TRZY KSIĄŻKI Z POLITYKĄ W ROLI GŁÓWNEJ

07.02.2018

Książka, w której Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego i PKW, opowiada o swoim życiu w obliczu najnowszych wydarzeń politycznych, jest nie tylko świadectwem najnowszej historii Polski, to także pesymistyczny komentarz do sytuacji w kraju. A to nie jedyna w ostatnim czasie książka, w której osoby publiczne odnoszą się do bieżących wydarzeń politycznych w Polsce.

zoll

Książka „Od dyktatury do demokracji. I z powrotem” to autobiograficzna rozmowa z Andrzejem Zollem, w której prawnik opowiada przede wszystkim o swoim życiu, karierze prawnika, a także, a może przede wszystkim, o swojej walce z komunizmem i o budowaniu nowej Polski już po upadku PRL.

Jest to więc książka, która w przeważającej części może być traktowana jako źródło historyczne, jako relacja z pierwszej ręki tego, który z bliska obserwował przemiany i brał w nich czynny udział. Jest to jednak również książka, w której Zoll dosadnie komentuje bieżącą politykę, osadzając fakty w szerszym historycznym kontekście, punktując słabości i wskazując zagrożenia wynikające ze zmian wprowadzanych dziś w naszym kraju.

W wielu kwestiach Zoll jest bezlitosny. Tylko na tylnej okładce tej książki możemy przeczytać: „Polska stoi na dziejowym zakręcie. Książka jest otwartym pytaniem, czy to aby nie dziejowa przepaść”.

Wałęsa

Do bieżącej polityki również stanowczo odnosi się Lech Wałęsa, który na potrzeby książki „Ja. Rozmowa z Lechem Wałęsą” opowiedział o sobie Andrzejowi Boberowi i Cezaremu Łazarewiczowi. W tej książce, która pojawiła się w księgarniach jesienią, były prezydent również opowiada o swoim życiu, o walce z komunizmem, o czasach po upadku PRL, a także o najnowszej polityce.

Moim zdaniem to książka, która najlepiej pokazuje, jaki naprawdę jest Lech Wałęsa. Autorzy w procesie redakcji zachowali nawet specyficzny język prezydenta, co we wcześniejszych książkach biograficznych, nie miało miejsca. Co więcej, jest to rozmowa nieautoryzowana!

dzej_dzej_jacek_jaskowiak(4)

Zupełnie inną książką z polityką w roli głównej jest wywiad rzeka z Jackiem Jaśkowiakiem, obecnym prezydentem Poznania. To człowiek, który nie pasuje do wizerunku współczesnego polskiego polityka – chodzi w marszach równości, boksuje z Dariuszem Michalczewskim, żeby zebrać pieniądze na cele charytatywne, a do tego ćwiczy, jeździ na nartach, a w młodości chodził na siłownie i regularnie mierzył sobie obwód w bicepsie.

Dwójce reporterów – Violetcie Szostak i Włodzimierzowi Nowakowi – opowiedział o swoim burzliwym życiu, w którym najpierw był bezdusznym biznesmenem, korzystającym z szalonego polskiego kapitalizmu lat 90., a później stał się wrażliwym społecznie politykiem. Jest to jedyna książka w tym zestawieniu, która opowiada o polityce lokalnej, a nie tej ogólnokrajowej.

 

Pewnie niektórzy z was wzdrygają się na myśl o przeczytaniu książki, której jednym z głównych wątków jest polityka. Chciałbym Was jednak uspokoić. Akurat w tym przypadku polityka, choć jest ważnym elementem opowieści, stanowi tylko część całej historii przedstawionej w książce. Traktujcie więc wyżej wymienione tytuły bardziej jako książki autobiograficzne, jako relacje świadków historii, a nie książki, które mają jakiś polityczny cel. Warto je czytać ponieważ opowiadają o najnowszej historii naszego kraju.

Autor

Rafał Hetman
Rafał Hetman
Prowadzi bloga CzytamRecenzuje.pl, który poświęcony jest książkom z kategorii literatury faktu. Jako dziennikarz publikował w „Gazecie Wyborczej”, „Polsce the Times” i magazynach branżowych.
Artykuły autora