ZNIEWOLENI | STRAŻNICY WOLNOŚCI, JACEK HUGO-BADER

13.06.2022

Globalny zamach stanu, spisek koncernów farmaceutycznych, światowy spisek, którego początkiem jest zaplanowana przed kilku laty pandemia COVID-19 – tak według antyszczepionkowców wygląda “prawdziwe” oblicze pandemii koronawirusa. Zabawne? Być może, ale przestaje być zabawne, kiedy uświadomimy sobie skalę zjawiska. W sondażu IPSOS dla OKO.press z końca kwietnia 2021 roku wynika, że wyznawcy teorii spiskowych to mniej więcej 10-13 procent z nas. Jest to grupa, która ma coraz większe zasięgi i wpływa realnie na społeczeństwo. Co się więc stanie, jeśli dojdą do władzy? Jak ich powstrzymać? I w końcu dlaczego w ogóle należą do ruchu antyszczepionkowego? Dowiecie się tego z najnowszego reportażu Jacka Hugo-Badera “Strażnicy wolności”.

Plandemia i lucyferianie

strażnicy wolnościJeden z najbardziej bezkompromisowych reporterów w Polsce postanowił zbadać środowisko antyszczepionkowców lub – jak sami wolą się nazywać – wolnościowców. To ludzie, których połączyła niechęć do wszelkiego rodzaju norm społecznych i regulacji prawnych. Obecnie tematem, wokół którego protestują, jest pandemia Covid-19 (czy jak sami ją określają “plandemia”) i to w walkę przeciwko szczepieniom, obowiązkowi noszenia maseczek czy zasadzie zachowania dystansu społecznego angażują swoje siły.

Jacek Hugo-Bader spróbował wejść pod skórę antyszczepionkowców. Nie chciał ich tylko opisać, ale przede wszystkim poznać. To typowe dla tego reportera – zanim coś opisze musi to przeżyć na własnej skórze. Przez kilka miesięcy spotykał się z ludźmi, rozmawiał i wysłuchiwał ich teorii. Z tych rozmów oraz zebranych informacji powstał niezwykle ciekawy, brawurowy reportaż o grupie C19. To obszerny dokument, w którym autor poznaje ruch społeczny, przez których duża część Polaków nie chce się zaszczepić.

“To wielki, ogromny wybuch obywatelskiej energii, jakiego w Polsce nie było od lat. Kto wie, czy nie od czasów Solidarności”.

Społeczeństwo pod wpływem

Antyszczepionkowcy to nie jest mała grupka fanatyków, którzy nie przyjmują do wiadomości merytorycznych argumentów. To silny ruch społeczny, do którego – jawnie i niejawnie – należą dziennikarze, naukowcy, lekarze czy celebryci. Mając ogromne zasięgi i autorytet, są w stanie realnie wpływać na opinię publiczną. Dlaczego są tacy groźni? Bo choć pandemia minie, to oni zostaną. Zostaną i zmienią tematykę, na być może jeszcze groźniejszą. Albo będą się jeszcze lepiej organizować i wywierać większy wpływ na społeczeństwo. Kto wie, czy ich przedstawiciele, nie mają zakusów na to, aby dojść do władzy…

“Na samym tylko Facebooku antyszczepionkowe treści teoretyków spiskowych trafiają do grubo ponad 3 milionów ludzi w Polsce i chociaż wszystkie platformy walczą z nimi, jak mogą, nie radzą sobie z hulającymi w ich cyfrowej przestrzeni fejkowymi treściami.”

Dokąd zmierzamy jako społeczeństwo?

Jednak nie jest to tylko książka o “wolnościowcach” jako takich. Jacek Hugo-Bader daje nam coś więcej, niż można byłoby sądzić po opisie od wydawcy. To próba pochylenia się nad stanem intelektualno-moralnym naszego społeczeństwa. Dlaczego teorie spiskowe tak łatwo się rozprzestrzeniają? Co sprawia, że nawet wykształceni ludzie stają się ich wyznawcami? I w końcu czy można obronić się przed fałszywymi treściami, którymi jesteśmy bombardowani z każdej strony? Sięgnijcie po książkę „Strażnicy wolności” i wejdźcie w skórę ludzi, dla których teorie spiskowe są rzeczywistością.

Wymienioną książkę kupisz w Inmedio, 1 minute, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!
Jacek Hugo-Bader “Strażnicy wolności”. Agora. Warszawa 2022

Autor

Karolina Bury
Karolina Bury
Specjalistka od contentu, nałogowa czytelniczka książek, miłośniczka kryminałów i literatury faktu. Znaki szczególne – duża dawka humoru okraszona odrobiną ironii. Związana z blogiem czytamwszędzie.pl od jego początków.
Artykuły autora