Ważne sprawy

28.07.2022
ważne sprawy artykuł

Seks, narkotyki i… jeszcze jeden ważny temat. Oto najnowsze propozycje książkowe, przy których warto się na dłużej zatrzymać.

SEXED PL, praca zbiorowa

sexed plZaczniemy tym razem od książki „Sexed PL”. Tytuł brzmi znajomo i, rzeczywiście, odnosi się do znanego projektu, któremu patronuje Anja Rubik. Chodzi o poszerzenie pola do rozmowy międzypokoleniowej na tematy związane z seksem.

Książka, którą rekomendujemy, to rodzaj przystępnie napisanego podręcznika, z którego dowiemy się podstawowych spraw związanych z rozwojem dziecka, aż do 18. roku życia. Tekst składa się z najprostszych, a więc i zarazem najtrudniejszych, pytań. Odpowiedzi układają się w rodzaj poradnika dla dorosłych mających pod opieką dzieci.

Dodajmy, że ważnymi wątkami są dzieci LGBT+ i z niepełnosprawnościami, a do zasadniczego tekstu dołączony jest słowniczek.

Narkonomia. Jak prowadzić kartel narkotykowy, Tom Wainwright

narkonomia tom wainwrightKolejna z książek, które chcemy podsunąć do czytania, wygląda na pierwszy rzut oka również jak poradnik. Jej tytuł brzmi bowiem „Narkonomia. Jak prowadzić kartel narkotykowy”. Nie dajmy się jednak zwieść.

„Narkonomia” to przede wszystkim reportaż, w którym opowieści o konkretnych ludziach, zdarzeniach czy miejscach stają się pretekstem do jak najbardziej poważnej refleksji o mechanizmach rządzących narkotykowym światem. Autorem jest redaktor „The Economist” Tom Wainwright, który pracował przez jakiś czas jako korespondent w stolicy Meksyku, zatem doskonale wie, o czym pisze.

Książka ta przyniesie czytelniczą satysfakcję zarówno wszystkim zainteresowanym jakościowym dziennikarstwem śledczym, jak i zainteresowanym… ekonomią

Tysiąc bochenków. Zapiski z zaplecza wojny, Krzysztof Petek, Serhyj Syniuk

tysiąc bochenków chleba Krzysztof Petek, Serhyj SyniukOstatnia przez nas rekomendowana książka dotyczy tematu, który jest niestety niebywale aktualny – rosyjskiej agresji na Ukrainę.

„Tysiąc bochenków. Zapiski z zaplecza wojny” to zbiór zapisywanych niemal na gorąco opowieści z pierwszych tygodni trwania wojny. Przeczytamy w niej relacje zwykłych ludzi, na przykład pisarki Oleny Zacharczenko czy lekarki Aleksandry Tarczewskiej.

Wartością tej opowieści jest nie tylko odtworzenie dramatycznej codzienności, ale również odmalowanie tła, czyli najnowszej historii Ukrainy. To w dużej mierze zasługa jednego z autorów Serhyja Syniuka, doktora historii, pisarza i tłumacza literatury polskiej.

Wymienione książki kupisz w Inmedio, 1 minute, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!
SEXED PL, praca zbiorowa, Wydawnictwo W.A.B. 2022
Narkonomia. Jak prowadzić kartel narkotykowy, Tom Wainwright, Grupa Wydawnicza Relacja 2022
Tysiąc bochenków. Zapiski z zaplecza wojny, Krzysztof Petek, Serhyj Syniuk, Bukowy Las 2022

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora