ZABIĆ SMOKA, KATARZYNA KWIATKOWSKA-MOSKALEWICZ

31.05.2016
zabić smoka

Już na wstępie mogę powiedzieć, że „Zabić smoka” to jedna z najciekawszych książek o naszym wschodnim sąsiedzie, które ukazały się w ciągu ostatnich dwóch lat. Katarzyna Kwiatkowska-Moskalewicz pisze o Ukrainie jak o swojej ojczyźnie.

Reportaże, które składają się na książkę „Zabić smoka” to teksty, które zrobią wrażenie chyba na każdym miłośniku literatury faktu. Przedstawiają one współczesną Ukrainę, skupiając się przede wszystkim na relacjach państwo-obywatel.

Znajdziemy więc w „Zabić smoka” m.in. reportaż o niesłusznie więzionym mężczyźnie oskarżonym o kradzież samochodu, o specu od marketingu politycznego, który zdradza, jak wygląda kampania wyborcza na Ukrainie, mamy też Majdan i życie w Donieckiej Republice Ludowej, czyli to wszystko, co składa się na najnowszą historię Ukrainy.

ZABIC_zdjecia_960px

Wyłania się z tej książki smutny i rozczarowujący obraz naszego wschodniego sąsiada. Kraj, który w 2012 roku współorganizował z Polską turniej Euro i wydawało się stał u progu Zachodniej Europy, w reportażach Katarzyny Kwiatkowskiej-Moskalewicz przypomina bardziej dziki zachód (może dziki wschód) niż kraj, który jeszcze niedawno wydawał się tak bardzo europejski.

I choć lektura „Zabić smoka” może być dla wielu czytelników dość pesymistyczna, bo większość Polaków kibicuje Ukrainie w jej dążeniach do niezależności i integracji z UE, to warto przeczytać tę książkę, bo jest ona przykładem świetnej reporterskiej roboty.

ZABICzdjecia_960px_5

Katarzyna Kwiatkowska-Moskalewicz pisze o Ukrainie tak, że czytelnik od razu czuje, że ma do czynienia z kimś, kto na tym temacie zjadł zęby. Reporterka tak sprawnie porusza się w meandrach ukraińskiej rzeczywistości, prawa oraz polityki, że wydaje się jakby książkę „Zabić smoka” napisała reporterka z Ukrainy, a nie Polka.

Ale czemu się dziwić skoro autorka tej książki jest cenioną i wielokrotnie nagradzaną reporterką? Otrzymała m.in. nagrodę Grand Press za reportaż o Biesłanie (miejscowości, w której miał miejsce atak terrorystyczny na szkołę podstawową) i Nagrodę PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego za zawarty w „Zabić Smoka” reportaż o linczu w Donieckiej Republice Ludowej.

Autor

Rafał Hetman
Rafał Hetman
Prowadzi bloga CzytamRecenzuje.pl, który poświęcony jest książkom z kategorii literatury faktu. Jako dziennikarz publikował w „Gazecie Wyborczej”, „Polsce the Times” i magazynach branżowych.
Artykuły autora