WSTRZĄSAJĄCE HISTORIE, KTÓRE WYDARZYŁY SIĘ NAPRAWDĘ

08.01.2020

Jak wiele okrucieństwa kobieta jest w stanie znieść, aby przetrwać? Okazuje się, że wiele. Instynkt przetrwania jest w nas bowiem niezwykle silny i nie podlega racjonalnym argumentom. Poza tym w piekle trudno o racjonalne argumenty. Tutaj obowiązują zupełnie inne zasady, a jedynym celem jest przeżyć… i zapomnieć. Przeczytajcie wstrząsające historie o kobietach, które przeżyły piekło na ziemi i nie pozwólcie, aby historia o tym zapomniała.

Laila Shukri „Jestem nieletnią żoną”

Wyobraź sobie, że masz 12 lat. Masz swoje marzenia, jakże jeszcze dziecięce i niewinne, plany, chodzisz do szkoły, a rodzina jest niemal całym Twoim światem. Nagle ten świat się wali i, z rozkazu rodziców, wychodzisz za mąż za 15 lat od siebie starszego mężczyznę. Stajesz się żoną, gospodynią domową, musisz spełniać wszystkie jego oczekiwania i wymagania. A teraz pomyśl, że to jedna z łagodniejszych historii, jaka może Ci się przytrafić…

Mamy XXI wiek, nowoczesne społeczeństwo. Jak to możliwe, że w miejscu przecież nie tak odległym od Europy, dzieją się rzeczy tak przerażające? Przymusowe małżeństwa kilkunastoletnich dziewczynek z dorosłymi mężczyznami, handel kobietami, niewolnictwo – to wszystko dzieje się tuż obok. Jednak świat woli tego nie widzieć. W myśl zasady „brudy pierze się we własnych czterech ścianach” europejskie (i nie tylko) kraje nie patrzą na to, co dzieje się poza ich granicami. Wielcy przywódcy z jednej strony wypowiadają się na temat praw człowieka, a z drugiej strony robią interesy z państwami, które na co dzień praktykują przemoc.

„Jestem nieletnią żoną” to opowieść jednej z tysięcy dziewczynek, którym dorośli zgotowali piekło. Laila Shukri wysłuchała jej i opowiedziała ją światu, aby otworzyć innym oczy, aby nie dało się powiedzieć „nie wiedzieliśmy o tym”. Książka dla osób o nerwach ze stali i grubej skórze.

Dominik W. Rettinger „Sekret Elizy. Auschwitz. Płatna miłość”

Czy to się wydarzyło tak dawno temu? Zależy od perspektywy. Ale skoro nadal żyją ludzie, którzy byli naocznymi świadkami, więcej – uczestnikami tych wydarzeń, to słowo „dawno” nie jest tu na miejscu. Nawet jeśli świat chciałby to przemilczeć, schować fakty gdzieś pod osłoną zapomnienia, nie da się tego zrobić, już nie. Bo ofiary dostały głos, wiele z nich po raz pierwszy…

„Dziwne stwory, na pewno nie istoty ludzkie; nie dziwię się Niemcom, że tak łatwo im przychodzi zabijanie nas” tak o więźniarkach z obozu Auschwitz-Birkenau mówi jedna z nich. Aby przetrwać w piekle, zrobią wszystko, wstąpią nawet do obozowego domu publicznego, tzw. Kommando Puff. Czy w takim świecie można uratować swoje człowieczeństwo?

„Sekrety Elizy. Auschwitz. Płatna miłość” to dramatyczna opowieść o próbie ratowania życia, walce o przetrwanie za wszelką cenę. To także opowieść o tym, jak łatwo przychodzi nam oceniać decyzje innych, choć nigdy nie przeżyliśmy podobnego piekła. Po wojnie kobietom z Kommando Puff odmówiono statusu ofiar nazizmu. Zostały podwójnymi ofiarami II wojny światowej. Przez lata milczały w obawie przed prześladowaniem i piętnem. Dominik W. Rettinger dał im głos.

Wymienione książki kupisz w Inmedio, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!

Laila Shukri „Jestem nieletnią żoną”. Prószyński i S-ka. Warszawa 2019
Dominik W. Rettinger „Sekret Elizy. Auschwitz. Płatna miłość”. Świat Książki. Warszawa 2019.

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora