gdzie śpiewają raki Delia Owens

Gdzie śpiewają raki

Delia Owens

Świat Książki
2022


Gdzie kupię

Światowa sensacja, bijący wszelkie rekordy fenomen, który przykuł uwagę ponad 13 milionów czytelników.

Pogłoski o Dziewczynie z Bagien latami krążyły po Barkley Cove, sennym miasteczku u wybrzeży Karoliny Północnej. Dlatego pod koniec 1969 roku, gdy na mokradłach znaleziono ciało przystojnego Chase’a Andrewsa, miejscowi zwrócili się przeciwko Kyi Clark, zwanej Dziewczyną z Bagien.

Lecz Kya nie jest taka, jak o niej szepczą. Wrażliwa i inteligentna, zdołała sama przetrwać wiele lat na bagnach, które nazywa domem, choć jej ciało tęskniło za dotykiem i miłością. Przyjaźni szukała u mew, a wiedzę czerpała z natury. Kiedy dzikie piękno dziewczyny intryguje dwóch młodych mężczyzn z miasteczka, Kya otwiera się na nowe doznania — i dzieją się rzeczy niewyobrażalne.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Średnia ocen:

4.8 / 5
20 ocen
14 recenzji
5 16
4 3
3 1
2 0
1 0

Oceń książkę

ZWYCIĘSKA RECENZJA CZYTELNIKA CZW

Oliwka
30.09.2022
"Gdzie śpiewają taki" moje nowe odkrycie czytelnicze. Sięgnęłam po nią bo… była popularna, ale nie wiedziałam o niej kompletnie nic. Zaczęłam czytanie i nie mogłam się już oderwać to był już koniec. Albo czytam do końca albo będę myśleć o niej cały dzień dopóki nie wrócę do czytania. Ale przejdźmy do fabuły, gdyż jest to psychologiczny kryminał, którego akcja toczy się na mokradłach. Moim zdaniem mokradła zostały tak świetnie opisane i wykreowane, że mogły by być osobną postacią skrywająca tajemnice Kayi nazywanej dziewczyną z bagien. Życie tej bohaterki nie było usłane różami, a można by nawet stwierdzić że życie rzucało jej kłody pod nogi z którymi nawet dorosły człowiek miałby problem się uporać. Jednak ta dzielna i jakże inteligenta dziewczyna pokazała że człowiek nawet ten najbiedniejszy i najbardziej poniżany przez społeczeństwo, dzięki wytrwałości może osiągnąć bardzo dużo. Jednak ludzie nadal będą oceniać nas przez pryzmat stereotypów i przeszłości. Wątek kryminalny w tej książce był poprowadzony fenomenalnie. Opisywał on sprawę prawdopodobnego morderstwa Chase'a, który wypadł z wieży obserwacyjnej, a jak można by się domyślać posadzona zostaje dziewczyna z bagien. Kto tak naprawdę jest mordercą i czy w ogóle to było morderstwo, a nie wypadek ? Aby poznać odpowiedzi na te pytania musicie przeczytać tą książkę którą z całego serca polecam. (Ps. Wątki romantyczne są the best❤️❤️)

DODAJ RECENZJĘ

RECENZJE CZYTELNIKÓW

pailina86
12.04.2023
Nie znajduje słów jak bardzo urzekła mnie ta historia. Mogłabym ją czytać bez końca. Odnajduje w niej wszystko co dobra książka powinna mieć. Jest dramat, bo w końcu zostaje opuszczoną przez rodzeństwo i mamę a ojciec też odchodzi. Jest pierwszą miłość. Ta czysta, młodzieńczą i niezwykła. Jest kryminał, bo zostaje znalezione ciało. Śmiałam się i płakałam na przemian. Książka ma.neden słaby punkt :zakończenie.. Myślę że mogłoby być bardziej optymistyczne… Ale.pomimo to gorąco polecam tą pozycję.
Eliza
30.09.2022
Dzieło Delii Owens skradło moje serce! Jest to definitywnie jedna z najlepszych książek przeczytanych przeze mnie w tym roku. ,,Gdzie spiewają raki" jest to opowieść pulsująca życiem, przyrodą, emocjami, pięknem i wrażliwością. Historia dziewczyny z bagien rozgrywa się w latach 50 i 60 u wybrzeży Karoliny Północnej. Przedstawia czytelnikom problemy straty, tęsknoty, samotności, odrzucenia, ubóstwa a nawet rasizmu. Opowieść o życiu Kyi Clark jest wręcz urzekająca, zwłaszcza w akompaniamencie niezlwykle poetyckiego i kwiecistego słownictwa, którym posłużyła się autorka pisząc swoją powieść. Natomiast odwołując się do samej fabuły jest ona równie zapierająca dech w piersiach. Niespodziewana śmierć byłego kochanka głównej bohaterki przyprawia o dreszcze. Kolejne strony o rozprawie sądowej, areszcie i oczekiwaniu na wyrok czytałam wręcz jednym tchem. Autorka nie oszczędziła nam czytelnikom również niespodziewanych zwrotów akcji jak ostatnie strony książki i odkrycie nowej tożsamości Kyi tuż po jej śmierci. Zupełnie nie dało się tego spodziewać. Podobał mi się też wątek wielkiej miłości między panną Clark a Tatem Walkerem. Zwłaszcza rozstanie się ze sobą tych dwojga łamało serce. Śmierć Kyi niosła ze sobą wiele smutku. Książka była absolutnie genialna! Słownictwo, fabuła, postacie. Wszystko na najwyższym poziomie. Ta powieść to typ historii która zostaje z nami na zawsze. Gorąco polecam każdemu zapoznanie się z losami Kyi. Rewelacja
BookVikt
25.09.2022
Delia Owens w swojej powieści opisuje historię młodej dziewczyny jaką jest Kya. Zostaje przedstawione jej życie. Poczynając od dzieciństwa na dorosłości i starości kończąc. Kya to bardzo wrażliwa, miła osoba. Całe swoje życie spędziła na Mokradłach przez co okoliczna społeczność nadała jej przydomek "dziewczyny z bagien". Dziewczynka ma trudne życie. Musi poradzić sobie z odejściem najpierw matki, co staje się gdy Kya ma zaledwie sześć lat. Później odchodzi również całe jej rodzeństwo. Pozostaje pod opieką swojego ojca, który nadużywa alkoholu. Po kilku latach również jej ojciec ją opuszcza. Od tej pory musi stać się dorosła i sama o siebie dbać. By móc przetrwać, łowi ryby, a także zbiera małże. Sprzedaje je u Skoczka, czarnoskórego mężczyzny, który ma sklep przy wodzie. Radzi sobie całkiem dobrze. Pewnego dnia poznaje Tate'a. Chłopak staje się jej pierwszą miłością. Jednakże opuszcza ją z powodu studiów. Kolejnym mężczyzną, który pojawia się w jej życiu jest Chase Andrews. Młodzieniec nie traktował dziewczyny z bagien poważnie, co przysporzyło jej wielu cierpień. Pewnego dnia dwóch młodych chłopców odnajduje zwłoki mężczyzny. Okazuje się, że denatem jest Chase Andrews. Policja z miasteczka próbuje dojść do prawdy. Czy został zamordowany? Czy sam wypadł z wieży? Co się właściwie wydarzyło? Książka ma wiele bardzo dokładnych opisów przyrody, miejsc. Autorka bardzo dokładnie skupia się na postaci głównej bohaterki. Dla wielu tyle opisów może sprawiać, że książka jest nużąca. Osobiście uważam, że "Gdzie śpiewają raki" przedstawia piękna historię młodej dziewczyny, która mimo różnych przeciwności losu jest w stanie poradzić sobie w życiu i często jest zmuszona do ryzykownych działań.