WŁAŚNIE IZRAEL. GADANY PRZEWODNIK PO TERAŹNIEJSZOŚCI I HISTORII IZRAELA, KRZYSZTOF URBAŃSKI, ELI BARBUR

17.10.2016
Właśnie Izrael

Takiego przewodnika po Izraelu szukałem od kilku lat. Jest w nim to, czego ambitny podróżnik potrzebuje do zrozumienia tego kraju. Jeśli kiedykolwiek będziecie jechać do Izraela, weźcie koniecznie tę książkę ze sobą.

Właśnie Izrael. Gadany przewodnik po teraźniejszości i historii Izraela” to coś pomiędzy typowym przewodnikiem, a książką, która tłumaczy, czym jest współczesny Izrael. Napisana jest w formie dialogu między przyjezdnym a tubylcem, czyli między Krzysztofem Urbańskim a Elim Barburem. Urbański to polski dziennikarz z wieloletnim stażem, pracował m.in. w „Gazecie Prawnej” i „Rzeczpospolitej”. Barbur jest wnukiem jednego z założycieli państwa Izrael Nahuma Nir-Rafalkesa, jest też dziennikarzem, który współpracował m.in. z „Gazetą Wyborczą” i radiową „Trójką”, walczył też na wojnie w Libanie.

Autorom udało się stworzyć ciekawą książkę, która prowadzi czytelnika/podróżnika przez ten niezwykle interesujący kraj, jego historię i kulturę.

Właśnie Izrael” to przewodnik nietypowy, bo więcej w nim tekstu niż zdjęć (choć na brak fotografii nie możemy narzekać). Książka jest skonstruowana tak, jak podróż po Izraelu, dlatego zaczyna się już na lotnisku, prowadzi przez najważniejsze miejsca w tym kraju, a na końcu tłumaczy kulturę i przedstawia ludzi.

Co ważne, nie unika trudnych tematów, czyli opowiadania o licznych konfliktach zbrojnych i zamachach terrorystycznych, bo są one integralną częścią izraelskiej rzeczywistości, z którą przyjezdny z pewnością się zderzy.

Jak mówi sam tytuł tej książki, mamy tu do czynienia z przewodnikiem, więc książka przede wszystkim opowiada o miejscach, które warto w Izraelu zobaczyć. Nie ogranicza się jednak do pokazywania zabytków i informowania, jak do nich dotrzeć. Jak już wspomniałem, jest to przewodnik dla ambitnych, których nie interesuje wyłącznie zaliczanie kolejnych punktów turystycznych, to książka dla tych, którzy z podróży do Izraela chcą wywieźć wiedzę.

Bardzo podoba mi się, że autorzy, kiedy np. opisują mur bezpieczeństwa, informują czytelnika o całym kontekście jego powstania, o historii i teraźniejszości. W ten sposób, poprzez obiekty turystyczne (tak, mur stał się jednym z ciekawszych obiektów przyciągających turystów) tłumaczą nam cały Izrael.

Dlatego polecam tę książkę wszystkim, którzy wybierają się do tego pięknego i ciekawego kraju. Książka będzie użyteczna zarówno dla tych, którzy już co nieco wiedzą o Izraelu, a także dla osób, które o tym państwie niczego nie wiedzą. To również jej wielki atut.

Autor

Rafał Hetman
Rafał Hetman
Prowadzi bloga CzytamRecenzuje.pl, który poświęcony jest książkom z kategorii literatury faktu. Jako dziennikarz publikował w „Gazecie Wyborczej”, „Polsce the Times” i magazynach branżowych.
Artykuły autora