ŻYCIE JAKO HAZARD | Graj jak się da, Joan Didion

29.05.2023
joan didion graj jak się da recenzja

Pięknie się rozbujała moda na Joan Didion. Cieszy mnie to, bo dzięki temu w księgarniach ukazują się kolejne jej książki. Na przykład świetna „Graj jak się da”.
joan didion graj jak się daW oryginale książka amerykańskiej legendy ukazała się w 1970 roku po kilku latach pracy nad tekstem. Akcja toczy się wokół dramatycznej historii 31-letniej Marii Wyeth, aktorki raczej klasy B, ale jednak kręcącej się po salonach i innych ekskluzywnych pomieszczeniach Hollywood. Kobieta najwyraźniej nie ma szczęścia w życiu. Po drodze – i to niemal dosłownie, bo ważną scenerią fabularną jest w pewnym momencie autostrada – spotykają ją i jej przyjaciół oraz kochanków rozliczne dramaty. Maria nie zawsze radzi sobie z demonami, co przynosi autodestrukcję i chaos.

Ponoć spory wpływ na treść „Graj jak się da” (polski przekład Anny Kołyszko) miały zamieszki w Stonewall, które bywają często traktowane jako punkt zwrotny w historii emancypacji LGBT+. Ciekawie się z tej perspektywy czyta się książkę Didion, analizując relacje seksualne bohaterów i ich osobiste poszukiwania przyjemności. Ale to także książka o poszukiwaniu szczęścia w ogóle. Mieści się również tutaj psychologiczna próba przyjrzenia się temu, czym w życiu jest spełnienie i niespełnienie jako napędzające do działania siły.

Jako wielbiciel stylu i postaci Joan Didion mogę być oczywiście nieobiektywny, ale wydaje mi się, że ta książka jest jedną z najlepszych, jakie czytałem w ostatnim czasie.

Sposób konstruowania opowieści to mistrzostwo wytrawnej fabulantki. Pisarka jest precyzyjna i oszczędna. Potrafi z lekkością i łatwością łączyć pozornie odległe sprawy w jedną potoczystą historię.
To książka objętościowo niewielka, lektura na wieczór, góra dwa (ale raczej jeden – bo będziecie ciekawi, w którą stronę to idzie). Czyta się ją błyskawicznie i szybko za nią tęskni. A jako dodatkową atrakcję należy potraktować ekranizację powieści. Nie widziałem jej jeszcze, ale po przeczytaniu „Graj jak się da” mam wielką ochotę obejrzeć.

Wymienioną książkę kupisz w Inmedio, 1 minute, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!
Graj jak się da, Joan Didion, Wydawnictwo Relacja 2023

znajdź button 2

Autor

Marcin Wilk
Marcin Wilk
Marcin Wilk – dziennikarz, publicysta, kurator. Freelancer. Współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Znak“ oraz „Charaktery” i Instytutem Goethego w Krakowie. Współtwórca i przez wiele lat kurator pasma Przemysły Książki na Festiwalu Conrada. Autor m.in. biografii „Tyle słońca. Anna Jantar“ (2015), „Kwiatkowska. Żarty się skończyły” (2019) oraz reportażu historycznego „Pokój z widokiem. Lato 1939” (2019). Aktywny w mediach społecznościowych jako Wyliczanka, a także jako twórca cyklu na YT #rozmoWyliczanki oraz podcastu „U Wilka mowa”.
Artykuły autora