ZAMKNIĘTY ŚWIAT ZBRODNI | Wykluczona, Katarzyna Wolwowicz

14.12.2023
katarzyna wolwowicz wykluczona recenzja

Hermetyczna społeczność, fanatyczna wiara, surowe zakazy i brak wolnej woli – to zabójcze połączenie. W zborze dzieją się straszne rzeczy, giną dziewczęta… Czy jest jedna „czarna owca” czy zbrodniczy system? Kto będzie w stanie przeniknąć do tego świata i pomóc ofiarom?

Zagubione owieczki, wilk w owczej skórze

wykluczona katarzyna wolwowicz„Wykluczona” od razu wciąga nas w wir wydarzeń. Wchodzimy na zamknięte osiedle sekty Dni Dzieci Apokalipsy. Co się tam dzieje, nikt z zewnątrz nie wie, nikt się nie interesuje, nikogo to nie obchodzi. Dopóki pod kołami samochodu nie ginie piętnastoletnia Iga. Dziewczyna kontaktowała się wcześniej z Joanną Bator, której udało się opuścić sektę dekadę wcześniej. To właśnie Joanna, wbrew wszystkim i wszystkiemu, jest przekonana, że śmierć Igi to nie był zwykły wypadek. Wierzy też, że to nie był odosobniony przypadek. Do śledztwa wciąga komisarza Tymona Hantera.
Teraz zaczynają się schody. Tymon musi działać pod przykrywką w zamkniętej na „obcych” społeczności. To jest zadanie niewiarygodnie trudne. Na domiar złego musi pilnować krnąbrnej Joanny, która wróciła do zboru, by odkryć prawdę. Początki są trudne. Nie ma dowodów, a „plotki” sugerują, że w zasadzie nie ma podstaw do prowadzenia śledztwa. Coś jest jednak zdecydowanie nie tak. Świat sekty wciąga w mrok.

„Co może pójść nie tak?” – zapytał sam siebie Tymon. „Wszystko”

Zaduma i zbrodnia

Katarzyna Wolwowicz ma za sobą już cały cykl o Oldze Balickiej. „Wykluczona” to pierwszy tom z Tymonem Hanterem. Na pewno jest to mocny początek.

Autorka wykorzystuje swoje psychologiczne wykształcenie, by bardzo wnikliwie i dosadnie przedstawić mechanizmy manipulacyjne panujące w społeczności Dni Dzieci Apokalipsy. Sami bohaterowie też przedstawieni są z odpowiednią głębią psychologiczną.

Pisarka odpowiednio żongluje stylem i językiem dostosowując sposób narracji do danego bohatera. Operuje językiem postaci, wyraża jej emocje i punkt widzenia. I tak zadziorna Joanna nie szczędzi wulgaryzmów, a jej myśli krążą wokół traum przeszłości, wolności, strachu i upartego dążenia do wymierzenia sprawiedliwości. Bracia i siostry ze zboru wypowiadają się z kolei z większym patosem i patrzą na świat przez pryzmat „świętej księgi”. Tymon, oczywiście, skoncentrowany jest na zadaniu.

Fabuła się nie rozkręca, jesteśmy rzuceni w środek zdarzeń. Każda scena ma znaczenie. Tu nie ma miejsca na rozpoczęcie śledztwa, powolny rozwój wypadków. Tutaj zagrożenie nie czyha za rogiem i nie czeka, by zaatakować w odpowiednim momencie. O tym, jak niebezpieczne jest przebywanie w zborze przekonujemy się w zasadzie od razu.

Akcja toczy się wartko, świat przeraża, zagadka fascynuje, a z bohaterami szybko można poczuć więź. Jednym się kibicuje tak mocno, że aż kciuki zaczynają boleć. Inni wzbudzają strach, niepokój i złość. Pełen pakiet!

To nie jest kryminał, który czyta się z ołówkiem w ręku, by robić notatki o wskazówkach. To jest przerażająca podróż do świata bez wyjścia, która wciąga jak… sekta.

wyszukiwarka niebieska

Wymienioną książkę kupisz w Inmedio, 1 minute, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!
Wykluczona, Katarzyna Wolwowicz, Zwierciadło 2023

Autor

Sara Pete
Sara Pete
Z wykształcenia polonistka i anglistka, która uważa, że język jest dla ludzi, a nie ludzie dla języka. Dlatego lubi książki autorów o charakterystycznym stylu i… mrok.
Artykuły autora