3 WAŻNE REPORTAŻE. CZYTAJ O HISTORII, POLITYCE I KONTROWERSYJNYCH POSTACIACH

22.03.2018

Reportaże to ambitne książki! Wymagają skupienia, czasem rozszerzenia swojej wiedzy, by w pełni zrozumieć opisywany problem. Dziennikarze odkrywają w nich spiski, dziwne zbiegi okoliczności i kontrowersyjne fakty, które w inny sposób nie dotarłyby do powszechnej wiadomości. Polecamy trzy bardzo ciekawe reportaże, które na pewno przypadną do gustu miłośnikom literatury faktu!

zolnierze

Skazy na pancerzach. Czarne karty epopei Żołnierzy Wyklętych, Piotr Zychowicz

Reportaż Piotra Zychowicza zawiera opis największych i najgłośniejszych zbrodni wojennych popełnionych przez żołnierzy podziemia pod koniec wojny oraz po jej zakończeniu. Autor przytacza szokujące zeznania świadków tamtych wydarzeń. Egzekucje, zabójstwa, gwałty i grabieże tylko w części były komunistyczną propagandą. Niektórzy żołnierze naprawdę dopuszczali się takich czynów. Autor nie kwestionuje tego, że żołnierze podziemia z odwagą walczyli o słuszną sprawę, ale jednocześnie potwierdza, że niektórzy z nich dopuszczali się strasznych zbrodni. Próby fałszowania historii i ukrywania nieprzyjemnych faktów nie powinny mieć miejsca. Stąd publikacja, dzięki której możemy poznać więcej faktów dotyczących tych kontrowersyjnych wydarzeń, ich tło historyczne i społeczne, a także ewidentne próby ich politycznego wykorzystywania w kolejnych latach powojennej historii Polski. Warto pamiętać o tym, że historia nigdy nie jest czarno-biała. Dla jednych opisywane postacie będą narodowymi bohaterami, dla innych mordercami ich bliskich. „Skazy na pancerzach” to pierwsza książka, która przedstawia historię Żołnierzy Wyklętych prawdziwie i bez jej łagodzenia.

marcin-dzierzanowski-anna-gielewska-antoni-macierewicz-biografia-nieautoryzowana-cover-okladka

Antoni Macierewicz. Biografia nieautoryzowana, Marcin Dzierżanowski, Anna Gielewska

Reportaż zawiera wiele nowych faktów dotyczących Antoniego Macierewicza. Autorzy książki korzystali m.in. z teczek IPN, dotarli do nieznanych depesz amerykańskiej ambasady, przeprowadzili dziesiątki rozmów z osobami, które znały ministra na różnych etapach jego działalności. Z zebranych faktów wyłania się obraz człowieka, który nikomu nie ufa, jest owładnięty paranoją i obsesją na punkcie spisków. Biografia ujawnia jak wiele twarzy ma Macierewicz, a także jakim jest człowiekiem kiedy nie jest politykiem. Warto poznać bliżej sylwetkę jednego z najbardziej kontrowersyjnych polityków ostatnich lat!

ogien-i-furia-bialy-dom-trumpa-w-iext52327523

Ogień i furia, Michael Wolff

„Ogień i furia” pokazuje kulisy prezydentury Donalda Trumpa, która podzieliła naród amerykański równie mocno, jak Polaków polityka PIS i PO. Książka o prezydencie USA stała się światowym bestsellerem. Jej publikacja poprzedzona była groźbami i ostrzeżeniami ze strony prawników prezydenta, a także próbami wstrzymania jej wydania. Reportaż bardzo szybko zyskał ogromny rozgłos i wzbudził wiele emocji oraz kontrowersji. W książce Michael Wolff o Donaldzie Trumpie pisze niepochlebnie i zastanawia się jak to możliwe, że wygrał on wybory. Przez osiemnaście miesięcy autor rozmawiał z pracownikami Białego Domu, członkami amerykańskiej administracji i samym Trumpem. W reportażu opowiada o tym, w jaki sposób Trump rozpoczął swoją kadencję, która jest równie nieprzewidywalna i wybuchowa co on sam. Dziennikarz ujawnia plotki i pikantne szczegóły prezydentury. Portret Trumpa jest druzgocący, ale jednocześnie nie pozbawiony zabawnych elementów.

Wszystkie wymienione książki kupisz w Inmedio, Relay, Discover Poland i Virgin. Polecamy!

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora