych, próbuje rozplątać też… swoje skomplikowane życie (np. ułożyć sobie relacje z byłą żoną).

Chociaż pierwszy tom cyklu „Podpalacz” ukazał się ponad dekadę temu (w 2012 roku), Chmielarz nie spieszy się z pisaniem kolejnych części serii. Do 2023 roku powstało 6 powieści z Mortką jako głównym bohaterem, co pozwala nowicjuszom na szybkie nadrobienie „zaległości”.

POZNAJ KSIĄŻKI WOJCIECHA CHMIELARZA

5. Detektyw Eberhard Mock – Marek Krajewski

Eberhard Mock studiował filologię klasyczną. Stąd jego znajomość łaciny i zainteresowanie kulturą starożytnego Rzymu. Nie zawsze gra czysto, ale najczęściej skutecznie. W policji pnie się po drabinie kariery.

Można powiedzieć, że ten funkcjonariusz wydziału kryminalnego policji w Breslau stał się fenomenem. O Mocku pisze się prace naukowe i wystawia sztuki teatralne. Pierwszy raz pojawił się w powieści „Śmierć w Breslau”. Cykl można czytać w kolejności wydawania lub w kolejności chronologicznej (akcja serii dzieje się w różnych okresach I połowy XX wieku).

POZNAJ KSIĄŻKI MARKA KRAJEWSKIEGO

 

CIEKAWY TEMAT?
PRZECZYTAJ O ZAGRANICZNYCH STRAŻNIKACH SPRAWIEDLIWOŚCI
8 NAJLEPSZYCH DETEKTYWÓW LITERATURY! ZNASZ ICH?

detektywi

Najnowsze książki wymienionych serii kupisz w wybranych salonach Inmedio, 1 minute, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!

Autor

Sara Pete
Sara Pete
Z wykształcenia polonistka i anglistka, która uważa, że język jest dla ludzi, a nie ludzie dla języka. Dlatego lubi książki autorów o charakterystycznym stylu i… mrok.
Artykuły autora