TRZY KSIĄŻKI ERICA-EMMANUELA SCHMITTA, PO KTÓRE WARTO SIĘGNĄĆ

22.11.2018

Eric-Emmanuel Schmitt najbardziej kojarzony jest z poruszającym “Oskarem i panią Różą”, ale nie jest to absolutnie pisarz jednej książki. Po jakie tytuły spod pióra tego francuskiego autora warto jeszcze sięgnąć?

 

“Zemsta i przebaczenie”

Tytuł tej książki, to także tytuł jednego z opowiadań, które się w niej zawiera. Jednocześnie to wątek przewodni, powtarzający się we wszystkich czterech historiach. Każda z nich oscyluje wokół zemsty, przebaczenia, lub obu z nich.

Schmitt to pisarz, który miłość opowiedział już na sto różnych sposobów, ale i tak wciąż znajduje kolejne. Tym razem miłość i przebaczenie są ze sobą mocno powiązane. Poznajemy m.in. historię sióstr bliźniaczek, które, chociaż z wyglądu są identyczne, mają zupełnie odmienne charaktery, co wreszcie doprowadza jedną z nich do zguby. Jest też mężczyzna, który jako nastolatek podejmował każde wyzwanie. Jedno z nich odmieniło jego życie, chociaż chwilę zajęło mu zaakceptowanie nowej sytuacji. A co powiecie na historię kobiety, która odwiedza w więzieniu gwałciciela i mordercę piętnastu kobiet i próbuje mu wybaczyć krzywdę, jakiej doznała? Na koniec najkrótsze, ale wcale nie najmniej ważne opowiadanie – m.in. o tym, jaki wpływ ma na nas historia i urodzenie się w danym kraju, w danym czasie.

Cztery różne historie, każda zupełnie inna, ale na swój sposób wyjątkowa. Schmitt nieustannie zachwyca mnie kreacjami bohaterów, dramatami, jakie im gotuje, wulkanem uczuć i emocji, jakimi ich otacza. Bardzo ciekawe jest to, jak w tej książce przedstawia motyw wybaczania. Trudno nie poddać się refleksji, czy w takich sytuacjach, w jakich znalazły się postaci z książki, bylibyśmy w stanie przebaczyć.

“Człowiek, który widział więcej”

W zeszłym roku terroryzm i uchodźcy to były bardzo popularne tematy, nie ominęły też literatury. Schmitt, aby poruszyć w swojej książce te wątki wykorzystał… samego Boga.

“Człowiek, który widział więcej” to opowieść o Augustinie, któremu nie wiedzie się najlepiej. Odbywa darmowy staż dziennikarski w gazecie, nie ma pieniędzy i domu, wydaje się też, że na jego drodze stają sami nieodpowiedni ludzie. Augustin ma też sekret – widzi duchy zmarłych ludzi i to, jak szepczą do ucha niczego nieświadomym najbliższym rzeczy, które niekoniecznie są dla nich najlepsze. Ten dar oraz poznanie przez bohatera samego Erica-Emmanuela Schmitta doprowadza do tego, że Augustin spotyka Boga. O czym z nim rozmawia?

Schmitt kilka lat temu wydał biograficzną i mocno filozoficzną książkę o swoim nawróceniu – “Noc ognia”. W “Człowieku, który widział więcej” pod przykrywką fikcji kontynuuje temat w bardzo ciekawy i dużo bardziej przystępny sposób, niż w poprzednim tytule. W rozmowie Augustina z Bogiem ukazuje nie tylko własne przekonania, ale również zwraca uwagę na to, co obecnie (a właściwie od tysięcy lat) dzieje się na świecie – przemoc w imię religii. Tytuł zdecydowanie warty uwagi, ale z powodu specyficznej tematyki, nie każdemu może przypaść do gustu.

“Przypadek Adolfa H.”

Z pełnym przekonaniem twierdzę, że to jedna z najlepszych powieści francuskiego pisarza. Schmitt to autor, który lubi bawić się trudnymi tematami, sięgać po kontrowersyjne postacie i dopasowywać je pod fabułę własnej książki. Nie inaczej jest w tym przypadku.

Adolf Hitler to nie tylko zbrodniarz, ale także niespełniony artysta. Dwukrotnie próbował dostać się do Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu, bezskutecznie, co Schmitt wykorzystał w swojej powieści. Co by było, gdyby Hitler jednak został studentem malarstwa? Jak wyglądałoby życie jego i całego świata? Pisarz stworzył alternatywną rzeczywistość i przedstawia Adolfa Hitlera jako zwykłego studenta, męża, głowę rodziny. Jednocześnie obok mamy też doskonale znaną, prawdziwą historię – historię człowieka bojaźliwego, rozgoryczonego, który doprowadził świat do najokrutniejszej wojny, II Wojny Światowej.

Niezwykle fascynująca jest wizja dwóch różnych życiorysów jednej postaci. Czy tego alternatywnego Hitlera da się polubić? Czy sam wydźwięk jego nazwiska może być nieco złagodzony? Schmitt w tej powieści zaskakuje czytelnika, jednocześnie pozwalając mu na snucie własnych przypuszczeń i wizji odmiennego świata, nie dotkniętego klęską wojny. Bardzo ciekawy i oryginalny pomysł na fabułę sprawia, że nie potrafię przestać się zachwycać tą książką, mimo że czytałam ją dobrych kilka lat temu.

Trzy przedstawione przeze mnie książki to trzy różne oblicza jednego pisarza. Od krótkiej formy wędrujemy poprzez tematy trudne i mocno specyficzne, aż do zabawy z historią, kiedy wyobraźnię trzyma biegnąca po torze obok historia prawdziwa. Każda z tych książek to kwintesencja twórczości Erica-Emmanuela Schmitta.

 

„Zemstę i przebaczenie” i inne książki Erica-Emmanuela Schmitta kupisz w Inmedio, Relay, Discover Poland i Virgin. Polecamy!

Eric-Emmanuel Schmitt, Zemsta i przebaczenie, Znak, Kraków 2018.

 

Autor

Marta Korytkowska
Marta Korytkowska
Z wykształcenia bibliotekoznawca, miłość do książek ma we krwi. Od ponad czterech lat dzieli się swoją pasją na blogu bibliofilembyc.pl, żaden rodzaj literatury jej nie straszny (no, może poza horrorem).
Artykuły autora