3 PORADNIKI O BYCIU RAZEM. CZYTAJ O MIŁOŚCI, SEKSIE I ZWIĄZKU NA CAŁE ŻYCIE!

22.10.2018

O miłości, związkach i relacjach między ludźmi naprawdę napisano już wiele. Jednak bycie razem to niełatwa sprawa, dlatego wciąż szukamy inspiracji i podpowiedzi, jak cieszyć się z towarzystwa drugiej osoby przez całe życie. Polecamy Wam trzy poradniki, które mają w sobie to „coś” co sprawia, że warto po nie sięgnąć!  

Do tej książki można podejść dwojako – potraktować ją jako poradnik lub jak powieść opowiadającą historię pewnej miłości. A to dlatego, że „Wielki Ogarniacz Życia we dwoje” czyta się rewelacyjnie i warto po niego sięgnąć, nie tylko wtedy, gdy poszukujesz inspiracji, by „ogarnąć” swój związek.

Bohaterami książki są: Ona – Beata Bukowa, On – Adrian Las i ich genialne poczucie humoru. Historia rozpoczyna się opowieścią o tym jak się poznali…

On: „Ja się nie znam na kobietach, a już w ogóle nie znam się na randkach. A najbardziej ze wszystkiego na świecie to nie znam się na randkach PIERWSZYCH.”

A kolejne rozdziały to ich dalsze perypetie. Podglądamy ich związek od pierwszego spotkania, przez wieczory kawalerski i panieński, wspólny shopping i podróże, po drobne naprawy domowe i chorobę Pana Buka – gorączka 37 stopni!!!

Ona: „Ja to umiem spierdzielić randkę. Napiszę kiedyś jakiś antyporadnik na ten temat. „Jak zepsuć randkę i przekreślić swoją przyszłość.””

Autorzy opisują dobrze nam znane z własnego życia sytuacje, ale robią to tak, że z denerwujących stają się zabawne. Dociera do nas, o jak błahe rzeczy się zwykle kłócimy.

 On: „Jest jakiś foch, ale nie wiem o co.”

Każdą sytuację widzimy oczami jej i jego. Różnice w postrzeganiu tych samych wydarzeń wywołują śmiech, ale także uświadamiają, że odmienne zachowanie drugiej strony często wynika po prostu z innego podejścia do życia. Gdy to się zrozumie, dużo łatwiej ze sobą wytrzymać!  Po tej lekturze na swój związek spojrzycie zupełnie inaczej.

Miłość. I co dalej, Tatiana Mindewicz-Puacz

Książkę otwiera trafnie określający miłość cytat z książki „To, co wiem na pewno” Oprahy Winfrey: „W związku zbudowanym na prawdziwej miłości jest nam po prostu dobrze. Taki związek powinien przynosić ci radość – nie czasami, ale zazwyczaj.”I to jest właśnie sedno bycia w związku. Po prostu ma być dobrze. Jeśli chodzi o uczucia często mamy tendencję do komplikowania wszystkiego, a Oprah ujęła sens miłości w bardzo prosty sposób.

Jeśli dobrze nie jest, to trzeba zacząć działać! Autorka długi czas zastanawiała się od jakiej strony ugryźć temat, by zaproponować czytelniczkom nowe wartościowe spostrzeżenia, bo „Można żyć bez miłości, ale potrzeby bliskości nie da się w sobie zabić.”

Wreszcie doszła do wniosku, że tak jak każda sytuacja życiowa jest inna, tak jest jeden moment wspólny, w którym czasami się znajdujemy – to impas, martwy punkt, któremu towarzyszy poczucie beznadziejności i smutku, gdzie słabnie też wiara, że może być lepiej. Dlatego autorka umieściła w książce prawdziwe historie kobiet – Ady, Moniki i Poli, bo „Łatwiej nam odnaleźć kawałek własnej historii w losach ludzi, którzy przechodzili przez to samo”.

W książce nie ma gotowych rozwiązań, które łatwo i błyskawicznie pomogą wyjść z trudnej sytuacji, bo „Niemożliwe jest szybkie, łatwe i bezproblemowe uczynienie swojego związku bezpieczną bazą, bogatym w uczucia źródłem mocy i wzajemnego wsparcia.” Są tu natomiast przydatne informacje, które pomogą ruszyć z miejsca, zrobić pierwszy krok do zmiany!

#sexedpl, rozmowy Anji Rubik o dojrzewaniu, miłości i seksie.

Podczas gdy o miłości napisano wiele poradników, o seksie już o wiele mniej, szczególnie brakuje publikacji przeznaczonych dla młodzieży. Ale wreszcie jest! Długo wyczekiwany podręcznik do edukacji seksualnej Anji Rubik.

Autorka publikacji zaczęła działać, gdy w Polsce trwała walka o zmiany w ustawie aborcyjnej zainicjowane przez PIS. Właśnie wtedy mocniej się zaangażowała, zaczęła zgłębiać temat edukacji seksualnej i poznawać dotyczące go statystyki. Okazało się, że ponad połowa osiemnastolatków nie potrafi odpowiedzieć poprawnie na pytania dotyczące budowy narządów rozrodczych, ani na temat chorób przenoszonych drogą płciową, jednocześnie aż 37% rodziców jest skrępowana, kiedy ma mówić z dzieckiem o seksie. Na początku Anja Rubik nie planowała napisania książki, kampanią #sexedpl chciała przełamać tabu wokół seksu i pokazać, że w Polsce jest kłopot z brakiem edukacji seksualnej. Czternaście filmów, w których wystąpili m.in. Maciej Stuhr, Dorota Masłowska, Marta Frej, Mary Komasa i Małgorzata Szumowska, spotkało się z ogromnym zainteresowaniem. W czasie trwania akcji Anja Rubik otrzymała mnóstwo listów, z których jasno wynikało, jak bardzo młodzież potrzebuje rzetelnej i pozytywnej wiedzy o seksie. Wówczas stwierdziła, że na filmach nie może się skończyć.

„Seks dotyczy każdego z nas i ma ogromny wpływ na to, jakie związki stworzymy, jak się czujemy, jak siebie akceptujemy, jaką osobą będziemy w przyszłości, jaki mamy stosunek do innej płci.”– cytat z wywiadu z Anją Rubik, Wysokie obcasy, nr 36 (999), 15 września 2018.

#sexedpl to podręcznik, w którym rozmawia z czternastoma ekspertami – terapeutami, psychologami i lekarzami. Mowa w nim m.in. o dojrzewaniu, pierwszym razie, antykoncepcji, chorobach przenoszonych drogą płciową, orientacjach seksualnych, molestowaniu, aborcji, seksie osób z niepełnosprawnościami. Jest też specjalny rozdział dla rodziców, o tym jak rozmawiać z dziećmi o seksie. Podręcznik to nie koniec akcji! Anja Rubik planuje wystawę zdjęć, kolekcję ubrań i piosenkę nagraną przez polskich artystów. Cały dochód ze sprzedaży książki zostanie przeznaczony na utworzenie fundacji #sexed.pl.

 

Wymienione książki kupisz w Inmedio, Relay, Discover Poland i Virgin. Polecamy!

 

Pani Bukowa, Pan Buk, „Wielki Ogarniacz Życia we dwoje, czyli jak kochać i się nie pozabijać”. Znak. Kraków 2018

Tatiana Mindewicz-Puacz, „Miłość. I co dalej”. Agora. Warszawa 2018.

Anja Rubik, „#sexedpl, rozmowy Anji Rubik o dojrzewaniu, miłości i seksie”. W.A.B. Warszawa 2018.

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora