FANTASTYKA NIE Z TEJ ZIEMI! POLECAMY POWIEŚCI SCIENCE FICTION, OD KTÓRYCH SIĘ NIE ODERWIESZ

16.05.2018

Literatura science fiction pozwala przemierzać bezkresne obszary kosmosu, poznawać Wszechświat i wybiegać wiele lat w przyszłość. Zderzenie z pozaziemską cywilizacją czy wizje przyszłości silnie oddziałują na wyobraźnię. Ciężko oderwać się od stron książek, które są prawdziwą przygodą, a fantastyka potrafi nią być, jak żadna inna lektura!

a559ac99413ae-koniec-smierci

Koniec śmierci, Cixin Liu

Cixin Liu  to gwiazda chińskiej fantastyki. Dzięki trylogii „Wspomnienie o przeszłości Ziemi”, autor zdobył także światową popularność. Seria szybko stała się bestsellerem i porównywana jest z tak znanymi cyklami science fiction jak „Fundacja” czy „Diuna”!  „Koniec śmierci” to jej ostatni tom.

W pierwszej części, „Problem trzech ciał”, Ziemianie nawiązują kontakt z obcą cywilizacją stojącą u progu zagłady; w drugiej, „Ciemny las”, zszokowani wizją inwazji kosmitów opracowują metody obrony, trzecia część, „Koniec śmierci”, to próba stworzenia równowagi między światem Ziemian a kosmitów. To co powstrzymuje obcych przed opanowaniem Ziemi to groźba powiadomienia Wszechświata o położeniu ich planety. Dzięki zdobyciu tej wiedzy, na Ziemi panuje dobrobyt. Wydaje się, że obie cywilizacje mogą żyć obok siebie i współpracować. Tymczasem budzi się z hibernacji Cheng Xin, ekspertka techniczna z początków dwudziestego pierwszego wieku. Posiada wiedzę o zapomnianym programie, który może na zawsze zburzyć równowagę między dwoma światami…

Złożona, dynamiczna akcja książki powoduje, że z dużym zainteresowaniem przewraca się kolejne strony i zagłębia w świat stworzony przez pisarza. Autor ma bardzo ciekawe pomysły i niezbędną wiedzę naukową, by treść uzupełniać zagadnieniami związanymi z fizyką, socjologią i psychologią. Nic więc dziwnego, że cały cykl uznawany jest za największe wydarzenie w światowej fantastyce naukowej!

player-one-b-iext52220874

Player One, Ernest Cline

Aż trudno uwierzyć, że „Player One” to debiut amerykańskiego pisarza Ernesta Cline’a. Książka błyskawicznie zdobyła ogromną popularność i została zekranizowana przez Steven’a Spielberg’a.

Fabuła zabiera nas do niedalekiej przyszłości, bo do 2044 roku. Ziemia nie jest przyjemnym miejscem do mieszkania. Skończyły się zasoby ropy, a klimat stał się nieprzewidywalny. Większość ludzi żyje w skrajnej biedzie, doskwiera im głód i choroby. Od rzeczywistości uciekają prowadząc wirtualne życie w OASIS – to coś więcej niż gra! Można tu być kim się chce, wybierać płeć, wiek, rasę i wygląd, a nawet wcielać się w ulubione postacie z fikcyjnego świata. Użytkownicy mogą korzystać z wielu udogodnień, mają dostęp do ogromnej bazy filmów, gier i książek. Konto jest dożywotnie i kosztuje jedynie 25 centów, choć za dodatkowe opcje trzeba już płacić. Do wirtualnej rzeczywistości przeniesione zostało prawie całe życie społeczne. Twórca OASIS, James Halliday, jest jednym z najbogatszych ludzi na Ziemi. Akcja książki rozpoczyna się, gdy Halliday umiera. W nagranym na video testamencie informuje, że gdzieś w cyfrowej rzeczywistości ukrył „Miedziany Klucz”, cyfrowe „wielkanocne jajo”, a ten kto je odnajdzie przejmie jego wartą miliardy firmę. Chętnych jest wielu, w tym konkurencyjna korporacja, która za wszelką cenę chce przejąć pracę życia Hallidaya. Osiemnastoletni Wade Watts, główny bohater, żyje w OASIS od wczesnego dzieciństwa i podobnie jak wielu innych, chce odnaleźć „Miedziany Klucz”. To on jako pierwszy przechodzi pierwszą z trzech bram i na nowo rozbudza nadzieję pozostałych poszukiwaczy. Kluczem do rozwiązania zagadki okazuje się znajomość lat 80-tych XX wieku.

Książka przesiąknięta jest kulturowymi odniesieniami do gier, muzyki i kina lat 80-tych. Dla wielu czytelników będzie stanowić sentymentalną podróż do świata dzieciństwa. Wizja stworzona przez pisarza odrywa na kilka godzin od realnego świata!

 

Wymienione książki kupisz w Inmedio, Relay, Discover Poland i Virgin. Polecamy!

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora