12 KSIĄŻKOWYCH ZAPOWIEDZI NA 12 MIESIĘCY W 2019 ROKU

25.01.2019

Będzie się działo na rynku wydawniczym w 2019 roku! Możesz liczyć na kontynuacje swoich ulubionych historii, zobaczysz znajomych pisarzy w nowej odsłonie, a także odkryjesz kilka głęboko skrywanych tajemnic. Na którą premierę czekasz najbardziej?

„Nieodgadniona” Remigiusz Mróz

Remigiusz Mróz to pisarz niezwykle…płodny. Spod jego ręki raz za razem wychodzi jakaś książka, a każda z nich jest bestsellerem. Mamy przeczucie, że nie inaczej będzie i w tym roku. Już końcem stycznia premierę ma bowiem jego najnowsza książka „Nieodgadniona”. To kontynuacja powieści „Nieodnaleziona”, w której poruszony jest problem przemocy domowej. Fani Mroza  – a jest ich z  dnia na dzień coraz więcej, jego profil na Facebooku obserwuje aż 66 262 osób! – na pewno nie mogą się doczekać tej premiery!

„Czarne słońce” Jakub Żulczyk

Jakub Żulczyk to kolejny polski pisarz, który na brak fanów narzekać nie może. Szczególnie teraz, kiedy można obejrzeć serial wyprodukowany przez HBO na podstawie jego powieści „Ślepnąc od świateł”. Żulczyk na 2019 rok zapowiedział powrót do pracy pisarskiej. Jego najnowsze dzieło będzie nosiło tytuł „Czarne Słońce” i ukaże się prawdopodobnie jesienią. Jednak autor nie chce zdradzać więcej szczegółów na jego temat. Nie pozostaje nam nic innego, jak cierpliwie czekać.

„Złota klatka” Camilla Läckberg

Autorka już dawno zapowiedziała, że kończy sagę o Fjällbace i nie powstanie jej kolejna część. Lecz to nie znaczy, że w ogóle przestała pisać. Już w kwietniu bowiem możesz spodziewać się jej nowej książki. Główną bohaterką będzie Faye – silna kobieta o skomplikowanej psychice. Została zdradzona i oszukana, musi więc odzyskać kontrolę nad własnym życiem. Zemsta jest nieunikniona… Znając twórczość Camilli możesz spodziewać się wciągającego i zaskakującego kryminału, z mocno zaznaczonym wątkiem obyczajowym.

„Nóż” Jo Nesbø 

Harry Hole powraca w 2019 roku. I to w jakim stylu! Plotki mówią, że zastaniemy go tuż po przebudzeniu, na ciężkim kacu, a ręce będzie miał umazane krwią… Zapowiada się więc ciekawie. Na nową odsłonę przygód fani czekają ze szczególną niecierpliwością, ponieważ liczą na rozwiązanie niedomówień i wątków z ostatniej części. Czy Jo Nesbø  postanowi je wyjaśnić? Na tę odpowiedź trzeba będzie poczekać aż do lipca.

„Serotonina” Michel Houellebecq

Francuski pisarz doskonale potrafi wyczuć nastroje panujące w społeczeństwie. Udowodnił to już nie raz, chociażby w powieści „Uległość”. Czy „Serotonina” jest równie prorocza? Ci, którzy mieli okazję zapoznać się z jej treścią, mówią, że pisarz przewidział bunt „żółtych kamizelek”, czyli spontaniczny protest, który 17 listopada objął całą Francję. Jeśli masz ochotę już teraz przekonać się o tym, czy Houellebecq potrafi przewidywać przyszłość, możesz przeczytać książkę w oryginalnej wersji językowej (francuska premiera książki odbyła się 4 stycznia). Natomiast na polską premierę trzeba poczekać do maja.

„The testaments” Margaret Atwood

Margaret Atwood pracuje nad drugą częścią „Opowieści podręcznej”. Co zainspirowało autorkę do stworzenie sequela? „Inspiracją dla tej książki było wszystko to, o co mnie pytaliście o Gilead oraz jego wewnętrzne mechanizmy. Cóż, prawie wszystko. Kolejną inspiracją jest świat, w którym dziś żyjemy” napisała na Twitterze Margaret Atwood. Wydarzenia ostatnich lat sprawiły, że „Opowieści podręcznej” traktowane są jako symbol praw kobiet. Czy tak samo będzie z druga częścią powieści? Przekonamy się o tym we wrześniu.

„Trump w rękach Putina. Jak Rosjanie wybrali Amerykanom prezydenta” Craig Unger

Jeśli interesujesz się polityką, nie możesz ominąć tej pozycji. Craig Ugner przeprowadził obszerne śledztwo, w którym szukał powiązań między Donaldem Trumpem, Władimirem Putinem i rosyjską mafią. Wyniki tego śledztwa dla wielu nie będą zaskakujące. Jednak polityczne praktyki osób u władzy, które zostały opisane w książce, potrafią przyprawić o gęsią skórkę.

„Becoming. Moja historia” Michelle Obama

To kolejna książka z cyklu „Cóż tam, panie, w polityce?”. Tym razem na szczęście dużo bardziej optymistyczna. Jednak ta pozycja nie jest przeznaczona wyłącznie dla miłośników prezydenckiej pary czy osób śledzących amerykańską scenę polityczną. To książka o kobiecie, która siłą swojego charakteru, ambicją i pracą zdobyła to, o czym marzyła – wykształcenie, wymarzony zawód oraz męża prezydenta 😉 Nie jest bowiem tajemnicą, że Barack Obama bez wsparcia Michelle nie zaszedłby tak daleko.

„Oscary. Sekrety największej nagrody filmowej” Katarzyna Czajka-Kominiarczuk

Choć niektórzy twierdzą, że blask Oscarów powoli gaśnie, to ceremonia ich rozdania nadal jest najważniejszą filmową galą roku. Niewiele jednak wiemy o tym, jak wyglądają Oscary od kuchni. Katarzyna Czajka-Kominiarczuk, znana w świeci jako Zwierz Popkulturalny, zdradza mechanizmy przyznawania nagród, pokazuje, jaki wpływ ma na to polityka i co w praktyce oznaczają dla filmów zdobyte wyróżnienia. W Polsce nie ma chyba nikogo, kto wie więcej na ten temat.

„Ja nie leczę, ja uzdrawiam. Tajemnice bioenergoterapeutów” Katarzyna Janiszewska

Oficjalnie, każdy śmieje się z ludzi, którzy korzystają z usług bioenergoterapeutów. Nieoficjalnie, na wizytę u takiego „specjalisty” trzeba czekać w długiej kolejce. W Polsce zarejestrowanych jest aż 100 tysięcy uzdrowicieli. Nie jest to więc nisza, tylko regularny, dochodowy biznes. Nie możesz w to uwierzyć? Katarzyna Janiszewska próbuje wyjaśnić ten fenomen. Dociera do pacjentów i ich uzdrowicieli, poznaje ich historie  i motywacje. Rozmawia także z etykami, duchownymi oraz lekarzami. Przygląda się temu, co (i kto?) stoi za przemysłem uzdrowień w Polsce.

„Tylko przeżyć. Prawdziwe historie rodzin polskich żołnierzy” Sylwia Winnik

Jeśli do łez wzruszyły Cię „Dziewczęta z Auschwitz”, zanim sięgniesz po tę książkę, przygotuj paczkę chusteczek. Sylwia Winnik potrafi bowiem w przejmujący sposób opowiadać o ludzkiej tragedii. Mówi słowami samych jej uczestników i świadków. Tym razem przedstawia  opowieści rodzin współczesnych polskich żołnierzy. Dla nich wojna to codzienność, z wojny nigdy się nie wraca, nawet będąc w domu. „Po powrocie z pierwszej misji Darek był jak surykatka. Nasłuchiwał, obserwował, wszystko było dla niego podejrzane. Któregoś dnia wybraliśmy się do banku. Załatwialiśmy zwykłe codzienności. Nagle coś stuknęło. Mój mąż momentalnie padł na ziemię.” Ten cytat mówi sam za siebie.

„Wichry zimy” George R.R. Martin

Znamy datę premiery najnowszej książki Martina! Chcielibyśmy móc tak napisać… Niestety, przyszłość książki nadal jest mglista i niepewna. Źródłem tych problemów są poprzednie dokonanie autora. Jak sam przyznał, przydałby mu się jeden z zabitych wcześniej bohaterów… Czy George R.R. Martin znajdzie rozwiązanie i wichry zawieją w tym roku?

 

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora