2 REPORTAŻE, KTÓRE CZYTA SIĘ Z ZAPARTYM TCHEM!

16.11.2018

Dziennikarskie śledztwa, które przypominają powieści szpiegowskie i filmy akcji na najwyższym poziomie! Adrenalina rośnie z każdym rozdziałem, by ostatecznie wbić Cię ze zdumienia w fotel. Tak, to prawdziwe historie, a nie fikcja!

Rosyjska ruletka. Jak Putin zhakował Amerykę i wygrał wybory za Donalda Trumpa, David Corn, Michael Isikoff

O tym skandalu od czasu do czasu przypominają nam media. Czy rzeczywiście Donald Trump wygrał wybory prezydenckie dzięki wsparciu Moskwy? Biały Dom oczywiście zaprzecza jakimkolwiek wpływom rządu rosyjskiego na wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych, jednak książka znanych amerykańskich dziennikarzy, Michaela Isikoffa i Davida Corna, potwierdza związki Kremla z Donaldem Trumpem. Autorzy prześledzili interesy Trumpa w Rosji i opisali, często zaskakujące, powiązania jego bliskich współpracowników. Precyzyjnie przytoczyli fakty i jako dziennikarze śledczy dogłębnie zbadali sprawę.

„[…] rosyjski skandal ma korzenie sięgające kilkadziesiąt lat wstecz. Przez wiele lat Trump prowadził w Rosji interesy i nie zrezygnował z nich nawet w pierwszych miesiącach kampanii prezydenckiej.”

W reportażu zajęli się m.in. rekonstrukcją śledztwa dotyczącego włamania do komputerów Partii Demokratycznej w 2015 roku, określanego jako drugie Watergate. Opisali także aferę mailową Hillary Clinton i bezradność jej sztabu wobec rosyjskiej cyberagresji. Z książki dowiadujemy się o skali i sposobach infiltracji amerykańskiego Internetu przez rosyjskie służby specjalne.

„Opowieść o Trumpie i Rosji wyrasta z szerszego geopolitycznego starcia między Stanami Zjednoczonymi a Rosją w okresie po zimnej wojnie, a konflikt ten Moskwa przeniosła w 2016 roku w mrok Internetu, by zyskać strategiczną przewagę.”

Dziennikarze analizują skutki, jakie niesie ze sobą nowa forma komunikowania się polityków poprzez media społecznościowe oraz wykorzystywania Internetu jako politycznego pola bitwy. „Rosyjską ruletkę” czyta się jak dobry kryminał, thriller polityczny i powieść sensacyjną w jednym!

 

McMafia, Misha Glenny

Książka brytyjskiego dziennikarza pokazuje gigantyczny rozmiar i wszechobecność biznesu przestępczego, który swoją skalą obejmuje m.in. Bałkany, Ukrainę, Bliski Wschód, Rosję, Indie, a także Afrykę, Izrael i Kanadę.Autor poświęcił ponad trzy lata na zbadanie przestępczości zorganizowanej na całym świecie. Początku globalnej przestępczości upatruje w upadku komunizmu. „To wydarzenie o wielkim znaczeniu historycznym w połączeniu z procesami globalizacji uruchomiło gwałtowny wzrost szarej strefy. Owe ekonomiczne i polityczne zmiany odcisnęły piętno na każdej części naszej planety.” Od tego momentu na całym świecie zaczęły powstawać grupy przestępcze działające nie tylko lokalnie, ale mające powiązania w wielu innych krajach.

„Jedną z wielu konsekwencji upadku Związku Radzieckiego było powstanie szerokiego pasma terenu niestabilnego, który rozciągał się od Bałkanów poprzez Kaukaz, […] aż po zachodni kraniec Chin i północno-zachodnią granicę Pakistanu.”Mowa tu o tzw. Nowym Jedwabnym Szlaku, który umożliwił przemyt wielu różnych towarów z Azji do Europy i dalej do Stanów Zjednoczonych. Dziennikarz bardzo ciekawie pokazuje zależności między gospodarką, polityką i historią opisywanych krajów. Odkrywa przed nami mechanizmy działania ludzi, którzy zorientowali się, że na pewnych wydarzeniach da się świetnie zarobić. Ci ludzie […] podświadomie rozumieli, że coraz wyższy standard życia na Zachodzie, zwiększony handel i migracja oraz mniejsza zdolność rządów do wprowadzania kontroli policyjnej mogą stać się żyłą złota.”

Reportaż „McMafia” warto przeczytać chociażby dlatego, że „Jako konsumenci wszyscy jesteśmy zaangażowani – świadomie lub nie – w funkcjonowanie podziemnego świata międzynarodowej przestępczości zorganizowanej.”Książka zainspirowała BBC do zrealizowania na jej podstawie serialu, który według krytyków ma szansę na międzynarodową karierę!

 

 

Wymienione książki kupisz w Inmedio, Relay, Discover Poland i Virgin. Polecamy!

David Corn, Michael Isikoff „Rosyjska ruletka. Jak Putin zhakował Amerykę i wygrał wybory za Donalda Trumpa”. Agora. Warszawa 2018.

Misha Glenny, „McMafia”. Sonia Draga. Katowice 2018.

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora