10 BIBLIOTEK ŚWIATA, KTÓRE KAŻDY MIŁOŚNIK KSIĄŻEK POWINIEN ODWIEDZIĆ!


Inspirowaliśmy Was do stworzenia własnych biblioteczek, teraz chcemy Wam pokazać wspaniałe biblioteki na świecie, w których miłośnik książek poczuje się jak w raju. To budynki, w których nierzadko trudno skupić się na czytaniu. Ich zachwycająca architektura przykuwa uwagę na dłużej. Od klasycznych po nowoczesne – oto lista spektakularnych bibliotek świata, o których odwiedzeniu marzy niejeden czytelnik!
- Biblioteka w Admont, Austria
Zlokalizowana u podnóży Alp, jest drugą największą biblioteką na świecie. Została zaprojektowana przez Josepha Huebera w 1776 roku, w stylu późnego baroku. Hol główny ma prawie 230 metrów długości i zawiera około 200 tys. tytułów.
- Biblioteka Georgea Peabody’ego w Baltimore, USA
Zbudowana przez filantropa George’a Peabody’ego jako dar dla miasta. Zaprojektowana przez XIX wiecznego architekta Edmunda Linda. Biblioteka znana jest ze strzelistego atrium – wysokiego na pięć pięter i całkowicie wypełnionego książkami. Dzięki przeszklonemu dachowi, biblioteka pełna jest naturalnego światła.
- Biblioteka Królewska w Kopenhadze, Dania
Biblioteka w stylu neomodernizmu została ukończona w 1999 roku. Zwana jest „Czarnym diamentem”. Nazwę zawdzięcza nieregularnemu kształtowi bryły oraz elewacji pokrytej polerowanym czarnym granitem. Oszklone atrium stanowi połączenie między starą, a nową biblioteką, a także łączy budynek z miastem i nabrzeżem. Budynek jest pełen światła i zapewnia piękne widoki.
- Biblioteka publiczna w Bostonie, USA
To druga największa biblioteka publiczna w USA. Znana z niesamowitego dziedzińca, architektury inspirowanej sztuką włoską, atrium i czytelni zwanej „Bates Hall”.
- Nowa biblioteka miejska, Stuttgart, Niemcy
Bryła w kształcie sześcianu, inspirowana antycznym, rzymskim Panteonem. Wnętrze biblioteki jest w całości białe, a jedyny kolor wprowadzają książki – potęguje to wrażenie monumentalności budynku.
- Biblioteka José Vasconcelos, Meksyk
Zaprojektowana przez architekta Alberto Kalacha. Stanowi połączenie betonu i szkła. Półki z książkami sprawiają wrażenie jakby unosiły się w powietrzu. W centrum biblioteki wisi gigantyczny szkielet wieloryba.
- Biblioteka i Centrum Kultury w Vennesla, Norwegia
Budynek o spadzistym dachu, dużej ilości przeszkleń i elementów z jasnego drewna. Najważniejszym i niezwykłym miejscem biblioteki jest czytelnia. Przypomina szkielet ogromnego, prehistorycznego stwora, ponieważ została zbudowana z łuków przypominających żebra.
- Biblioteka w Aleksandrii, Egipt
Nowa biblioteka w Aleksandrii została ukończona w 2002 roku. Biblioteka została wzniesiona dla upamiętnienia starożytnej Biblioteki Aleksandryjskiej, która spłonęła w I wieku p.n.e. Fasada centralnego budynku została wykonana z granitu i pokryta wyżłobionymi literami z różnych rodzajów alfabetu. Większą część wnętrza zajmuje otwarta, wielopoziomowa czytelnia, nad którą znajduje się imponujący szklano-aluminiowy dach.
- Biblioteka Trinity College w Dublinie, Irlandia
Dublińska biblioteka gromadzi największą kolekcję książek w Irlandii. Zbudowana w latach 1712-1732 sala ma długość prawie 65 metrów i mieści na swoich regałach ponad 200 tysięcy książek. Główna sala pokryta jest imponującymi marmurowymi i drewnianymi pilastrami.
- Biblioteka Sainte-Geneviève w Paryżu, Francja
Gmach biblioteki został zaprojektowany przez francuskiego architekta Pierra-Francoisa-Henri Labrouste’a. Powstał w latach 1844-1850. Główne wejście budynku prowadzi do dużego holu z klasycznymi kolumnami podtrzymującymi żelazne łuki. Czytelnia to przestronne pomieszczenie, którego ściany aż do wysokości okien zasłonięte są półkami na książki.