3 NAJLEPSZE POWIEŚCI, KTÓRE ZAPADNĄ CI NA DŁUGO W PAMIĘĆ!

11.09.2017
najlepsze powieści

Najlepsze powieści to te, które poruszają Twoją duszę i zmuszają do stawiania pytań, na które nie ma jednoznacznych odpowiedzi; na długo pozostawiają w Twoim wnętrzu specyficzny klimat wykreowany przez autora; przywiązują do siebie za sprawą bohaterów z krwi i kości, z którymi szybko się utożsamiasz; czasem denerwują, a nawet przerażają, ale czy tego chcesz czy nie, czytasz dalej! W polecanych przez nas powieściach znajdziesz właśnie tyle emocji!

Pamuk_Rudowlosa_m

Rudowłosa, Orhan Pamuk

W małej miejscowości pod Stambułem Mahmut wraz z licealistą – Cemem, który pracuje, by zarobić na czesne, kopią studnię. Metr po metrze przeszukują teren w poszukiwaniu wody. Mozolną pracę urozmaicają sobie opowieściami, które pokazują jak bardzo się różnią i inaczej patrzą na świat. Mimo tego między dojrzałym mężczyzną i młodym chłopcem rodzi się relacja typu ojciec – syn. Wszystko zmienia się, gdy do miasteczka dociera wędrowny teatr, a wraz z nim rudowłosa piękność. Przez nieuwagę Cema dochodzi do tragicznego wypadku. Przerażony chłopak ucieka do Stambułu. Dopiero po wielu latach okaże się czy naprawdę był winien tragedii i kim była tajemnicza uwodzicielka. Pisarz doskonale pokazał, jak pierwsze młodzieńcze zauroczenia mogą wpłynąć na całe dorosłe życie. Cema przepełnia poczucie winy, ale udaje, że nic się nie stało. Wraca do matki, kolegów i nauki, ale sceny z wypadku wciąż do niego powracają. Po pewnym czasie bohater zaczyna zdawać sobie sprawę z tego, że wspomnienia uniemożliwią mu odczuwanie szczęścia z prowadzenia zwykłego życia. Studnia jest tutaj metaforą. Im głębiej się ją kopie, tym więcej można w niej odkryć rzeczy ukrytych pod ziemią. Podobnie jest z duszą człowieka, która głęboko skrywa najczarniejsze myśli i czyny. „Rudowłosa” to pełna napięcia, psychologiczna powieść zbudowana z wielu wątków i następujących jeden po drugim zwrotów akcji. Zmuszający do refleksji dramat, który jednocześnie stanowi portret targanej skrajnościami Turcji. To kolejna, wspaniała powieść tureckiego pisarza, laureata nagrody Nobla.

Krajewski_Mock_Ludzkie-zoo_500pcx

Mock. Ludzkie zoo, Marek Krajewski

Marek Krajewski w siódmym tomie przygód Eberharda Mocka zabiera nas aż do Afryki. Później wracamy oczywiście do Wrocławia, ale wątek afrykański ma ścisły związek z tytułowym „Ludzkim zoo”. Jest rok 1914. Mock wreszcie znalazł miłość, jednak sprawy komplikują się, gdy ukochana – Maria, opowiada mu o dziwnych dźwiękach pojawiających się każdej nocy w jej mieszkaniu. Odgłosy opisuje jako potępieńcze jęki i płacz dzieci. Eberhard obawia się, że jego narzeczona traci zmysły. Wkrótce podejmuje się jednak śledztwa i odkrywa szokującą prawdę, którą kryją piwnice nieczynnego dworca. Dzieją się tam rzeczy przechodzące ludzkie pojęcie… Tradycyjnie w serii o Mocku mamy tajemnice, okrutne zbrodnie i wyrafinowanych przestępców. Rewelacyjna fabuła wciąga od pierwszych stron. Emocje, napięcie i dramatyzm tworzą powieść mroczną, a nierzadko przerażającą!

na gigancie

Na gigancie, Peter May

Kanadyjczyk, Peter May to ceniony pisarz i scenarzysta. Akcja jego nowej powieści toczy się w Glasgow i Londynie. Jack Mackay to uparcie dążący do celu nastolatek. Zamierza prowadzić ciekawe życie, w którym nie będzie nudy i przewidywalności. By zrealizować to marzenie namawia czterech muzyków ze swojego zespołu, by wyjechali do Wielkiej Brytanii i zrobili światową karierę. Po 50 latach Jack mieszka w Glasgow, a gdy patrzy wstecz na swoje życie widzi w nim pełno niepowodzeń i przeciętności. Wciąż nękają go wspomnienia tego, co wydarzyło się w 1965 roku. Tymczasem w Londynie dochodzi do morderstwa – bezlitosny zabójca nie odczuwa wyrzutów sumienia… „Na gigancie” to trzymający w napięciu thriller, który pokazuje jak wydarzenia z przeszłości, które miały być niewinną pogonią nastolatków za marzeniami, stają się koszmarem, który może zniszczyć życie pięciu mężczyzn.

 

Wszystkie wymienione najlepsze powieści kupisz w Inmedio, Relay, Discover Poland i Virgin. Polecamy!

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora