ZOBACZ, CO ŁĄCZY ALICJĘ TABOR I JOANNĘ CHYŁKĘ

17.04.2019

Joanna Chyłka i Alicja Tabor – dwie kobiety sukcesu, bezkompromisowe, silne osobowości, które chodzą własnymi ścieżkami. Obydwie zrobią wszystko, aby dojść do prawdy, nawet osobistym kosztem. Obydwie od niedawna możemy oglądać na ekranie – adaptacja „Ciemno prawie noc” trafiła do kin 22 marca, kilka dni później TVN zaczął wyświetlać serial o Joannie Chyłce. Obydwie też postacie gra Magdalena Cielecka. Przypadek?

Joanna Bator „Ciemno prawie noc”

„Bóg tkwi w szczegółach, a diabeł jest wszędzie” to cytat rozpoczynający książkę „Ciemno prawie noc”. W tym jednym zdaniu zawarta jest cała historia w niej opowiedziana. To tajemnicze zniknięcia wałbrzyskich dzieci, okrucieństwo przekazywane z pokolenia na pokolenie, trauma i niejasności powojennego okresu przesiedleń, wypędzeń i ucieczek. W tym jednym zdaniu czai się zło, jakie odkrywa Alicja Tabor.

Alicja to dziennikarka, która po 15 latach wraca (choć niechętnie) do rodzinnego Wałbrzycha. Ma napisać reportaż o niewyjaśnionych zniknięciach małych dzieci. Miała to być krótka i rzeczowa wizyta, czysto zawodowa podróż. Obiecuje sobie, że nie da się wciągnąć w sprawy z przeszłości, nie podda się nostalgii ani wspomnieniom. Nie bez powodu ma w końcu przydomek „Pancernik”. Coś jednak zatrzymuje ją w mrocznym Wałbrzychu…

Bohaterka książki Joanny Bator próbuje rozwiązać kryminalną zagadkę rozmawiając z ludźmi, których spotyka. Wychodzi z założenia, że „historia jest jak reportaż. Im większej grupie ludzi udzieli się głosu, tym pełniejsza będzie opowieść, a tylko tak można dotrzeć do prawdy o tym, co się stało”. Przy okazji jednak odkrywa prawdę o swoim życiu i mrocznych sekretach własnej rodziny. Czy mur, który tak długo budowała wokół siebie, runie? Czy ktoś będzie w stanie przebić pancerz Alicji Bator?

Remigiusz Mróz „Umorzenie”

Postać Joanny Chyłki staje się legendą. Zabójczo inteligentna, nieustraszona adwokat z ciętym językiem zagościła na stałe na półkach i w sercach wielu Polaków. Trafiła także na ekran, jako bezkompromisowa główna bohaterka serialu o sobie samej. Czytelnicy ją kochają. Choć jej zachowanie czasem wzburza, to ufają jej bezkrytycznie. Bo wiedzą, że za tą nieprzeniknioną powłoką stoi kobieta, dla której najważniejsza jest sprawiedliwość.

W „Umorzeniu” znajdziemy wszystko to, co kochamy w Joannie najbardziej. Idealny dom, idealna rodzina, szczęśliwe małżeństwo z dwójką dzieci. Wydaje się, że tej lukrowej rzeczywistości nic nie jest w stanie zakłócić. Jednak pewnej nocy w domu Skalskich dochodzi do prawdziwej masakry – bestialskiego morderstwa matki i dzieci. Jej efekty przywodzą na myśl film „Teksańska masarka piłą mechaniczną”, jak sama zauważa Joanna. Wszystko wskazuje na to, że sprawcą jest ukochany mąż i ojciec.

Nieustraszona pani adwokat decyduje się wziąć sprawę, która wydaje się beznadziejna i skazana na porażkę. Będzie broniła Adriana Skalskiego. Dla Joanny Chyłki nie ma w końcu rzeczy niemożliwych. Tym bardziej, że mężczyzna ma niezaprzeczalne alibi.

Najnowsza książka Remigiusza Mroza „Umorzenie” to hołd złożony bezkompromisowej pani adwokat. Poświęca tej postaci i jej życiu prywatnemu znaczną część historii. Choroba postępuje,  Chyłka wie, że nie zostało jej już zbyt wiele czasu. Stąd niektóre z jej decyzji mogą poważnie zaskoczyć. Robi i mówi rzeczy, których chyba nikt się nie spodziewał. Czy to dlatego, że sprawa Skalskiego może okazać się tą ostatnią?

 

Wymienione książki kupisz w Inmedio, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!

 

Remigiusz Mróz „Umorzenie. Seria z Joanną Chyłką. Tom 9”. Czwarta Strona. Poznań 2019

Joanna Bator „Ciemno prawie noc”. W.A.B. Warszawa 2019.

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora