2 KSIĄŻKI DO REFLEKSJI NA NADCHODZĄCE ŚWIĘTA! ZOBACZ JAK KS. BONIECKI I HOŁOWNIA ZASKAKUJĄ I INSPIRUJĄ CZYTELNIKÓW

20.12.2018

W nadchodzące Święta znajdź chwilę na refleksję z książkami! Po gwarnych spotkaniach wycisz się, weź do ręki książkę i nastaw się na ciekawe rozważania o życiu i religii, intrygujące pytania i próbę udzielenia na nie odpowiedzi. Obie książki pokazują, że o religii i Bogu można mówić w pasjonujący sposób.

 

Boniecki. Rozmowy o życiu, ks. Adam Boniecki, Anna Goc

Ks. Adam Boniecki studiował filozofię na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Warszawskiego i na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W 1979 roku Jan Paweł II wezwał go do Rzymu i powierzył mu zorganizowanie polskiej edycji „L’Osservatore Romano”. Od wielu lat związany jest z „Tygodnikiem Powszechnym”.

Tę ciekawą postać przybliża nam dziennikarka „Tygodnika Powszechnego” Anna Goc w książce będącej zapisem ich wspólnej rozmowy. Okazuje się, że ks. Adam Boniecki nie znosi wywiadów rzek. Został tak wychowany, że mówienie o sobie przychodzi mu z trudem. „Boniecki. Rozmowy o życiu” nie są więc autobiografią księdza, lecz rozmową, w której ksiądz odwołuje się do własnych doświadczeń, opowiada o życiu i tym, co w nim ważne. Jednocześnie, pomiędzy uniwersalnymi rozważaniami, pozwolił sobie tym razem na opowiedzenie po raz pierwszy kilku historii z dzieciństwa. Wraca przede wszystkim do dramatycznych wydarzeń związanych z rozstrzelaniem jego ojca przez gestapo, czasów okupacji, powojennej biedy i początków kapłaństwa. Wspomina także swój pobyt we Francji i w Rzymie oraz znajomość z Janem Pawłem II. Poza rozważaniami czysto religijnymi, z książki można dowiedzieć się kilku ciekawostek m.in. o tym, że ksiądz był oskarżany o bycie agentem CIA i o rzekomo planowanym zamachu na Lecha Wałęsę. Ksiądz dzieli się także prywatnymi informacjami o papieżu. Z rozmowy powstaje obraz wydarzeń, które były dla księdza ważne i ukształtowały go jako człowieka. Dowiadujemy się komu zawdzięcza swoje charakterystyczne podejście do życia, czyli nieprzywiązywanie się do rzeczy i miejsc, a także co mu się nie podoba w polskim Kościele. Książka należy do bardzo ciekawych lektur, przede wszystkim dzięki temu, że nasz rozmówca to człowiek o przenikliwej inteligencji i mądrości, opowiadający z humorem i ironią, posiadający dystans do samego siebie.

Boskie zwierzęta, Szymon Hołownia

Szymon Hołownia to dziennikarz i publicysta zajmujący się tematyką religijną. Jego książki cenione są za nowatorski sposób pisania o sprawach religijnych. Dziennikarz potrafi w sposób lekki i ciekawy pisać o wierze, zastanawiać się nad kwestiami bliskimi nie tylko osobom wierzącym. W swoich rozważaniach nie reprezentuje sztywnych reguł kościoła, a przedstawia bardziej ludzki punkt widzenia. Szymon Hołownia w najnowszej książce stawia wiele pytań, m.in.: Co kościół katolicki mówi na temat zwierząt? Czy po śmierci zwierzęta idą do nieba? Czy istnieje coś takiego jak psi lub koci raj? Czy nasze zwierzaki posiadają duszę? Dlaczego to człowiek został wygnany z raju, a zwierzęta nie?

Tymi pytaniami prowokuje do zastanowienia się, refleksji i pokazuje, że człowiek za daleko posunął się w przeświadczeniu o swojej ważności. Wspomina świętych, którzy woleli nie zbudować kościoła, niż wyciąć las, albo wykupywali zwierzęta z rzeźni. Pisze o zwierzętach znanych z kart historii – psach latających w kosmos i ruszających na wojnę oraz wiernych ptakach. Razem z rolnikami, ekologami i księżmi szuka odpowiedzi na postawione pytania i zastanawia się jak poukładać na nowo nasze relacje z innymi stworzeniami na świecie.

 

 

Wymienione książki kupisz w Inmedio, Relay, Discover Poland i Virgin. Polecamy!

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora