10 POMNIKÓW ZWIĄZANYCH Z CZYTANIEM

15.09.2016

Książki nie tylko inspirują nas – czytelników, ale także są tematem sztuki, po który sięgają artyści. Rzeźby i instalacje związane z literaturą bardzo często towarzyszą bibliotekom i wydarzeniom kulturalnym. Mają inspirować do czytania, ale również upamiętniają pisarzy, a także ludzi kultury, którzy swoją działalnością wpłynęli na rozwój literatury. Bezdyskusyjnie książki miały olbrzymie znaczenie dla naszej kultury. Przedstawiamy Wam kilka pomników, które powstały w różnych zakątkach świata, a których motywem jest literatura.

  1. Na ulicy Podmurnej w Toruniu, na starych, ceglanych murach rozmieszczone zostały postaci czytelników pogrążonych w lekturze – autorką figur jest toruńska artystka Małgorzata Sobecka.Również Toruniu w oknach Ośrodka Czytelnictwa Chorych i Niepełnosprawnych przy ul. Szczytnej można oglądać grupę aniołów Alicji Bogackiej. Magiczne postacie ubrane zostały przez artystkę w kostiumy wzorowane na secesyjnych detalach architektonicznych toruńskiej starówki.
  2. Niewielka rzeźba czytającego anioła zdobi ławkę w ogrodzie Izmailovsky’ego w Petersburgu. Autorem pomnika jest Roman Shustrov.
  3. Do Biblioteki Publicznej w Kansas City prowadzą schody, które imitują grzbiety książek.
  4. Na Placu Gabriela Pierné’a w niewielkim paryskim parku można odpocząć na ławkach w kształcie otwartych książek.
  5. Walk of ideas – to wspólna nazwa sześciu instalacji, które powstały w Berlinie z okazji Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w 2006 roku. Rzeźby zaprojektowało studio Scholz & Friends w ramach kampanii Welcome to Germany – the Land of Ideas. Pomnik “Modern Book Printing” to jedna z instalacji z tej grupy. Upamiętnia Johannesa Gutenberga, wynalazcę pierwszej przemysłowej metody druku na świecie.
  6. “Historia świata” to wysoki na 20 metrów pomnik składający się z 26 kamiennych książek. Znajduje się on przed budynkiem Biblioteki Publicznej w Nashville. Został stworzony przez zespół Kubach-Wilmsen. Granit, marmur i kamień kwarcowy pochodzą z 5 kontynentów, a 26 książek symbolizuje każdą z liter w angielskim alfabecie.
  7. Na terenie Biblioteki Publicznej Coshocton Alan Cottrill stworzył pomnik przedstawiający młodego chłopca trzymającego otwartą książkę i siedzącego na stosie 100 książek – symbolizują one czas działalności biblioteki na rzecz społeczności. Każda książka ma wyryty tytuł ważny dla danej dekady, którą symbolizuje. Książka, którą trzyma chłopiec nie ma tytułu – tak by każdy z czytelników mógł dopasować swój tytuł – ważny dla niego.
  8. Rzeźba o nazwie „Złap książkę” znajduje się w West Sacramento w Kalifornii. Wykonał ją Joseph Bellacera. Ma ona symbolizować obfitość wiedzy jaką każdy może „złapać” w bibliotece. Okładki pokrywają wzory odzwierciedlające widoki z tego regionu oraz cytaty z książek pisarzy, którzy ukazują różnorodność kulturową i etniczną Wschodniego Sacramento.
  9. Postać z książek – przed głównym wejściem do Biblioteki Holland na terenie campusu Uniwersytetu Stanu Waszyngton (USA) – została wykonana z książek. Rzeźbę wykonał Terry Allen.
  10. Ławki literackie w Warszawie – pierwsze stanęły ławki przed głównym wejściem do Pałacu Kultury w ramach szlaku literackiego „Fantazja z Panem Kleksem”. W parku Skaryszewskim znajdziemy „Ławkę pokolenia ’56” oraz „Ławkę męskich serc”. Dzięki Fundacji „Zaczytani” ławki znajdziemy także na Mokotowie, Woli oraz w Śródmieściu i Wesołej.

Pamiętajcie, że najlepszym sposobem, by oddać hołd książkom jest ich czytanie! 😉

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora