4 CECHY KTÓRE GWARANTUJĄ, ŻE KSIĄŻKA JEST WARTA PRZECZYTANIA

27.04.2017
dobra książka

Co sprawia, że książka jest dobra? Wspaniała historia czy nietypowy sposób jej napisania? A może ważne są nagrody i znane nazwiska? Sprawdź na co najczęściej zwracają uwagę czytelnicy!

Każdy autor stara się napisać dobrą książkę. Albo nawet lepszą od innych, fantastyczną, inną, po prostu bestseller! J Mimo wysiłku, nie każdemu udaje się zawładnąć naszą wyobraźnią. To dlaczego książka się podoba lub nie, to bardzo subiektywne odczucie. Jest jednak kilka elementów, które są najczęściej wymieniane przez czytelników. Powieść musi łączyć w sobie kilka z nich, by została uznana za wartą przeczytania i polecenia. Nie wystarczy tylko świetna historia lub nieprzeciętny język i sposób pisania.

Oto kilka uniwersalnych cech, których czytelnicy poszukują w książkach:

  1. Interesujący narrator. Głos, który opowiada nam historię to jeden z ważniejszych elementów. Jeśli nie czujemy z nim bliskości i zrozumienia, nieważne jak dobra będzie historia, trudno będzie w nią uwierzyć, gdy narrator nie jest przekonywający, a przecież to właśnie ten głos jest z nami cały czas i prowadzi nas przez całą książkę.
  1. Zapadający w pamięć bohaterowie. Zarówno główni, jak i drugoplanowi. Tacy, których możemy dodać do naszej listy ulubionych J Dobre postacie są w stanie sprawić, że sama książka również dołączy do tych uznanych przez nas za najlepsze. Są unikatowi dla każdej książki i zabierają nas w podróż, której nie zapomnimy. Sprawiają, że się śmiejemy, unosimy brwi czy wzdychamy. Dzięki nim czujemy i widzimy świat w inny sposób – czy nie o to właśnie w książkach chodzi, by zobaczyć świat z innej perspektywy? J
  1. Sugestywne miejsce akcji. Żywe otoczenie dodaje książce prawdziwości, niezależnie czy to fantastyka czy romans. Dzięki realistycznie przedstawionemu miejscu, historia nabiera głębi, dodatkowych elementów, które sprawiają, że wydaje nam się realna. Unikatowe miejsca, ich charakter i nastrój są bardzo często tym, dlaczego sięgamy po daną książkę.
  1. Wciągająca historia. To chyba najbardziej subiektywny element. Historia musi mieć to „coś” co sprawi, że będziemy do niej wracać myślami jeszcze po przeczytaniu. To co przemawia do naszej wyobraźni, zależy od indywidualnych przeżyć i doświadczeń. Każdemu z nas inne tematy są bliskie, co innego nas wzrusza.

Jest duża szansa, że jeśli powyższe punkty zostaną spełnione, nie odłożysz książki na bok. Takich książek Ci życzymy! Jakie jeszcze elementy są dla Ciebie ważne przy wyborze książki?

 

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora