W ŚWIECIE SALLY ROONEY | SALLY ROONEY “GDZIE JESTEŚ, PIĘKNY ŚWIECIE”

27.04.2022
rooney recenzja

Wśród debiutantów nie zdarza się to zbyt często, ale Sally Rooney miała szczęście, jak mało kto. Najpierw fenomenem okazały się jej książki, a potem serial na podstawie „Normalnych ludzi”. W ten sposób młoda irlandzka pisarka zawojowała listami bestsellerów i wyobraźnią wielu czytelniczek i czytelników.

sally rooney gdzie jesteś piękny świecieW oryginale najpierw pojawiły się „Rozmowy z przyjaciółmi”, pierwsza jej powieść, o którą biły się wydawnictwa. Kolejna jej książka, „Normalni ludzie”, okazała się jeszcze większym sukcesem, głównie za sprawą ekranizacji telewizyjnej. Pisarka z dnia na dzień stała się sensacją w świecie literackim. Docenili ją zarówno krytycy, jak i publiczność czytająca. Charakterystyczny sposób opowieści o zwyczajnym świecie i zwyczajnych zdarzeniach wzbudzał jednak wśród oceniających jej twórczość wiele kontrowersji. Z tego względu wielu twierdziło (i nadal twierdzi), że Rooney albo zachwyca i przekonuje w całości, albo budzi niechęć.

Nowa Rooney – nowa opowieść

Co się stanie w przypadku nowej książki pisarki, wydanej właśnie po polsku w przekładzie Jerzego Kozłowskiego, „Gdzie jesteś, piękny świecie?”? Przypuszczalnie to samo, co w przypadku dwóch poprzednich. Wielu zakocha się bez pamięci w tej prozie. Inni odskoczą sparzeni specyficznym stylem.

O czym jest nowa Rooney? Oto dwie przyjaciółki, Alice i Eillen, tuż przed trzydziestką. Alice jest szczególnie tu interesująca w kontekście biografii Rooney, bo to młoda pisarka, która odniosła już niebotyczny sukces. Eileen pracuje z kolei dla magazynu literackiego. Poza książkami najważniejszym tematem dla nich jest jednak miłość, a raczej przygody miłosne. Piszą sobie o tym w długich i przepełnionych refleksjami (nierzadko również gorzkimi) listach.

Sally Rooney – jak zawsze świetna

Sally Rooney jest mistrzynią opowieści, dlatego w jej książkach rzeczywistość odsłania się powolutku, wraz z upływem drobiazgowo opisującej praktycznie każdy ruch narracji. Pada też tutaj dużo opinii, na przykład o życiu literackim, a raczej jego komercjalizacji. Krytyka ta pobrzmiewa zresztą w tej książce nieco perwersyjnie, głównie ze względu na wspomniane już tu powinowactwa Alice z samą autorką.

Bolączki literackiej sławy oraz miłość to oczywiście nie jedyne wątki w tej książce. Warto od razu podpowiedzieć, że usatysfakcjonowani będą Ci, którzy… lubią gdy akcja powieści rozgrywa się w Rzymie. Najnowsza proza Rooney powinna też zadowolić tych, którzy poprzednie książki pokochali. Mnóstwo tu tematów wspólnych, czytający będą mieli to przyjemne uczucie, jakby wracali do oswojonego świata. Świata Sally Rooney.

Wymienioną książkę kupisz w Inmedio, 1 minute, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!
Sally Rooney “Gdzie jesteś, piękny świecie”. W.A.B. 2022

Autor

Marcin Wilk
Marcin Wilk
Marcin Wilk – dziennikarz, publicysta, kurator. Freelancer. Współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Znak“ oraz „Charaktery” i Instytutem Goethego w Krakowie. Współtwórca i przez wiele lat kurator pasma Przemysły Książki na Festiwalu Conrada. Autor m.in. biografii „Tyle słońca. Anna Jantar“ (2015), „Kwiatkowska. Żarty się skończyły” (2019) oraz reportażu historycznego „Pokój z widokiem. Lato 1939” (2019). Aktywny w mediach społecznościowych jako Wyliczanka, a także jako twórca cyklu na YT #rozmoWyliczanki oraz podcastu „U Wilka mowa”.
Artykuły autora