Powolne spalanie - Czytam wszędzie | Blog dla miłośników książek
Oceń w Polcecacie-Pomagacie powolne spalanie Paula Hawkins

Powolne spalanie

Paula Hawkins

Świat Książki
2021


Gdzie kupię

Paula Hawkins, autorka powieści „Dziewczyny z pociągu” i „Zapisane na wodzie”, które urzekły miliony czytelników na całym świecie, snuje pasjonującą, pełną zwrotów akcji opowieść o oszustwie, morderstwie i zemście.

„Co ci odbiło?”.

Makabryczne morderstwo młodego człowieka na barce w Londynie nasuwa pytania o rolę trzech kobiet. Laury, przeżywającej trudne chwile dziewczyny, z którą późniejsza ofiara umówiła się na przelotny seks i która według świadków jako ostatnia wyszła z barki chłopaka. Carli, jego pogrążonej w żałobie ciotki, i tak już opłakującej inną krewną, która zginęła ledwie kilka tygodni wcześniej. I Miriam, wścibskiej sąsiadki, która znalazła zakrwawione zwłoki i ma tajemnice przed policją.

Trzy kobiety w zasadzie się nie znają, lecz każda z nich była w jakiś sposób powiązana z ofiarą. Trzy kobiety z różnych powodów kipią gniewem. Świadomie lub nie domagają się naprawienia zła, jakie im wyrządzono.

A gdy chodzi o zemstę, nawet porządni ludzie są zdolni do straszliwych czynów. Do czego się posuną, żeby odzyskać spokój?

Paula Hawkins daje nam odważny i pikantny kryminał, w którym pyta: Jak długo tajemnica może się tlić, zanim wybuchnie ogniem?

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

PARNER AKCJI

Średnia ocen:

4.7 / 5
6 ocen
3 recenzji
5 4
4 2
3 0
2 0
1 0

Oceń książkę

DODAJ RECENZJĘ

RECENZJE CZYTELNIKÓW

Prezesowa
17.09.2021
W prozie Pauli Hawkins zakochałam się po przeczytaniu "Dziewczyny z pociągu". Moja fascynacja po "Zapisanym w wodzie" sprawiła, że z utęsknieniem czekałam na kolejny tytuł autorki. Ku mojej uciesze na rynek wyszło "Powolne spalanie", według mnie najlepsza jak dotąd powieść Hawkins. Na początku opowieści dowiadujemy się, że na barce został dość brutalnie zamordowany młody mężczyzna. Główna oś opowieści toczy się wokół trzech kobiet, z których każda mogła stać za tym czynem. A może to zupełnie ktoś inny? Wszystko wskazuje na Laurę, 25-latkę z trudną przeszłością i problemami emocjonalnymi, która jako ostatnia widziana była w miejscu przestępstwa; poznajemy również Miriam, sąsiadkę z barki, która nie przepadała za wujkiem ofiary oraz Carlę – ciotkę nieboszczyka, niegdyś bardzo mu bliską. Nic nie jest oczywiste i autorka zdaje się celowo kierować nas w maliny, aby jak najdłużej ukrywać tożsamość zbrodniarza i motywy jego działania. Książkę czyta się błyskawicznie i ma się ochotę na więcej, mam nadzieję, że niebawem pani Hawkins zabierze nas w kolejne niezwykłe miejsce i zapewni niezapomnianą historię.
Ananke144_czyta
17.09.2021
To nie jest typ thrillera, który jest źródłem przytłaczającego strachu lub dudnienia w uszach. Ta książka nie porwie Was w szpony przerażenia, ale w szpony niepokoju- jak najbardziej. Ziarno niepokoju przeistacza się stopniowo w "gorzki" mrok, który mości się wygodnie z tyłu głowy i towarzyszy nam już do końca tej dziwnej historii. Początkowo też nie wiadomo za bardzo, co jest grane i skąd tutaj to uczucie "dziwności". Może to skutek tego, że Autorka wszystko stawia na głowie, teraźniejszość miesza z przeszłością, a fabuła jest przeplatana skrawkami jakiejś innej opowieści. Może ta "dziwność" to skutek niektórych dialogów, które są jak tyrady szaleńców, krzyczących coś w próżnię. A może to bohaterowie, którzy w większości są antyspołeczni, cechuje ich raczej nieprzytomność, niż przytomność umysłu oraz "oczy szeroko zamknięte". A także serca- nie pęknięte, ale w całości usunięte z ciała. Autorka na przykładzie bohaterów bawi się z nami "naszymi sympatiami i antypatiami". . Bohaterów nie da się tutaj lubić. To osoby przetrącone przez życie, życiowo pokancerowane, noszące w sobie sporo skaz i gniewu. I koszmarów, które drążą je od środka, jakby zżerały ich wnętrze. Posługują się gestami zniewagi i aktami przemocy, a jednocześnie (pełni sprzeczności) krzywią się na swoją wewnętrzną szpetotę. Samotność popycha ich na krawędź przepaści, pogrąża w żałobie i innych "paskudnych uczuciach" oraz sprawia, że ich decyzje i wybory są irracjonalne, skażone trucizną. . Pod maską thrillera kryje się bardziej dramat rodzinny, gdzie poruszonych jest sporo kwestii społecznych (odrzucenie, niepełnosprawność, przemoc, brak miłości i wzorców w rodzinie). Szukamy odpowiedzi na pytanie do czego może doprowadzić ogrom straty i siła gniewu, a także co może stanowić ziarno zniszczenia w relacjach rodzinnych. Akcja toczy się powoli, bez nieoczekiwanych jej zwrotów. Jest konsekwentne drążenie tematu i misterne konstruowanie fabuły. Emocje? Głównie poczucie "dziwnej ekscytacji", które sprawia, że ten thriller jest jak "mroczna uliczka", pod koniec jednokierunkowa, bez możliwości wyjścia i odwrotu. "Powolne spalanie" jest bardzo powolne, ale refleksyjne, zagadkowe i niejednoznaczne. Polecam.
menia71
11.09.2021
Laura Killbride pracuje (jeszcze) na pół etatu w pralni samoobsługowej. Pomaga też starszej pani, Irene Barnes. Jako dziesięciolatka młoda kobieta uległa wypadkowi, który wpłynął na jej życie i zachowania. Często wpada w kłopoty. Również z prawem. Kiepsko jej się powodzi. Miriam Lewis mieszka na barce i pracuje w pływającej księgarni. Jest samotniczką w średnim wieku. W pewien niedzielny ranek odkryła zwłoki młodego mężczyzny na sąsiedniej barce. A wcześniej widziała go w towarzystwie Laury. A może kogoś innego… Carla Myerson jest ciotką zamordowanego mężczyzny, siostrą jego nieżyjącej matki Angeli, żoną Theo (są w separacji), pisarza. Są zamożni i nie kryją się z tym. Ale czy szczęśliwi??? Śledztwo prowadzi inspektor Barker i śledcza Chalmers. Kto zamordował? Dlaczego? Wszystkie osoby występujące w tej książce są ze sobą w jakiś sposób powiązane. I każda ma tajemnice, mniej lub bardziej znaczące. Każda z trzech kobiet (Laura, Miriam, Carla) ma swoją przeszłość, którą powoli poznajemy. I każda znalazłaby motyw do popełnienia zbrodni. Przerywnikami akcji są fragmenty kryminału o tytule "Ta, która uciekła". Intrygujący thriller, który zbyt szybko się czytało. Ale tak to jest u tej autorki, że trudno się oderwać od książki.