10 BIBLIOTEK ŚWIATA, KTÓRE KAŻDY MIŁOŚNIK KSIĄŻEK POWINIEN ODWIEDZIĆ!

20.04.2016
biblioteki

Inspirowaliśmy Was do stworzenia własnych biblioteczek, teraz chcemy Wam pokazać wspaniałe biblioteki na świecie, w których miłośnik książek poczuje się jak w raju. To budynki, w których nierzadko trudno skupić się na czytaniu. Ich zachwycająca architektura przykuwa uwagę na dłużej. Od klasycznych po nowoczesne – oto  lista spektakularnych bibliotek świata, o których odwiedzeniu marzy niejeden czytelnik!

  1. Biblioteka w Admont, Austria

Zlokalizowana u podnóży Alp, jest drugą największą biblioteką na świecie. Została zaprojektowana przez Josepha Huebera w 1776 roku, w stylu późnego baroku.  Hol główny ma prawie 230 metrów długości i zawiera około 200 tys. tytułów.

  1. Biblioteka Georgea Peabody’ego w Baltimore, USA

Zbudowana przez filantropa George’a Peabody’ego  jako dar dla miasta. Zaprojektowana przez XIX wiecznego architekta Edmunda Linda. Biblioteka znana jest ze strzelistego atrium – wysokiego na pięć pięter i całkowicie wypełnionego książkami. Dzięki przeszklonemu dachowi, biblioteka pełna jest naturalnego światła.

  1. Biblioteka Królewska w Kopenhadze, Dania

Biblioteka w stylu neomodernizmu została ukończona w 1999 roku. Zwana jest „Czarnym diamentem”. Nazwę zawdzięcza nieregularnemu kształtowi bryły oraz elewacji pokrytej polerowanym czarnym granitem. Oszklone atrium stanowi połączenie między starą, a nową biblioteką, a także łączy budynek z miastem i nabrzeżem. Budynek jest pełen światła i zapewnia piękne widoki.

  1. Biblioteka publiczna w Bostonie, USA

To druga największa biblioteka publiczna w USA. Znana z niesamowitego dziedzińca, architektury inspirowanej sztuką włoską, atrium i czytelni zwanej  „Bates Hall”.

  1. Nowa biblioteka miejska, Stuttgart, Niemcy

Bryła w kształcie sześcianu, inspirowana antycznym, rzymskim Panteonem. Wnętrze biblioteki jest w całości białe, a jedyny kolor wprowadzają książki – potęguje to wrażenie monumentalności budynku.

  1. Biblioteka José Vasconcelos, Meksyk

Zaprojektowana przez architekta Alberto Kalacha. Stanowi połączenie betonu i szkła. Półki z książkami sprawiają wrażenie jakby unosiły się w powietrzu. W centrum biblioteki wisi gigantyczny szkielet wieloryba.

  1. Biblioteka i Centrum Kultury w Vennesla, Norwegia

Budynek o spadzistym dachu, dużej ilości przeszkleń i elementów z jasnego drewna. Najważniejszym i niezwykłym miejscem biblioteki jest czytelnia. Przypomina szkielet ogromnego, prehistorycznego stwora, ponieważ została zbudowana z łuków przypominających  żebra.

  1. Biblioteka w Aleksandrii, Egipt

Nowa biblioteka w Aleksandrii została ukończona w 2002 roku. Biblioteka została wzniesiona dla upamiętnienia starożytnej Biblioteki Aleksandryjskiej, która spłonęła w I wieku p.n.e. Fasada centralnego budynku została wykonana z granitu i pokryta wyżłobionymi literami z różnych rodzajów alfabetu. Większą część wnętrza zajmuje otwarta, wielopoziomowa czytelnia, nad którą znajduje się imponujący szklano-aluminiowy dach.

  1. Biblioteka Trinity College w Dublinie, Irlandia

Dublińska biblioteka gromadzi największą kolekcję książek w Irlandii. Zbudowana w latach 1712-1732 sala ma długość prawie 65 metrów i mieści na swoich regałach ponad 200 tysięcy książek. Główna sala pokryta jest imponującymi marmurowymi i drewnianymi pilastrami.

  1. Biblioteka Sainte-Geneviève w Paryżu, Francja

Gmach biblioteki został zaprojektowany przez francuskiego architekta Pierra-Francoisa-Henri Labrouste’a. Powstał w latach 1844-1850. Główne wejście budynku prowadzi do dużego holu z klasycznymi kolumnami podtrzymującymi żelazne łuki. Czytelnia to przestronne pomieszczenie, którego ściany aż do wysokości okien zasłonięte są półkami na książki.

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora