UCZUCIE, CO PALI JAK ŻYWY OGIEŃ | WSTYD, ROBERT MAŁECKI

03.06.2022
wstyd robert małecki recenzja

Wstyd to jedno z tych uczuć, którego nikt nie chce doznać, z którym bardzo trudno się uporać. Często kłamiemy, aby uniknąć wstydu. Potrafimy wiele wysiłku włożyć w ukrycie prawdy, byleby tylko nie ogarnęło nas to obezwładniającego uczucie. Jednak czy życie w kłamstwie może nam dać poczucie szczęścia? Z drugiej strony odkrywanie prawdy może okazać się niezwykle bolesne. Co zatem wybrać – prawdę czy kłamstwo? Robert Małecki szuka odpowiedzi na to pytanie w swojej najnowszej powieści “Wstyd”.

wstyd robert małeckiJulia Karlińska, zwana przez bliskich i przyjaciół Karlą, to była policjantka, która zrzuciła mundur po śmierci męża. Jej mąż zginął w wypadku motocyklowym, a sprawca nigdy nie został odnaleziony. Teraz jest nauczycielką, uczy historii w liceum medycznym. Prywatnie jest mamą nastoletnich bliźniaków, które wychowuje samodzielnie. Mieszka w małym miasteczku, Śmierszynie, które wydaje się być spokojnym, wręcz nudnym miejscem. Jednak kiedy jej kolega Sławomir Nowak zostaje zamordowany, spokój miasteczka na stałe zostanie zaburzony. Tego samego dnia Karla dowiaduje się o zaginięciu jednego z jej synów. Szybko niestety znajdują jego ciało i Karla czuje, że te sprawy są ze sobą powiązane. Próbując rozwiązać zagadkę, Karla nie tylko mierzy się z kolejną życiową traumą, ale także z wychodzącymi na jaw tajemnicami. Okaże się, że prawda nie zawsze przynosi ukojenie…

Wstyd, który zamyka usta

Robert Małecki w powieści “Wstyd” podejmuje się bardzo wielu trudnych, ale ważnych społecznie tematów. Bardzo dobitnie pokazuje, jak istotna jest tolerancja i do czego jej brak potrafi popchnąć ludzi. Strach przed oceną innych może mieć destrukcyjny wpływ nie tylko na samoocenę, ale także na całe życie. Sprawia, że zaczynamy żyć w kłamstwie. Tajemnice, będące skutkiem wstydu i strachu przed oceną, nawarstwiają się i doprowadzają do tragedii.

“Wstyd” to także opowieść o tym, że czasem nie chcemy poznać prawdy, bo prawda burzy nasz misternie ułożony świat, nawet jeśli układamy go z kłamstwa i tajemnic. Autor jak zawsze daje czytelnikowi sporo do myślenia. Jednak lekkie pióro Roberta Małeckiego sprawia, że historię tę czyta się bardzo przyjemnie.

Małe miasteczko, wielkie tajemnice

Akcja najnowszej powieści Roberta Małeckiego “Wstyd” toczy się w Śmierszynie. Mamy tutaj popularny ostatnio obraz małego miasteczka, które skrywa wielkie tajemnice. Pisarz jest genialny w tym, jak wprowadza czytelnika w ten klimat – wszyscy z pozoru są dla siebie mili, każdy zna każdego. Ale szybko okazuje się, że za czterema ścianami niemal każdy skrywa jakieś tajemnice, o których nie chcielibyśmy wiedzieć. Nad miasteczkiem krąży widmo przeszłości, ciemności i zła. Pełno tu niedomówień i sekretów, pytań bez odpowiedzi. Jednocześnie czuć ogromne cierpienie i ból, które tli się w niemal każdym zakamarku. Ta niesamowita atmosfera – przerażająca ale intrygująca zarazem – towarzyszy czytelnikowi przez wszystkie strony powieści.

Kobieta na krawędzi

Ciekawe jest także to, że Robert Małecki we “Wstydzie” po raz kolejny w centrum uwagi stawia postać kobiecą. I nie jest to jednoznaczna i przejrzysta postać. Karla, czyli Julia Karlińska, to kobieta dobijające pięćdziesiątki, wdowa, matka nastoletnich bliźniaków i była policjantka. Pokiereszowana przez życie czuje, że wszystko co się miało wydarzyć – dobre i złe – ma już za sobą. Z jednej strony patrzy jak “zanika” jej kobiecość wraz ze starzejącym się ciałem. Z drugiej ma przekonanie, że najtrudniejsze doświadczenia ma za sobą. Szybko przekonuje się, jak bardzo się myliła. Życie doświadcza ją po raz kolejny.

Karla jest ciekawym przykładem osoby, która w pewnym sensie doświadcza sytuacji granicznych. Obserwujemy, jak próbuje się uporać z traumą. Widzimy, ile poczucia rozpaczy połączonego z bezradnością i autentycznym, żywym smutkiem temu towarzyszy. Choć to trudne doświadczenie, to obserwowanie Karli i jej walki ze stratą bliskich jest niezwykle ciekawe.

“Wstyd” Roberta Małeckiego to nie tylko zagadka kryminalna do rozwiązania. To także studium przypadku nad wstydem i tym, do czego może doprowadzić strach przed nim.

Wymienioną książkę kupisz w Inmedio, 1 minute, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!
Robert Małecki “Wstyd”. Czwarta Strona. Poznań 2022

Autor

Karolina Bury
Karolina Bury
Specjalistka od contentu, nałogowa czytelniczka książek, miłośniczka kryminałów i literatury faktu. Znaki szczególne – duża dawka humoru okraszona odrobiną ironii. Związana z blogiem czytamwszędzie.pl od jego początków.
Artykuły autora